Najmocnejšia bylinka proti stresu, herpesu, bolesti a chrípkovému vírusu: Nepridávajte ju len k pečenému mäsu!

Jeho pestovanie je jednoduché a darí sa mu aj v našich podmienkach. Kvitne od mája do septembra, zbierajú sa z neho listy aj kvety. Tie sa používajú buď čerstvé, alebo ich môžete nechať usušiť, trvá to 6 – 10 dní.

Vďaka svojej výraznej vôni je tymian obľúbený v kuchyni ako korenina, používa sa aj v parfumoch a kozmetike. Oplatí sa ho však poznať najmä vďaka jeho mnohým liečivým účinkom.

Je natoľko silná, že si dokáže poradiť aj s tými najťažšími a najnebezpečnejšími  infekciami, zápalmi a dokonca i mnohými alergénmi.

Ak by ste si mohli vybrať iba jednu liečivú bylinku, tak by to určite mala byť táto.

Zázračná bylinka tymian

Tymián účinky na zdravie

...
 • Silne podporuje imunitný systém
 • Antibiotické účinky
 • Antiseptické účinky
 • Podporuje trávenie
 • Podporuje vyprázdňovanie (obnovuje črevnú mikroflóru)
 • Pomáha pri plynatosti a bolestiach brucha
 • Lieči zápal močových ciest
 • Močopudný účinok – odvodňuje nadbytočnú vodu z tela
 • Zlepšuje trávenie žalúdka (podpora vylučovania žalúdočných kyselín)
 • Lieči kožné ochorenia a poranenia
 • Pomáha uvoľňovať hlien
 • Prečisťuje pľúcne tkanivo

Tymian sa dá užívať v rôznych formách. Je možné ho užívať vnútorne, aplikovať na pokožku alebo si s pomocou neho pripraviť kúpeľ.

V prípade tymianového éterického oleja je však potrebné pri jeho užívaní byť pomerne opatrní, pretože je veľmi koncentrovaný. Používa sa vždy iba po kvapkách a riedený.

S pomocou tymianu a jeho silných antibakteriálnych,antivirálnych, antimykóznych, diuretických a antiseptických účinkov bude chrípková sezóna vyzerať ako vtip.

Jedna francúzska štúdia dokonca zistila, že v priebehu 3 hodín zničí až 90% mikróbov a dezinfikuje aj miesta zasiahnuté stafylokokmi, kryptokokmi či streptokokmi.

Navyše, dokáže stimulovať tvorbu bielych krviniek, čím výrazne posilňuje imunitný systém.

Je veľmi účinná aj na detoxikáciu a zbavovanie tela toxínov. Zbaví váš organizmus mnohých nebezpečných chemikálií.

Najvýznamnejšie zdravotné prínosy tymianu

Ak sme už spomenuli, tymian ponúka mnohé zdravotné prínosy a dokáže vás dlhodobo udržať v dobrom zdraví.

Respiračné ochorenia

Tymian si ľahko podarí s takmer každým respiračným ochorením ako napríklad nádcha, chrípka, astma, bolesti hrdla, kašeľ, zápaly priedušiek, laryngitída či infekcie dutín.

Najlepší spôsob pre tieto ochorenia je užívať ho vo forme inhalácií.

V prípade bolesti hrdla alebo zápalu madlí si z neho pripravte odvar a pomocou neho kloktajte hrdlo niekoľkokrát denne.

Stres, psychika

Tymian je výborný nielen na fyzické choroby a infekcie, ale dobre pôsobí aj na psychiku a nervový systém. Jeho užívanie blahodárne vplýva na ťažkosti ako sú stres, depresie, úzkosti, chronická únava či nespavosť. Na tieto účely je najlepšie si zo sušeného tymianu pripraviť čaj.

Zalejte 1 lyžičku pohárom vriacej vody, nechajte 5 až 10 minút lúhovať, potom čaj sceďte a vypite, najlepšie večer aspoň 1 až 2 hodinu pred spaním.

Pre potlačenie stresu počas dňa ho užite doobeda.

Srdcovo – cievny systém

Ďalším zdravotným prínosom tymianu je jeho vplyv na obehový systém. Zlepšuje cirkuláciu krvi, optimalizuje krvný tlak a znižuje hladinu zlého cholestorelu v krvi. Zlepšené prekrvenie pozitívne vplýva aj na činnosť mozgu, pamäť a logické myslenie.

Podobne ako v predošlom prípade, môžete si z neho pripraviť čaj alebo ho pravidelne pridávajte ako korenie do vášho jedla.

Upozornenie

Denná odporučená dávka je maximálne 10 g rastliny. Pri prekročení môže nastať predávkovanie. Tehotné a kojace mamičky, by mali užívanie Tymiánu najskôr konzultovať so svojím lekárom