Jahody kŕmime každý rok len týmto a máme ich ako z obrázku: Ani euro za drahú chémiu z obchodu – toto je pre jahody úplný zázrak!

Videla som, že sa tu veľa píše o domácich hnojivách na jahody. Teší ma, že sa ľudia konečne vracajú k tomu, čo je najlepšie – starým receptom našich babičiek. S jedným sa chcem podeliť aj ja a dúfam, že sa niekto inšpiruje a pomôže mu to. Jahody pestujeme už roky a nepamätám, že by sme nemali vedrá úrody a kopec zavarných pohárov.

Stará rada z jedného dvora

Naučila som sa to, keď som sa vydala na dedinu a bývali sme na jednom dvore s manželovou maminou, ktorá toho o záhrade vedela habadej. Vždy vravela, že všetko potrebné sa nájde vždy v dome a na záhrade, človek sa musí len poobzerať okolo seba. A je to skutočne pravda. Ja dnes už nemám veľkú záhradu ako ona, ale jahôd som sa nevzdala a ani jej domáceho receptu na jahodovú výživu.

Slepačí trus a žihľava – pre veľké, krásne a zdravé jahody!

Prvým jahodovým zázrakom je zálievka zo slepačieho trusu.  Pre jahody ohromne prospešná. My chováme sliepočky, takže máme svoju, úplne bio :-). Vyrábam takto – trus sa nasypem do suda, zriedim s vodou 1: 1 a nechám asi 14 dní kvasiť. Skvasenú hmotu potom pridávam do zálievky (približne 1 diel na 10 dielov vody). Skvasený slepačí trus je naozaj treba riediť, inak by sme rastliny spálili. Normálne potom týmto zalievam jahôdky – dávam hlavne okolo koreňov.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Druhá zázračná vec je žihľavová zálievka (výluh zo žihľavy). Výluh vyrobíme z 1 kg natrhanej čerstvej žihľavy a 10 l vody – najlepšie dažďovej. Necháme vylúhovať aspoň 1 deň (ideálne aj dva) a potom scedíme (nezabudnite žihľavu poriadne vyžmýkať, práve v nej je najviac účinných látok). Polievame okolie korienkov nielen jahody ale aj papriku rajčiny a všetko čo sa dá tak 1x za 2 týždne. Tento výluh je výborná aj proti voškám!

To je všetko, používam len tieto dve hnojivá a jahody máme krásne – naozaj ako z obrázka. A samozrejme nezabúdajte aj vyberať sem-tam burinu, aby sa rastlinkám dobre rástlo a burina im neodčerpávala silu.

Ľubka