Ak máte doma balík oblátok, toto skúste: 11 receptov na bezkonkurenčné veľkonočné dobroty, ktoré rýchlo pripravíte!

Trubičky z tortových oblátok

Potrebujeme:

2 tortové oblátky

1 bal. creme olé pudingu bez varenia

300 ml mlieka

60 g masla

100 g orechov mletých (prípadne kokos)

...

čokoláda na dekoráciu

Postup:

Oblátky si opatrne nakrájame na obdĺžniky (ak chcete dlhšie trubičky spravte 6, ak menšie tak aj 10 z jednej oblátky)

Sú dva spôsoby, ako stočiť tortové oblátky. Jedným je jednoducho ich na chvíľu vložiť medzi dve vlhké utierky, aby povolili a dali sa stáčať. Prípadne ich môžeme napariť na utierke (na hrniec s horúcou vodou dáme utierku, na utierku položíme oblátku. odporúčam ale utierku poriadne natiahnuť, neskladať ju, napnúť a okolo hrdla hrnca poriadne oviazať šnúrkou. Oblátky nad parou nahrejeme- zvlhnú aby sa dali stáčať do tvaru sviečok- trubičiek. Opatrne stočíme do tvaru klasickej rolky – trubičky.

To isté urobíme aj s s druhou oblátkou. Puding vyšľaháme v mlieku, našľaháme si aj zmäknuté maslo, všľaháme do pudingu, pridáme orechy alebo kokos a pomocou cukrárskeho vrecka naplníme do trubičiek. Môžete pokojne aj akýkoľvek iný krém. Konce namočíme v roztopenej čokoláde, necháme dobre stuhnúť a je to.

Oblátkové rezy za 10 minút

Potrebujeme:

300 ml mlieka

300 g kryštálového cukru

300 g drvených maslových sušienok

300 g vlašských orechov nasekaných

250 g masla

100 g čokolády na varenie

1 bal. vanilkového cukru

1 bal. tortových oblátok

Postup:

Do hrnca dáme variť mlieko a cukor, odstránime z plameňa a pridáme maslo. Miešame, kým sa maslo nerozpustí. Potom pridáme orechy a sušienky. Dôkladne premiešame.

Zmes rozdelíme na dve polovice. Do jednej pridáme nalámanú čokoládu a miešaním rozpustíme (hmota musí byť ešte dostatočne teplá – až horúca).

Do druhej pridáme vanilkový cukor a premiešame.

Horúci krém navrstvíme striedavo na tortové oblátky. Krém je určený na oblátky s rozmermi  27 x 37 cm.

Necháme stuhnúť a môžeme podávať nakrájané na rezy.

Grilážky podľa mojej mamy

Potrebujeme:

200 gramov kr. cukru

1 maslo (250 g)

1 salko (môžete dať aj šľahačkovú smotanu, ak je pre vás salko príliš sladké)

150 g vlašských orechov mletých

1 bal. tortových oblátok

Postup:

Najskôr si necháme skaramlelizovať cukor. Nasyepme ho do hrnca s hrubším dnom a začneme zahrievať na miernom ohni. Stále miešame, po pár minútach sa cukor rozpustí a skaramelizuje.  Do tekutého cukru pridáme zmäknuté maslo a rozmiešame. Celkom na záver pridáme aj mleté orechy a salko. Rozmiešame, pričom stále zahrievame na slabom plameni. Keď je konzistencia krémová, zložíme a natrieme na tortové oblátky. Zaťažíme a necháme dobre stuhnúť v chlade. Grilážky môžete namáčať v rozpustenej čokoláde, alebo nechať len tak. Sú výborné. :-)

Oblátkové rezy pre návštevy

Potrebujeme:

1 bal. tortové oblátky – môžete použiť celé pláty, alebo vykrojené kolieska

70 g uvarenej ryže (nie slanej)

250 g masla

1 a 1/2 pohára cukru

2 lyžice kakaa

1/2 pohára mlieka

1/2 lyžičky vanilkového extraktu

2 poháre  sušeného mlieka

Postup:

Mlieko, cukor, maslo a kakao dáme variť na plameň – necháme variť, kým sa všetky prísady nerozpustia. Pridáme vanilku a zložíme z plameňa . Necháme mierne vychladnúť pridáme sušené mlieko. Dobre rozmiešame, pridáme uvarenú ryžu a znova dôkladne premiešame. Hmotu navrstvíme na oplátku, spojíme a nechajte dobre vychladiť, najlepšie cez noc.

