Keď uvidíte, čo dokáže táto vec s vašimi izbovkami, už nedáte ani Euro za umelé hnojivá: Toto prebudí aj rastliny, s ktorými ste to už chceli vzdať!

Kvety sú najkrajšie rastliny, ktoré nám zdobia nielen záhrady, ale aj naše domácnosti. Na to, aby naše rastliny prosperovali a rástli do krásy nepotrebujete drahé produkty zo záhradkárstva a umelé hnojivá od výmyslu sveta.

Kvety sú najkrajšie rastliny, ktoré nám zdobia nielen záhrady, ale aj naše domácnosti. Na to, aby naše rastliny prosperovali a rástli do krásy nepotrebujete drahé produkty zo záhradkárstva a umelé hnojivá od výmyslu sveta. Všetko, čo vaše kvety majú priamo pod nosom, ba čo viac, tieto veci veľmi často končia len-tak v koši. Naučte sa, ako ich využiť a vaše rastlinky sa vám poďakujú – budú kvitnúť ako na baterky.

Nezabúdajte, že rastlinky sa starajú nielen o krásne prostredie, ale čistia ovzdušie u vás doma a starajú sa o to, aby sa vám doma dobre dýchlo. Poďakujte sa im tak, že im dáte výživovú bombu.

Keď rastliny potrebujú živiny

Hnojenie rastlín je pravdepodobne najdôležitejšia vec, aj keď je rastlina v črepníku u vás doma a nie na záhrade. Niekedy rastlina dokonca naznačuje, že potrebuje vašu pomoc – rastie pomalšie, jej stonky sú slabšie, listy strácajú farbu sú vyblednuté a kvitnutie je oneskorené. Dajte im skutočnú výživovú bombu – využijete tie najlacnejšie, no zároveň najsilnešie hnojivá z prírody. Máte ich celý čas pod nosom.

Top prírodné hnojivá

Káva a čaj

Keď varíte kávu, usadeninu rozhodne nevyhadzujte, ale vmiešame ju do pôdy vášho črepníka, kde sa z nej uvoľnia do pôdy cenné simulanty. Toto hnojivo je výborné nielen pre kvety, ale napríklad aj na prípravu pôdy pre pestovanie rajčín. Rovnako naložte aj s čajovými vreckami z čaju – predovšetkým z kvalitného bylinkového čaju. Do pôdy ich primiešajte vždy s mierou, aby nezačali hniť.

2. Cukor

Predtým, ako zalejte rastlinu, nasypte do črepníka lyžičku, alebo trochu cukru rozmiešajte v 1 l vody a použite na zalievanie. Takúto zálievku aplikujte raz za dva týždne – v procese kvitnutia, alebo 2x za mesiac, keď je rastlina v aktívnej fáze.

3. Cibuľové šupky

Je dokázané, že cibuľové šupky majú veľmi pozitívny účinok na kvety a kvitnutie. Zálievka vyrobená zo šupiek obsahuje mnoho užitočných zložiek. Veľmi prospešný je recept z cibuľových šupiek na hubenie vošiek.

1 liter šupiek (nádobu s objemom 1 l plnú šupiek) povarte v 2 l vody a potom dajte odstáť na dva dni. Používame na postrek napadnutých kvetov a zeleniny, alebo na podporu kvitnutia – v zriedenej forme ako zálievku.

4. Droždie

Kvasinky obsahujú veľa vitamínov zo skupiny vitamínov B a obsahujú tiež mikroelementy a živiny, ktoré stimulujú rast rastlín. Rozpustite 10 g sušeného droždia v 5 litroch teplej vody, nechajte odstáť a potom zriedený roztok používajte  na zalievanie.

5. Vaječné škrupinky

Škrupina obsahuje veľké množstvo vápnika, ktorý neutralizuje kyslé prostredie. Ak pre vaše rastliny používate minerálne hnojivá, ktoré zvyšujú tvorbu kyseliny, potom je vhodné podávať do črepníka aj vaječné škrupiny. Škrupina sa umyje, usuší a rozomelie, potom sa jednoducho vmiešajú do pôdy – buďte však opatrní pri dávkovaní, pretože škrupina sa v pôde obtiažne rozpadá a do črepníka jej skutočne stačí len málo. Výborným tipom je tiež takéto rastliny zalievať vodou, v ktorej sme vajcia varili.

6. Plátok banánov

Šupa z banánov obsahuje draslík, vápnik a fosfor a preto je pre rastliny ideálna. Ak vložíte banánovú šupu do pôdy, môžeme urýchliť ich rast a kvitnutie. Na hnojenie môžete použiť sušenú banánovú šupu, čerstvú banánovú šupu, alebo rozmixovanú. Banánová šupa je najlepšia pre ruže. Ak chcete, aby sa listy vašich izboviek krásne leskli, stačí ak ich potretie vnútornou časťou banánovej šupy.

7. Drevený popol

Popol z dreva obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo, zinok a síru, čo z neho robí najúčinnejšiu výživu pre rastliny. Zmiešajte 100 – 150 g popola s vedrom vody a nechajte niekoľko dní stáť. Predtým, ako rastliny zalejeme týmto roztokom, znova premiešajte, pretože popol môže byť usadený na spodku vedra.

8. Nakrájaná pomarančová kôra

Naplňte fľašu s objemom 1 l s cca. 1/3 pomarančovej kôry, a zalejte horúcou vodou tak, aby ste vyplnili objem fľaše. Po 24 hodinách sceďte a zalejte vaše rastliny.

9. Voda z akvária

Táto voda obsahuje veľa živín, ktoré urýchľujú rast rastlín a neutralizujú pH. Keď budete nabudúce čistiť akvárium, myslite na to!

Dnes najobľúbenejšie