Všetci zisťovali, čo som spravila s tými fašírkami, že sú také fantastické: Tajomstvo je v tejto prísade nášho deda, pridajte ju a lepšie fašírky !

Môj dedo robil tie najlepšie fašírky na svete – či robíte fašírky, guľky z mletého mäsak, toto naozaj odporúčam – mám však aj starú fintu pre extra šťavnaté fašírky. Nikdy nebudú vysušené a bez chuti – skúste a uvidíte sami. Ešte dodávam, že vždy treba prísady pridávať podľa konzistencie, aby sa z hmoty dali tvarovať fašírky. Ja dávam od oka, ale pomer surovín je približne takýto.

Potrebujeme:

500 g mletého mäsa – ja si meliem sama doma nie celkom najemno

1 lyžica kremžskeh horčice

1 lyžica kyslej smtoany (nie kopcovitá)

1 surový zemiak alebo 1 uvarenú mrkvu – to zaručí, že fašírky ostanú nesmierne šťavnaté a nikdy sa nevysušia – ale nikdy nedávajte surovú mrkvu

1-2 vajcia (podľa veľkosti)

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

2 rožky namočené do kyslého mlieka

Soľ, korenie, rasca, majoránka

1 malá cibuľka nakrájaná nadrobúčko

1 strúčiky cesnaku pretlačený

Strúhanka na obaľovanie – domáca ideálne

Pálivá paprička alebo 1-2 strúčiky cesnaku – hodíme do masti na vyprážanie

Postup:

Rožky namočíme do mlieka, potom vymačkáme a pridáme k mäsku, primiešame aj ostatné prísady a hlavne, ak chcete, aby bolo mäsko šťavnaté, vždy pridajte buď jeden nastrúhaný surový zemiak, alebo 1 uvarenú mrkvu (nie surovú). S mletým mäskom to dokáže hotové divy. Ešte aj keď fašírky nestihnete zjesť na obed, budú výborné.

Z hmoty tvaruhejme mokrými rukami fašírky a obalíme v strúhanke.

Náš dedo vždy skôr ako dal do oleja prvé fašírky, krátko v ňom nechal pálivú papričku alebo cesnak – olej to krásne prevonia a keď začne takto rozvoniavať, vyberiem a pridáme fašírky. Dedo niekedy vzal aj čerstvú šalotku zo záhrady, nakrájal na štvrtinku a vyprážal v oleji spolu s fašírkami. Spraví to úplne inú chuť. Fašírky vypražíme ako zvyčajne – z oboch strán dozlatista. Na praženie je najlepšia bravčová masť alebo repkový olej. Ako prílohu odporúčam zemiakovú kašu.

Prajeme vám dobrú chuť! :-)

autor: Michaela Trogárová