Zmrzinky

Potrebujeme (na 40 kornútkov):

zmrzlinové kornútky (kúpené alebo robené doma),

Karamelový krém:

20 dkg cukru

25 dkg mletých alebo sekaných orechov

1 salko

1 maslo

sneh:

na 1 bielok 50 g cukru (ja som robila zo 4 bielkov)

Postup:

Karamelový krém: cukor upálime na karamel, pridáme orechy, po chvíli salko a maslo. Chvíľu povarime. Do 3/4 kornútkov naplníme karamel. Bielky si ušľaháme s cukrom nad parou a keď získame hustý tuhý krém, naplníme ho do kornútkov a necháme vychladiť.  Ak nemáte kornútky z obchodu, môžete si ich jednoducho vyrobiť z tortových oblátok nad parou. Postup, ako na to nájdete.

Oblátkové rezy ako Kinder

Potrebujeme:

600 g sušeného mlieka

800 g práškového cukru

200 ml vody

250 g masla

100 g čokolády

3 ks tortových oplátok

Postup:

Z cukru a 200 ml vody uvaríme sirup.

V miske vyšľaháme maslo so sušeným mliekom.

Teplý sirup zmiešame s maslovou hmotou tak, že sirup tenkým prúdom postupne vlejeme do maslovej hmoty. Dôkladne premiešame, aby sa všetky ingrediencie spojili.  Výslednú hmotu rozdelíme na dve polovice. Čokoládu necháme rozpustiť vo vodnom kúpeli a zmiešame s jednou polovicou hmoty.

Necháme vychladnúť a potom začneme vrstviť. Na oblátku nanesieme tmavý krém, preložíme oplátkou a navrstvíme biely krém. Nakoniec prikryjeme posledným kusom oplátky. Zaťažíme a necháme stuhnúť v chladničke.

Ruská zmrzlina z 3 prísad

Potrebujeme:

200 ml kondenzovaného mlieka

500 ml smotany na šľahanie 33%

tortové oblátky

Postup:

Smotanu aj metličky šľahača je potrebné pred prírpavou dobre vychaldiť. Dajte ich teda aspoň na 15 minút do mrazáka – aj s miskou na šľahanie.

Potom klasicky zo šľahačky ušľaháme šľahačku a potom do nej postupne všľaháme po častiach aj kondenzované mlieko. Na dno plastovej misky uložíme jednu tortovú oblátku, navrstvíme zmrzlinu a prikryjeme druhou oblátkou. Dáme do mrazničky a necháme stuhnúť tak, aby sa zmrzlina dala dobre krájať. Môžeme plniť aj do kornútkov, alebo zmraziť aj bez oplátky, len ako čistú smotanovú zmrzlinu.

Balkánske rezy

Potrebujeme:

Tortové oblátky

Na piškótu:

9 bielok

370 g kr. cukru

180 g masla alebo margarínu

150 g mletých orechov

150 g sušených hrozienok

220 g hladkej múky

Šťavu z 1 citróna

Krém:

9 žĺtkov

270 g práškového cukru

200 g masla alebo margarínu

Kôru z 1 citróna

Postup:

Bielky ušľaháme na tuhý sneh, postupne pridávame cukor, citrónovú šťavu a nakoniec aj orechy, hrozienka a múku. Vymiešame jednotné cesto, ktoré navrstvíme na plech vystlaný papierom. Pečieme pri teplote 180 stupňov 20 minút.

Medzitým si pripravíme krém – žĺtky ušľaháme s cukrom nad parou, šľaháme asi 15 minút, kým krém nezíska dostatočnú hustotu. Zložíme z vodného kúpeľa a keď krém vychladne, primiešame doň zmäknuté maslo a ušľaháme jednotný krém. Pridáme aj strúhanú kôru.

Ideme vrstviť – na prvú tortovú oblátku natrieme polovicu krému, na krém položíme vychladnuté cesto, pokračujeme druhou polovicou krému a tortovou oblátkou. Necháme cez noc stuhnúť a môžeme podávať! :-)