Toto by mal vedieť každý jeden rodič: Najrýchlejšia pomoc, keď dieťa začne kašľať a lezie naň choroba!

Pretrvávajúci kašeľ u dieťaťa sa môže počas chladných zimných mesiacov stať nočnou morou. Našťastie existuje veľa rýchlych a spoľahlivých receptov, ktoré môžu vaše dieťa ochrániť. Od účinných nápojov a kloktadiel, cez zábaly, až po rôzne maste, aby si každý našiel to, čo mu najviac vyhovuje a zaberá. My vám dnes prinášame recepty, ktoré by mohli rozšíriť vašu prírodnú lekárničku.

Cibuľovo-cesnakové mlieko

Možno vám príde tento recept príliš silný a chuťovo neatraktívny, avšak cibuľa a cesnak sú fantastickými bojovníkmi proti prechladnutiu, kašľu, vysokej horúčke a bolesti hrdla.

Potrebujeme:

Jemne nakrájané 3 cibule

1/2 cesnaku

1 l mlieka

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Postup:

Cibuľu a cesnak pridajte do mlieka a varte, kým nie je všetko mäkké. Odstavte zo sporáka a preceďte. Pre lepšiu chuť môžete pridať med.

Ananásový džús

Ananás obsahuje prvok nazývaný bromelín, ktorý má protizápalové vlastnosti. Ananásová šťava pomáha znížiť hlien v hrdle a môže zmierniť kašeľ. Niekedy však len samotná šťava nemusí stačiť. V tomto prípade do nej môžete pridať trochu zázvoru a medu. Pred použitím tohto receptu sa ubezpečte, že vaše dieťa nie je alergické na ananás.

Zázvorový zábal

Tento silný liek sa dá ľahko pripraviť pomocou prísad, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v každej domácnosti. Zmiešajte trochu múky, medu a olivového oleja s jednou polievkovou lyžicou mletého zázvoru (alebo zázvorového prášku). Navrstvite časť zmesi na kus bavlnenej látky a pomocou obväzu ju naneste na hrudník vášho dieťaťa. Aplikujte asi 3 hodiny pred spaním.

Upozornenie: Nepoužívajte ak má dieťa citlivú pokožku.

Kurkumové mlieko

Kurkumové mlieko je prírodný liek proti nachladnutiu a kašľu, ktorý pochádza z Indie a je známy svojimi antiseptickými vlastnosťami. Aby ste dosiahli čo najlepší účinok, zohrejte mlieko a pridajte k nemu 1 lyžičku kurkumy. Dobre premiešajte a podávajte dieťaťu pred spaním.

Soľný zábal na nohy

Zohriatie nôh môže tiež významne pomôcť v boji proti kašľu. Zahrejte (primerane) morskú soľ v mikrovlnnej rúre alebo na panvici. Teplota by mala byť znesiteľná aj pre vaše dieťa a treba dávať obrovský pozor, aby ste soľ neprehriali až príliš a nespôsobili popáleniny! Zohriatu soľ naneste na nohy dieťaťa a okolo oviňte obväz. Keď soľ vychladne, obväz dajte dolu a na nohy oblečte teplé ponožky.

Soľné kloktadlo

Kloktadlo so slanou vodou môže dočasne zmierniť bolesť v hrdle. Všetko, čo treba urobiť, je pridať 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky soli do pohára vody (najlepšie vlažnej). Premiešajte, aby sa soľ rozpustila. Pre lepšie výsledky môžete do roztoku pridať aj lyžičku jedlej sódy.

TIP: Je lepšie podávať toto kloktadlo starším deťom, aby ste sa uistili, že túto vodu neprehltnú.

Parná sprcha

Ak vytvoríte v kúpeľni paru z horúcej sprchy a potom pri sprchovaní teplou vodou dieťa túto paru vdychuje, môže to pomôcť s uvoľnením hlienu. Jednoducho pustite horúcu vodu, zatvorte kúpeľňu a počkajte, kým sa miestnosť nenaplní parou. Následne upravte vodu tak, aby vyhovovala vášmu dieťaťu. Pre lepší účinok môžete do sprchy (pary) pridať aj niekoľko kvapiek eukalyptového oleja.

Banán + voda + med

Tento liek je schopný upokojiť kašeľ pri zápale priedušiek. Najprv prevarte vodu, ošúpte banány a roztlačte ich na pyré. Vložte pyré do hrnca a zalejte prevarenou vodou. Nechajte takto stáť asi 30 minút. Potom nechajte zmes vychladnúť a pridajte lyžicu medu. Dávkujte 4-krát denne po 100 ml.

Zvlhčovač vzduchu

Ťažkosti ako je bronchitída, prechladnutie a chrípka, sa dajú zmierniť pomocou zvlhčovača vzduchu, ktorý uvoľňuje do vzduchu veľmi jemnú chladnú hmlu. Suchý vzduch môže byť príčinou prenosu infekcií a vírusov, zatiaľ čo zvýšenie vlhkosti funguje ako ochrana pred nimi. Okrem toho môžete do zvlhčovača pridať nejaké liečivé látky, ktoré bude takto dieťa vdychovať.

Zdroj: brightside.me