Kvetinárka poradila najlepšiu výživu na kvitnutie pre orchidey: Toľko kvetov predtým nikdy nemala!

Možno sa vám zdá, že napriek tomu, že svoje orchidey pravidelne hnojíte priamo hnojivom určeným pre tieto rastliny, nemajú toľko kvetov, koľko by ste si priali. Sú to potom v podstate vyhodené peniaze. Pani Alica je majiteľka kvetinárstva a poradila najlepšiu výživu, vďaka ktorej bude mať vaša orchidea výstavné kvety!

Po rozhovore s ňou nás prekvapilo, že nepoužíva žiadne kupované hnojivá a napriek tomu boli jej orchidey ako z rozprávky. Najlepšie hnojivo si vraj vyrobia sami. 

Postup:

1. Vezmite si 3 litrovú sklenenú nádobu a nalejte do nej prevarenú teplú vodu.

2. Potom vytlačte jeden strúčik cesnaku alebo ho nastrúhajte na jemnom strúhadle.

3. Nechajte vylúhovať asi 3 hodiny.

4. Potom roztok preceďte cez gázu.

5. Toto hnojivo potom nalejte priamo ku koreňu orchidey.

Upozornenie: Je veľmi dôležité deň pred hnojením zavlažiť orchidey čistou vodou izbovej teploty podľa štandardného postupu. Vďaka tomu cesnakovým hnojivom nespálite koreňový systém. Dôležité je tiež pestovať orchidey v priaznivých podmienkach. 

5 dôležitých pravidiel

1. Svetlo

Aj keď milujú svetlo, orchidey neznášajú priame slnečné žiarenie. Umiestnite ich na okná, ktoré smerujú na východ alebo na západ.

2. Závlaha

Optimálny harmonogram zavlažovania je raz týždenne metódou ponorenia do vody. Ďalším spôsobom „polievania“ orchidey je sprchovanie, teda polievanie pomocou sprchovej hlavice. Kvetináč môžete jednoducho umiestniť pod vodovodný kohútik s vodou izbovej teploty (v žiadnom prípade nie studenou). Po nasiaknutí substrátu nechajte prebytočnú vodu odtiecť. Voda by nemala ostať okolo spodnej časti koreňov, ani na listoch.

3. Presádzanie

Orchidey sa presádzajú raz za 2 roky. Všetko treba robiť veľmi opatrne, pretože korene sa môžu ľahko poškodiť. Počas opätovnej výsadby sa musí substrát úplne nahradiť.

Schéma presádzania je nasledovná:

1. Skontrolujte korene rastliny. Odstráňte suché, mäkké a poškodené časti.

2. Ošetrite povrch rezov špeciálnymi dekontaminačnými roztokmi alebo prírodným uhlím.

3. Rastlinu položte na jemnú vrstvu substrátu a opatrne ju zahrňte.

4. Orchideu nepolievajte 3 dni.

4. Kontrola teploty

Ideálnym miestom pre orchidey sú chladnejšie miestnosti, v ktorých nočná teplota nepresahuje hodnoty 15 – 18 °C. Obdobie prechodu do pokojového štádia je pre každý druh rastliny odlišné. Rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami sú rozhodujúce pre kvitnutie. V noci musí teplota okolia klesnúť najmenej o 4 až 5 °C. 

5. Správne strihanie

Nové stonky sa budú vyvíjať tak od hlavnej stonky, ako aj od skrytých očiek na už existujúcej stonke. Suché stonky treba odstrániť iba do polovice nad druhým očkom.

Prajeme veľa šťastia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay

Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie