Ak sa chystáte do prírody, bez tohoto už ani na krok: Najsilnejší poľovnícky repelent proti komárom a letnej hávedi!

Tento recept som zatiaľ vyskúšala len počas troch dní – na stanovačke v prírode. Chcem povedať, že bol doslova zázrak, že pri jazere nás nedoštípali komáre a nechytili sme ani jedného kliešťa. Našla som ho v knihe pod názvom Poľovnícke mazanie proti komárom a muchám.

Recept na poľovnícky repelent proti komárom, kliešťom a muchám

Potrebujeme naň 500 g pokrájaných zelených šupiek z vlašských orechov. Šupky dáme do hrnca a uvaríme cca v 1 litri vody (pozor, zafarbia hrniec) a vychladený extrakt rozlejete do fľaštičiek s alpou v pomere 1: 3 (tri diely extraktu na jeden diel liehu). Pre efekt môžete do fľaštičky ešte prihodiť pár kúskov pokrájaných orechových šupiek a nechať aspoň dva týždne lúhovať. Tekutinu nanášajte na pokožku, jedna aplikácia vystačí až päť hodín. Ako alternatívu môžete využiť zelené šištičky tuje.

Repelent príjemne chladí aj vonia. Vďaka priamej aplikácii na kožu len tak nevyvanie, vynikajúci je aj na upokojenie svrbivých štípancov. 

Repelent dobre funguje pri hľadaní húb a prechádzkach lesom, ale pre rybárov – ochráni vás aj proti kŕdlu komárov. Dobre funguje proti osám a ďalšiemu otravnému hmyzu. Hoci sa nepíše v recepte, že ochráni pred kliešťami, my sme nechytili počas výletu ani jedného!