Inštalatér to radí každému, komu sa v byte upchalo umývadlo: Trik, ako rýchlo uvoľniť odtok a udržať potrubia čisté!

Existuje veľa spôsobov, ako sa vysporiadať s upchatým odtokom. Môžete skúsiť problém vyriešiť pomocou zvonu, použiť  chemikáliu, rozobrať sifón alebo, v najhoršom prípade, počkať na inštalatéra. My vám prinášame niekoľko domácich metód, ktoré sa osvedčili najviac.

Existuje veľa spôsobov, ako sa vysporiadať s upchatým odtokom. Môžete skúsiť problém vyriešiť pomocou zvonu, použiť  chemikáliu, rozobrať sifón alebo, v najhoršom prípade, počkať na inštalatéra. Prinášame niekoľko domácich metód, ktoré odporúča aj profesionálny inštalatér.

ako čistiť potrubia

A bez toho, aby ste museli míňať na služby profesionálneho inštalatéra. Postačia vám len veci, ktoré už máte doma. 

ako čistiť potrubia

V závislosti od stupňa upchatia, dostupnosti nástrojov a „chemikálií“ v dome vyberte najvýhodnejší spôsob a inštalatéra nechajte odpočívať! :-)

AKO VYČISTIČ UPCHATÉ POTRUBIA

Zvonom

Dôležitý bod: pred začiatkom práce zakryte otvor do umývadla vlhkou handrou, aby sa zablokoval priechod vzduchu.

čím lepšie potrubia vyčistíte

Zatlačte zvon do odtokového otvoru a potiahnite smerom k sebe. Ak chcete zlomiť odpor nečistôt v potrubí, opakujte tieto kroky niekoľkokrát. Skontrolujte výsledok prúdením malého množstva vody.

Ak je umývadlo dvojdielne, budete musieť použiť dva zvony súčasne alebo jeden odtokový otvor pevne uzavrieť vlhkou handrou.

Vriaca voda alebo horúca voda

Vo väčšine prípadov toto opatrenie postačuje na odstránenie „blokády“.

čistenie potrubí

Ak je potrubie oceľové, nalejte do odtokového otvoru 1 liter vriacej vody a počkajte 20 minút. Na čistenie plastových rúr použite vodu s teplotou 60–70 stupňov. Ak to nepomôže, pokračujte ďalšou metódou.

Sóda a soľ

Jedlá sóda dokonale rozpúšťa tuk v potrubiach. V kombinácií so soľou máte perfektnú zbraň na uvoľnenie potrubia.

ako vyčistiť potrubia v kuchyni

Do odtokového otvoru nalejte zmes jedlej sódy a soli v pomere 1: 1. Zalejte horúcu vodu, počkajte 15-20 minút.

ako vyčistiť potrubia v kuchyni

Ak je znečistenie veľké, doplňte túto metódu aj vyššie spomínaným zvonom. Pod vplyvom silného zásaditého roztoku by sa blokovanie malo rýchlo rozpustiť.

Ocot a sóda

Ďalší populárny spôsob čistenia potrubí v kuchyni. Výsledok v tomto prípade pomáha dosiahnuť chemickú reakciu: kyselina octová a alkalická sóda sa navzájom neutralizujú a uvoľňujú oxid uhličitý.

ako vyčistiť potrubia od upchatia

Najskôr nalejte do odtokového otvoru 150 gramov sódy a potom nalejte rovnaké množstvo octu 9%. Počkajte 15 minút a nalejte  do odtoku horúcu.

Tablety na čistenie protézy

Keď sa vám upchá odtok, skúste tento trik. Namiesto čističov potrubí, ktoré môžu poškodiť aj samotné potrubie a to je časom stále slabšie, skúste tabletu na čistenie protézy. Dajte do odtoku a zalejte vodou – perfektne rozpúšťa vlasy, tuk a vápenaté usadeniny.

PREVENCIA BLOKOVANIA

Uvarte vodu v kanvici a jednoducho ju nalejte do kuchynského drezu. Urobte to každé dva dni. Horúca voda rozpúšťa tuk, ktorý sa usádza na stenách rúrok a narušuje prietok.

Nainštalujte ochranné zariadenia – sieťky. Zvyšky jedla, odpadu, vlasov na nich zostanú a nespadnú do odtoku.

ako vyčistiť potrubia v kuchyni

Do odtoku pravidelne nasypte niekoľko polievkových lyžíc hrubozrnnej soli a zalejte ju vriacou vodou. 

Uistite sa, že odtoky z vane a umývadla nie sú upchaté vlasmi, pretože tie často nedokážu rozpustiť ani chemikálie.

Dnes najobľúbenejšie