11 zázračných izboviek, ktoré nepýtajú žiadnu starostlivosť a prežijú aj v tmavom kúte: Číslo 5 by nemalo chýbať v žiadnom byte!

323

Chcete si domov zaobstarať izbovú rastlinu, ale neviete, ktorá je pre vás najvhodnejšia? Máme pre vás 11 tipov na úžasné izbovky, ktoré sú krásne, nenáročné a prežijú aj na tmavých miestach.

Ťahavý brečtan

Foto: 1millionideas.com

Rastie pomerne rýchlo a vďaka tomu vytvorí v krátkom čase krásny zelený záves. Pomáha odstraňovať škodlivé látky z koberca a farieb. Dokáže prežiť aj bez zalievania, pretože vlahu dokáže čerpať zo vzduchu. Prežije aj na tienistých a málo osvetlených miestach, je vynikajúci aj do kancelárie. 

Elegantný lopatkovec

Foto: 1millionideas.com

Lopatkovec je na prvom mieste v tejto kategórii, pretože pomáha čistiť vzduch okolo nás a preto je to veľmi užitočný spoločník. Táto izbová rastlina dobre prospieva v tmavších miestnostiach a je ideálne umiestniť ho do spálne alebo pracovne.

Pieprovec

Foto: brightside

Pieprovec sa u nás pestuje ako okrasná izbová rastlina, ktorá môže mať mnoho podôb, pretože ho existuje nespočetné množstvo druhov (cca 1 000 druhov). U nás je jedným z najobľúbenejších pieprovec magnoliolistý. Môžu za to jeho nádherné, veľké a lesklé listy.

Pieprovec dokáže spoľahlivo čistiť vzduch v interiéri od amoniaku, ktorý sa uvoľňuje napríklad z čistiacich či kozmetických prostriedkov. Zelené listy tieto škodlivé látky absobrbujú a premieňajú na kyslík. Okrem amoniaku jeho pevné zelené listy fungujú aj ako čistička vzduchu od prachových častíc. Predovšetkým druhy s menšími listami pôsobia ako vysokoúčinné zelené filtre. Aby však mohol fungovať práve takýmto spôsobom, musíte mu pravidelne pretierať listy. Nezabúdajte, že čím viacej čistej zelenej plochy, tým lepšie vám čistí vzduch.

Málokto vie, že táto nenápadná izbovka, ktorá prežije aj na tienistých miestach, dokáže byť veľmi nápomocná v kanceláriách, či v miestnostiach, kde sa nachádza veľa zariadení. Rovnako ako na čistenie od amoniaku je totižto pieprovec nápomocný je na čistenie elektromagnetického smogu, práve preto by mal byť v kanceláriách a v miestnostiach, kde sa často používajú elektrické prístroje.

Bambus šťastia

Foto: 1millionideas.com

V mnohých ázijských kultúrach je bambus šťastia symbolom šťastia a prosperity. Táto rastlina je skvelá pre všetkých začínajúcich pestovateľov, pretože je nenáročná na staroslivosť, aj na slnečné svetlo. Jedinou podmienkou je, aby bol bambus umiestnený v sklenej nádobe a potrebuje mať vodu vždy vo výške 2,5 cm. Táto rastlina má energizujúce vlastnosti a môžete si ho vytvarovať akokoľvek chcete. Nezabudnite ho občas porosiť rozprašovačom, má to rád.

Tučnolist vajcovitý

Foto: 1millionideas.com

Tučnolist v tejto kategórii nemôže chýbať. Je známy ako „strom peňazí“, ktorý prináša do domácnosti bohatstvo a prosperitu. Je to veľmi nenáročná rastlina, ktorá nevyžaduje takmer žiadne zalievanie. Je ideálny aj pre začiatočníkov, pretože sa hovorí, že čím menej si ho všímate, tým krajší je. Navyše, tčnolist je vynikajúci aj pre svoje účinky na zdravie a preto by nemal chýbať v žiadnom dome. Používa sa na liečenie oparov, kĺbov a kožných ťažkostí. Viac o jeho využití nájdete TU.

Africká fialka

Foto: 1millionideas.com

Fialky patria medzi najobľúbenejšie kvitnúce izbové rastliny. Sú nenáročné a dokážu kvitnúť počas celého roka. Tak ako tučnolist majú povesť rastliny, ktorá prináša do domu blahobyt. Fialka sa jednoducho rozmnožuje pomocou listov.

Exotická palma

Foto: 1millionideas.com

Táto rastlina prinesie do vášho domu, či bytu kus zelenej prírody. Navyše má schopnosť odstraňovať xylén a formaldehyd zo vzduchu a z toho dôvodu je jej prítomnosť veľmi užitočná.

Rozmarín

Foto: 1millionideas.com

Táto obľúbená bylinka sa pestuje v interiéri, aj v exteriéri. Nielen že je výborná na dochucovanie jedál, ale takisto pomáha čistiť vzduch od škodlivých toxínov. Je tiež známe, že rozmarín zlepšuje pamäť, lieči nespavosť a má pozitívny vplyv na náladu. 

Fikus

Foto: 1millionideas.com

Fikus je takisto veľmi silný čistič vzduchu. Pomáha odstraňovať formaldehyd, benzén a amoniak zo vzduchu. Má nízke nároky na starostlivosť a môžete ho umiestniť na slnko, aj do polotieňa.

 

10. Citrusové rastliny

Foto: 1millionideas.com

Podľa feng shui, citrusové rastliny umiestnené v kuchyni prinesú do domu hojnosť a zdravie. 

Zdroj: 1millionideas.com

Titulná foto: brightside

Témy:


Pridajte svoj komentár