Najlepšia rada, ako zazimovať levanduľu: Keď to urobíte takto, na jar bude krásna a hustá ako nikdy!

Na jeseň prichádza obdobie zimného spánku pre väčšinu druhov našich obľúbených rastliniek a kvietkov. K nim bezpochyby patrí aj levanduľa. Zazimovanie levandule v našich podmienkach prebieha dobre. Levanduľa je veľmi odolná rastlinka, ktorá  v zime výborne znáša chlad. Pri teplote viac ako  -10 stupňov Celzia ju je potrebné zakryť slamou, alebo čečinou. Profesionáli odporúčajú zahrnúť korene levandule čerstvou zeminou.

Kedy začať s ukladaním lavandule na zimný spánok?

Skôr, ako začnete so zazimovaním levandule, pristúpte k jesennému rez. Nebudete ľutovať, jeho účinok sa odrazí na kráse a sile rastliny na jar.  Rez je vhodné vykonať  v októbri či začiatkom novembra. Ide aj o veľmi praktický efekt – rastlina bude pevnejšia a nebude sa lámať pod prikrývkou snehu. Rezom rastlinu stimulujeme k hustejšiemu rastu vetvičiek, konárikov a v konečnom dôsledku poskytne bohatšiu nádielku kvetov na jar.

Rez je potrebné vykonať tak, že sa zbavíme všetkých odkvitnutých častí kvetov. Rez by ani v tomto prípade nemal byť príliš hlboký – rastlinka má totiž oveľa kratší čas na zacelenie rán, nakoľko jej rastová aktivita s blížiacou sa studenou zimou ustáva. Odrezky, ktoré získame po strihaní levandule po odkvitnutí, môžeme využiť ako priesady na jej rozmnoženie.

Ak nevykonávame rez, rastlina postupne zospodu začína drevnatieť. Keď máme na jar predsa len pocit, že trvalka premrzla, zrežme ju až po zdrevnatené časti blízko zeme. Prezimovanie levandule nie je náročné. Stačí len vedieť, ako to urobiť správne a s istotou, že levanduľa zvládne aj najtuhšiu zimu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako zazimovať rôzne druhy levandule?

Levanduľa má viac ako 30 druhov a 60 kultivarov. Poradíme, ako zazimovať u nás najrozšírenejšie druhy.

Lavandula angustifolia

Má úzke podlhovasté lístky zelenej až šedozelenej farby s jemným ochlpením. Táto odroda má intenzívnu arómu. Spomenutý druh je pomerne odolný a zimu zvládne dobre. Pred príchodmi mrazov ju treba dobre zazimovať napr. slamou, čečinou alebo lístím.

Lavandula stoechas

Známa je pod názvom francúzska. Niekedy ju nájdeme pod pomenovaním motýliková, podľa zvláštne vyzerajúceho kvetu. Líši sa kvetným zakončením a väčšími lístkami. Stonka je zakončená kompaktnou šiškou, z ktorej vyrastajú kvetné lístky. Je teplomilná a horšie znáša zimy. Voči mrazom ju chránime presunutím do studenej miestnosti.

Zazimovanie črepníkovej levandule

Nasadili ste levanduľu do kvetináča? Cez leto ju máte vonku v záhrade či na terase? Potom ju odporúčame zabaliť. Môžeme ju obaliť igelitovým vrecom, sáčkom. Umiestnime ju na miesto chránené pred vetrom a snehom. V žiadnom prípade ju nenosíme do vykúreného domu. V teple sa prebúdza. A to už pri 15-18 stupňoch. Pustila by nové výhonky, ktorým by uškodil nedostatok svetla. Na juhu Slovenska má na prežitie v keramickej či hlinenej nádobe počas mrazov väčšiu šancu. Ak sadíme levanduľu do črepníka, je väčšia šanca na premrznutie rastliny ako v zemi. Ak nemrzne, môžeme ju občas poliať.

Zazimovanie levandule nasadenej v zemi

Ako zazimovať levanduľu zasadenú v záhradke či na dvore? Môžeme ju prikryť slamou, lístim, čečinou alebo okolo nej nahrnúť trocha zeminy, aby sme chránili hlavnú stonku rastliny. Záleží na tom, či ju pestujeme na juhu či severe Slovenska. A nakoľko je v závetrí. Aj na Slovensku sú miesta, kde ju za normálnych zimných období netreba zakrývať. Je vhodné ju pred zazimovaním zrezať, aby bola pevnejšia a nelámala sa pod nánosmi snehu. Sadenice (odrezky) vysadené v jeseni na prvú zimu odporúčame zakryť PET alebo fľašou na zaváranie. Rastlina, či už s rezom alebo bez, bežne vydrží 15 – 20 rokov.

zdroj: starkl