zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Najlepšie cviky pre zdravé kolená: Pri pravidelnom cvičení sa vďaka nim postupne úplne zbavíte bolesti!

Terapeutická gymnastika pre kolenné kĺby vám môže výrazne pomôcť zmierniť bolesti kolien pri artróze kolenných kĺbov, aj počas zotavovania sa po operácii kolena.

Video z youtube ktoré zostavil chrirur a terapeut na konci článku obsahuje úvodnú sériu cvikov a v budúcnosti je dobré postupne záťaž zvyšovať. Platí to najmä pre prvé dva cviky. Po čase by ste sa teda mali dopracovať k tomu, aby ste zvládli vykonať 12 – 15 výťahov na každú nohu a nie 5 – 6 ako je znázornené na videu.

Hlavné pravidlo, ktoré platí pri týchto cvičeniach je, že sa netreba nikam ponáhľať. Ak sa chcete uzdraviť, je potrebné cviky vykonávať pomaly.

Ak by ste robili príliš trhavé pohyby, svaly a šľachy sa môžu poškodiť a tým následne aj kĺby. A pamätajte, že ani pri správnom vykonávaní cvikov nenastane zlepšenie okamžite. Počas prvých 2 týždňov cvičenia sa bolesť kĺbov môže dokonca mierne zhoršiť. Ale už po 3 – 4 týždňoch pocítite prvé príznaky zlepšenia. 

Upozornenie: Napriek terapeutickým účinkom je táto kolenná gymnastika dosť vážna metóda liečby, ktorá má svoje kontraindikácie. Nevykonávajte tieto cviky ak trpíte zvýšeným arteriálnym a intrakraniálnym tlakom, ak máte chrípku a teplotu nad 37,5 °C alebo iné zdravotné ťažkosti. Takisto nie je vhodné cviky vykonávať po operácii brušnej dutiny a hrudníka, pri akútnych ochoreniach vnútorných orgánov, pri vážnom poškodení srdca a chorobách krvi. 

POZOR! Ak cvičenie vyvoláva silnú bolesť, prestaňte cvičiť a poraďte sa so svojim lekárom. 

1. Cvičenie

Ľahnite si na brucho, pomaly a hladko zdvihnite vystretú nohu, chvíľu zadržte a potom ju pomaly a plynulo spustite dolu. Chvíľku si oddýchnite a opäť na chvíľu zdvihnite nohu.

To isté urobte aj druhou nohou. Toto cvičenie zlepšuje krvný obeh v kĺboch, len sa nesmie vykonávať príliš rýchlo.

2. Cvičenie

Ostaňte na podložke v polohe na bruchu, zohnite nohu v kolene a opäť dvíhajte pomaly nohu, len s pokrčeným kolenom.

Hore znova na chvíľku zadržte a veľmi pomalým pohybom vráťte nohu naspäť.

Keď spúšťate nohu dolu, uvoľnite pomaly stehenné svaly. To isté opakujte aj na druhú nohu. Toto cvičenie vykonávajte takisto veľmi pomaly a opakujte 5-krát.

3. Cvičenie

Pretočte sa na chrbát, jednu nohu pokrčte a druhú nohu dvíhajte pomaly hore. Udržujte ju vystretú a pohyb vykonávajte veľmi pomaly.

To isté zopakujte aj na druhú nohu, pomaly hore a pomaly dolu. Chvíľku si oddýchnite.

4. Cvičenie

Teraz pokrčte obe nohy a pracujte s tým, že obe nohy naraz dvihnite a pomaly ich spustite. 

Keď sú spustené, doprajte si chvíľu oddych a pokračujte. Toto cvičenie opakujte 5 až 6-krát.

5. Cvičenie

Ďalší cvik sa vykonáva v ľahu na boku. Jedna noha je pokrčená a druhú pomaly dvíhajte vystretú hore.

Na chvíľku zadržte a potom pomaly spustite. Dvíhajte pomaly a jemne klesajte. Opakujte 5 až 6-krát a potom aj na druhú nohu. 

6. Cvičenie

Sadnite si na podložku, pomaly sa predkloňte dopredu a chyťte sa rukami za špičky na nohách. Ak je to možné, skúste pri tejto polohe relaxovať, zhlboka dýchajte. Tento cvik môže byť pre veľa ľudí problematický.

Ak je to aj váš prípad, potom stačí pod kolená podložiť zrolovaný uterák. Nechajte svoje telo pomaly klesať dopredu. Vydržte aspoň 30 sekúnd a potom postupne skúste čas predlžovať na 2 – 3 minúty. 

7. Cvičenie

Ľahnite si na podložku, pomaly zodvihnite rovnú nohu a prsty ťahajte k sebe a potom od seba do prepnutej špičky. Opakujte bez toho, aby ste zložili nohu na zem.

Počet opakovaní by mal byť asi 6 až 7-krát. Zopakujeme to isté aj na druhú nohu. 

Nakoniec položte obe nohy na podložku, uvoľnite ich a už len relaxujte. 

Prajeme veľa zdravia!

 

 

Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie