Ujo mi dal najlepšiu radu pri sadení priesad a kilá rajčín aj bez hnojív: Držím sa len tohoto a úrodu rozdávam celej rodine!

Keď som začala s pestovaním paradajok, môj ujo, dlhoročný pestovateľ mi dal 2 základné rady, ako získať bohatú úrodu paradajok aj bez kupovaných hnojív a výživy. Základom je samozrejme sadenica, ktorú sme si od konca zimy pestovali na aprate. Nie je však ani náhodou jedno, ako sadenicu do pôdy vložíme a či ich necháme rásť len tak, aby sa o ne správne staráme. A pritom to nie je žiadna veda. Všetko, čo si treba pamätať je, že musíte sadiť bokom a vyštipovať. Aj keď ten prvý bod opomeniete, druhý je extrémne dôležitý a má priamy vplyv na úrodu a zdravie rastliny.

1. Zásada – pre pevný koreňový systém

Pevný a čo možno najrozsiahlejší koreňový systém je schopný omnoho efektívnejšie využívať živiny z pôdy a premieňať ich na energiu pre rast, kvitnutie a neskôr aj plodenie. Dôležité je, aby v pôde bola sčasti aj stonka rastliny, pretože práve ona neskôr vyženie ďalšie  korenie a prispeje tak k rozsiahlemu koreňovému systému. Nemusíte kopať hlboké jamy, tento pestovateľ našiel omnoho šikovnejší spôsob, ako priesady zasadiť do pôdy. Rastlinu zasadíte bokom, to je celé!

Ako na to?

Priesady aj s črepníkmi uložíte na pôdu „na ležato“. Necháte tak 1 maximálne dva dni. Ako môžete vidieť, rastlina sa začne ťahať za svetlom a na jednom mieste sa začne výrazne ohýbať smerom nahor – to je hranica, po ktorú stonku vložíte do zeme. Rastlina vhodná na zasadenie bokom musí mať tento typický ohyb. Potom vyberiete z črepníka a odstránite stlačený a prebytočný substrát okolo koreňov. Jama nemusí byť hlboká, pretože je dostatočne široká aj pre stonku paradajky. Miesto zhybu bude pre vás signalizovať, pokiaľ má byť stonka v pôde. Paradajka tak bude mať omnoho rozsiahlejší a pevnejší koreňový systém, vďaka ktorému porastie ako z vody.

Rýchla verzia

Ak sa vám nechce čakať, paradajku môžete vložiť do pôdy aj hneď a to spôsobom, akým vidíte na obrázku – všetky podzemné časti sa premenia na silný koreňový systém.

Pri sadení sa do jamky odporúča dávať aj hrsť rozdrvených vaječných škrupiniek.

2. Zásada – zaštipovanie znamená veľkú úrodu

Pravidelné zaštipovanie bočných výhonkov rastliny zabezpečí nielen to, že rastlina bude mať pekný tvar, ale bude prevzdušnená, nebude sa zbytočne vyčerpávať a zabránite aj vzniku plesní. Navyše, vytvorite základ pre tvorbu plodov, ktorých bude oveľa viac. Nezabudnite v lete odstrániť aj spodné listy paradajok, aby ste rastlinu ešte viacej prevzdušnili.

Dnes najobľúbenejšie