Perfektný MANUÁL pre každého záhradkára: Najlepšie odrody paradajok, ktoré môžete pestovať už v tomto roku!

Pred začiatkom záhradkárskej sezóny sa chceme podeliť o radu, aké odrody paradajok pestovať, aby ste mali čo najväčšiu úrodu z každého jedného kríka.

Tento výborný manuál pre každého záhradkára sme našli na portáli napadovy.blog.

 

 

Chcem sa podeliť o výborný tip na odrodu paradajok, ktorú pestujem už roky rokúce. Paradajky sú veľké, sladké a výborne sa šúpu (robím z nich aj šťavu).

Reč je paradajkách odrody Sultan. Sú charakteristické tým, že plody sú skutočne veľké, rastú na nižších kríkoch a prinášajú plody až do neskorej jesene. Odroda Sultan F1 je rýchlorastúca kríková paradajka.

Plody sú veľmi veľké, až 200g. Asi najväčším benefitom pri pestovaní je fakt, že táto odroda je odolná podľa väčšine chorôb.

Rodivosť je skorá a veľká. V podstate rodia nonstom od júla až do jesene.

 

 

Ak chcete ďalšiu veľmi odolnú odrodu, u ktorej sa nikdy nemusíte báť plesne, odporúčam jednoznačne Crimson Crush F1. Odroda veľmi odolná proti plesni.

Guľovité, šťavnaté a chutné plody majú hmotnosť cca 150 g. Rastlina ej veľmi vitálna a zdravá. Rodí rovnako ako predošlá odroda vytrvalo celú sezónu.

Ako získať semienka rajčín z vlastnej úrody?

 

Ak ste objavili skutočne vynikajúcu odrodu paradajok a chcete ich túto sezónu vypestovať vo vlastnej záhrade, postupujte takto:

Zrelú a zdravú paradajku  rozkrojte na dve polovičky.

Potom trite obe polovice proti sebe nad miskou tak, aby sa semená a dužina uvoľnila od šupky.

Pre ďalší postup máte teraz dve možnosti. Prvý z nich je vybrať semená z dužiny, dať ich na kuchynský papier a nechať uschnúť.

Pokiaľ takéto semienka zasadíte na záhrade, môže nejakú dobu trvať než začnú klíčiť. Dôvodom je vonkajšia vrstva na semenách, ktorá bráni rýchlemu klíčeniu.

Táto vrstva sa musí zo semienok odstrániť pred klíčením.

Ďalšou možnosťou je odstrániť túto vrstvu, ktorá bráni klíčeniu. Môžete to urobiť tak, že vložíte semienka vrátane dužiny do pohára a naplníte ho vodou. Pohár by mal byť umiestnený na teplom mieste tri dni.

 

 

Raz denne zamiešajte tekutinu v pohári. Dávajte pozor, aby ste neprekročili odporúčanú dobu troch dní, inak semená začnú klíčiť.

Po tomto procese fermentácie preceďte tekutinu cez sitko, pridajte trochu čerstvej vody a opatrne pretrepte.

Vďaka tomu sa semená zbavia zostávajúcej dužiny. Tento postup opakujte tak dlho, kým nie je voda čistá.

Nakoniec dajte umyté semená na kuchynský papier a nechajte ich uschnúť. Ak tieto semienka zasadíte do pôdy, uvidíte, že k procesu klíčenia dôjde okamžite, pretože tomu nebráni žiadna vrstva na povrchu semena.

Semená skladujte v uzavretej fľaši so skrutkovacím viečkom.

Poháre skladujte na tmavom a chladnom mieste.

Týmto spôsobom zaručíte klíčivosť semienok paradajok po dobu asi ôsmich rokov.

Odrody paradajok, ktoré nepraskajú

 

 

 

Tornádo F1 – Medzi záhradkári sa jedná o veľmi obľúbenú odrodu, ktorá má univerzálne využitie.

Jej plody totiž skvele chutia v surovom stave, ale zároveň sa výborne hodí aj na tepelné spracovanie. Tento hybrid je vhodný pre pestovanie v skleníku, vo fóliovníku i na záhonoch.

Nemá žiadne špecifické nároky, akurát potrebuje viac miesta, pretože rastie pomerne bujne. Plody potom majú strednú veľkosť, sú okrúhle, hladké a pevné.

