3-násobné výnosy uhoriek a žiadne choroby: Pripravte sa, že s touto metódou budete musieť rozdávať celej rodine!

Toto je pár zásad pestovania kvalitných, silných a najmä chutných uhoriek nakladačiek, ktoré nie sú horké.

Metóda racionálneho pestovania – žiadne hnojivá z obchodu, choroby a 3x vyššia úroda

Stačí dodržať pár zásad a využiť staré a dobre overené recepty na domácu výživu, s ktorou získate úžasný výsledok. Na začiatok pár zásad!

Urobte záhony s vyvýšeným stredom

Uhorky vyžadujú veľa slnka a pestujú sa na teplých stanovištiach, chránených pred vetrom. Pri príprave optimálnych záhonov pre výsev uhoriek vytvorte uprostred záhonu ryhu so šírkou cca 40 cm. Vysypte ju kompostom a záhradnou zeminou. Prostriedok záhona by mal byť vyvýšený, pretože potom je slnko schopné lepšie prehriať pôdu a uhorky porastú lepšie.

V blízkosti uhoriek je vhodné vysiať hrach, fazuľu, hlávkový šalát a zeler. V ich blízkosti by nemali byť vysadené paradajky, reďkovky alebo hlávková kapusta.

Výsev

Koniec apríla je vhodná doba pre výsev uhoriek do skleníkov alebo parenísk. Pri nákupe vyberajte také odrody, ktoré sú odolné voči plesni. Vždy vysejte pár semien do malého kvetináča, dbajte pritom na to, aby mohla pri zalievaní prebytočná voda odtiecť. Najlepšie je vyberať kvetináče s otvorom na dne, na ktorý položíte plochý kameň. Kvetináč umiestnite do teplej miestnosti a nezabudnite na pravidelnú zálievku. Akonáhle začnú rastlinky rásť, je nevyhnutné, aby boli na svetlom mieste. Pretože sú uhorky príbuzné paradajkám, sú veľmi citlivé na mráz, takže ich nemožno vysádzať skôr ako denné teploty dosiahnu minimálne 15° C. Na ochranu mladých rastliniek môžete použiť netkanú textíliu.
Po „zmrznutých“ je možné predpestované uhorky vysádzať priamo na záhony.

Zaštipovanie uhoriek – lepšie plody a väčšia úroda

Zaštiepavanie uhoriek pomáha rastlinám v raste a zlepšuje kvalitu plodov. Nestrihajte však hlavný výhonok. Zastrihávajte bočné výhonky za približne tretím listom.

Zalievanie

Ošetrovanie uhoriek je dôležité, no nezabudnite na pravidelné zavlažovanie. Najmä ak je dlhé obdobie bez zrážok. Keď uhorky ešte len klíčia, zalievajte každý druhý deň. Neskôr zalievajte každé tri dni.

Zber úrody

Úroda sa môže zbierať približne dva týždne po kvitnutí. Pri zbere by mali mať uhorky hladkú šupku a sviežu zelenú farbu. Plody zbierajte tesne predtým, než kompletne dorastú, pretože vtedy chutia najlepšie. Ak zbierate plody uhoriek, keď sú ešte malé, budú malé aj ich semienka; okrem toho tým docielite vyššiu úrodu, pretože včasným zberom podporíte ďalšie kvitnutie. Ak sa na šupke objavia žlté škvrny, znamená to, že sú uhorky zrelé až prezreté. Uhorky zberáme od júna do októbra.

Ošetrovanie uhoriek domácou výživou

Proti plesni a pre silu a odolnosť

Ide o najlepšiu alternatívu k chemickým hnojivám. Dôležité je však povedať, že takúto výživu môžu prijať len uhorky, ktoré ešte nemajú kvety. Odporúča sa túto výživu podávať každých desať dní. V nádobe s vodou zrieďte 20 gramov mydla, 1 liter mlieka a 30 kvapiek jódu. Táto výživa pôsobí proti plesni, chorobám uhoriek a pomáha rastlinám nabrať na sile a odolnosti. Prevencia je vždy lepšia ako liečba.

Aby vrcholy uhoriek nežltli

 

Často sa stáva, že keď sa začnú objavovať krásne zelené uhorky, ich vrcholy  už sú žlté. Existuje na to riešenie. Namočte 300 gramov starého chleba do vedra s vodou, pridajte pol lyžičky jódu a zmes spracujte. Toto ošetrenie môžete vykonávať každé dva týždne. Táto zmes sa dá používať aj bez jódu.

Pre väčšiu úrodu

Pre tých, ktorí žijú na dedine, chovajú kravy alebo majú možnosť získať prírodné mliečne výrobky, bude ľahké ošetriť zeleninu pomocou srvátky. Vo vedre s vodou zrieďte 2 litre srvátky a 150 gramov cukru. Po ošetrení uhoriek touto zmesou bude vaša úroda bohatšia.

Zázrak zvaný cibuľové šupky

Výživa z cibuľových šupiek je extrémne účinná, lacná a pripravíte ju úplne jednoducho. Stačí, ak 0,5 kg šupiek uvaríte v 5 litroch vody, nechajte cez noc odstáť. Potom zrieďte s vodou v pomere 1: 4. Odporúča sa nielen rozprašovanie roztoku, ale aj zalievanie uhoriek.

Ak uhorky vädnú priamo na rastline

Ak na rastline začínajú vädnúť uhorky priamo na stonke, ošetrite ich so srvátkovým roztokom bez cukru v pomere 1: 5.

 

 

 

Dnes najobľúbenejšie