Keď urobíte s cibuľkami v októbri toto, na jar si budú môcť všetci susedia oči vyočiť: Geniálny tip, vďaka ktorému budú kvitnúť dlhšie a nebude im páru!

1820 0

Tulipány, hyacinty, krókusy či narcisy. Obľúbené cibuľoviny sú najkrajšou ozdobou jarných záhrad. Ak sa chystáte na zimnú výsadbu poradíme vám jeden skvelý nápad, ako to urobiť tak, aby vydržali kvitnúť dlhšie a boli ozdobou, za ktorou otočí skutočne každý. Ideálny čas je práve v októbri!

Rýchlenie cibuľovín

Táto metóda vám ušetrí peniaze a môžete vytvoriť úžasné variácie farieb a druhov. Cibuľoviny sa vysádzajú do nádob v jednotlivých vrstvách. Postupne tak budú kvitnúť všetky kvety počas celej sezóny, dávno potom, ako susedom odkvitnú aj posledné lupienky. Zároveň ušetríte za, pretože keď si na jeseň zakúpite cibuľky a dopestujete si ich sami, na jar už nemusíte riešiť nákup okrasných cibuľovín, ktoré sú omnoho drahšie.

Čo môžete vysadiť?

Hyacinty a krókusy

Narcisy

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Tulipány – ranné aj neskoršie odrody

Ako na to?

Najkrajšie je vysádzanie vo vrstvách, ktoré na jar vytvorí farebné kaskády, ktoré budú kvitnúť postupne, s efektom pretekajúcej misy. Črepník bude doslova preplnený pestrofarebnými kvetmi, pričom každá rastlina bude mať dostatok priestoru na rast, ktorý potrebuje. Črepníky môžete vložiť do pôdy, alebo nechať prezimovať v interiéri a na jar jednoducho postaviť do záhrady či na terasu!

Ako na to?

Pripravíme si nádoby s hĺbkou aspoň 30 cm a minimálne takým istým priemerom. Na dno navrstvíme drenážnu vrstvu (pokojne do nej môžete pridať aj kúsky polystyrénu). Na drenážnu vrstvu navrstvíme 10 cm substrátu pre izbové rastliny, zmiešaného s trochou piesku.

Teraz začneme s vrstvením cibuľovín. Môžeme začať napríklad cibuľky tulipánov a hyacintov. Cibuľky môžu byť pokojne uložené nahusto, avšak nemali by sa dotýkať. Na cibuľky navrstvíme 5 cm zeminy a pokračujeme ďalšími cibuľkami – teraz môžete uložiť napríklad cibuľky narcisov – ideálne je, ak sa ich pokúsite vložiť do medzierok, ktoré vznikli medzi spodnými cibuľkami. Opäť 5 centimetrová vrstva zeminy a posledný rad cibuliek – napríklad krókusy, alebo trpasličie narcisy. Potom navrstvíme posledných 5 cm zeminy a črepník je pripravený.

Čo sa týka zakorenenia, to sa pohybuje od 12 týždňov u tulipánov, cez 10 týždňov u narcisov, až po 8 týždňov pre hyacinty a krókusy. Ak však cibuľoviny vysádzate na jeseň, stačí, ak ich odložíte do na chladné miesto (napríklad do pivnice) substrát udržiavate len veľmi mierne vlhký – z času na čas rosíme a na jar jednoducho prebudíte – začnete intenzívnejšie zalievať a uložíte na svetlé, teplé miesto. V chlade cibuľky na zimu dobre zakorenia a na jar sú pripravené rozkvitnúť do krásy. cm vrstvu zeminy

Ak črepník skladujete v interiéri, tepltoa by v miestnosti nemala počas zimy prekročiť 10 stupňov, ak vonku, črepník je potrebné zapustiť do zeme a na vrch nastlať lístie, alebo slamu, aby cibuľky nezmrzli.

Pravidlo na záver:

Pri sadení platí, že cibuľky tulipánov môžu mierne vyčnievať nad povrch substrátu (vyčnievať môže však len špička) narcisy a krókusy musia byť vždy pod zemou tak, aby ich zemina presahovala cez špičku cibuľky.

Nádoby na vysádzanie musia byť vydezinfikované a cibuľoviny je dobré ošetriť fungicídnym prípravkom.

Používať na výsadbu môžete aj menšie nádoby, napríklad s priemerom 10 cm. Do takýchto nádob vkladajte len 1 väčšiu cibuľku (hyacint), 3 stredne veľké cibuľky (tulipány a narcisy) a 6 malých cibuliek (krókusov).

Témy:


Pridajte svoj komentár