 

 

Ateron F1 – Aj paradajky Ateron F1 môžete pestovať v skleníkoch aj priamo na záhrade. Keďže nerastie tak bujne ako predchádzajúca odroda, hodí sa navyše aj na pestovanie v kvetináčoch na balkóne.

Plody sú známe tým, že majú dlhú trvanlivosť, sú vysoko odolne proti popraskaniu, a dajú sa preto dobre skladovať (až 4 týždne).

Pedro F1 –Táto odroda je určená hlavne pre pestovanie v skleníkoch a fóliovníkoch, v teplých oblastiach však môžu plody spoľahlivo dozrievať aj na vonkajších záhonoch, a to v celých strapcoch.

Paradajky potom majú veľmi príjemnú chuť, ktorá je skôr sladšia.

 

Štart F1 – Táto odroda predstavuje skorý hybrid, ktorý sa hodí predovšetkým pre poľné pestovanie či rýchlenie, pričom dobre znáša nepravidelné výkyvy počasia. Plody sú guľovité, stredne veľké, lesklé a pevné. Ich farba je skôr tmavo červená, pričom tieto paradajky skvele chutia a sú veľmi šťavnaté.

Toro F1 – Ďalším univerzálnym ranným hybridom je odroda Toro F1, ktorá je určená pre studené rýchlenie a poľné pestovanie. Jej plody sú skôr väčšie, ale zároveň pevné, takže dlho vydrží a nepraská ani za daždivého alebo inak nepriaznivého počasia.

Odrody mäsitých paradajok

 

Ďalším obľúbencom sa medzi záhradkármi počas posledných rokov stala mäsité paradajky, ktorá sa označujú aj ako steakové.

Hodí sa predovšetkým do skleníka alebo do fóliovníka, ale môžete ich pokojne pestovať aj na vonkajších záhonoch. Keďže sa však jedná o mohutnejšie rastliny, príliš sa neodporúča pestovanie mäsitých paradajok na balkóne alebo na terase.

Plody mäsitých paradajok sú pomerne veľké a v závislosti od konkrétnej odrody sa ich váha pohybuje zhruba od 200 gramov až do 1 kilogramu.

Ak sa chcete pustiť do pestovania týchto paradajok, mohli by vás zaujať niektoré z nasledujúcich odrôd:

 

 

Cherokee Purple – americká odroda s veľkými sladkými plodmi temne ružovo-fialovej farby,

Beefsteak – americká odroda s obrími pevnými plodmi, ktoré majú červenú farbu a lahodnú chuť,

Býčie srdce – česká neskorá tyčková odroda mäsitých paradajok, ktoré majú špecifický tvar,

Rosso Sicilian – kríčková odroda, ktorej plody sú červené, silno rebrované a po rozkrojení naplocho pripomínajú kvetinu,

Pavlína – kríčková stredne skorá odroda, ktorá bola vyšľachtená v Českej republike.

Výnimočné sladké a chutné paradajky

Všeobecnú obľubu si medzi konzumentmi získala tiež cherry paradajky, ktorá svoj názov získala vďaka tomu, že sa ich drobné plody na prvý pohľad podobajú čerešniam.

Odrody lahôdkových ovocných paradajok, ktoré svojimi názvami, tvarmi a farbami pripomínajú ovocie, celkovo patria medzi tie najvyhľadávanejšie.

Sú totiž výnimočne sladké a chutné. Medzi obľúbencov patrí napríklad:

Pollicino – datľové paradajky s oválnymi červenými plodmi, ktoré sú veľmi šťavnaté,

Cherolla F1 – vysoko výnosný hybrid ríbezľovej paradajky určený pre pestovanie vonku,

Goldkrone – žltá a veľmi výnosná odroda, ktorej plody majú veľmi sladkú chuť,

Duo – melónová paradajka, ktorej plody sú červené a majú na sebe zelenožlté žíhanie,

Perun – odroda vhodná pre poľné pestovanie so žltými plodmi hruškovitého tvaru,

Radana – poloskorá odroda s hruškovitým plodmi, ktoré majú červenú farbu,

Idyll – skorá odroda tyčkovej paradajky, ktorá tvorí veľké množstvo drobných červených plodov,

Rubín – čerešňová odroda nenáročná na pôdu, ktorá má chutné červené plody.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Dnes najobľúbenejšie