Stromy rozmiestnené podľa tejto schémy vám znížia náklady na vykurovanie o viac, ako 30 %!

Ďalší dôkaz, že prírodu by sme si mali vo svojom živote držať čo najbližšie pri tele. Ak uvažujete nad úpravou svojho pozemku a okolia domu, vždy majte na mysli aj stromy a zeleň. Ak ich vysadíte správne, dokážu vám totižto ušetriť nemalé peniaze za vykurovanie v zime a naopak za klimatizáciou v lete. Na rozdiel od iných povrchov, zeleň má doslova zázračné termoragulačné vlastnosti, ktoré v každom ročnom období hrajú vo váš prospech.

Obyčajný strom vám bude slúžiť celé roky

Stromy nie je len ozdobou – čistí vzduch, dokáže chrániť pôdu pred a v neposlednom rade chráni váš domov v lete pred pálivým slnkom a v zime pred chladným vetrom. Vďaka správnemu rozmiestneniu stromov okolo domu môžu byť náklady na spotrebu energie znížené aj o 30 %. A toto percento sa počas rokov pretaví do nemalej úspore na energiách, ktorých ceny stúpajú takmer každý rok.

Ako stromy vysadiť tak, aby vám šetrili peniaze?

Západná a východná strana

Stromy treba na pozemku vysádzať podľa určitých pravidiel, aby dokázali najlepšie pracovať vo váš prospech. Platí pravidlo, že na západnej a východnej strane domu sa vysádzajú listnaté stromy. V lete môžu listy stromov slúžiť ako bariéra pre slnečné svetlo, čo môže znížiť náklady na klimatizáciu domu až o 35 %. V zimnom období budú opadavé stromy prepúšťať slnečné lúče a zohrievať dom, čo sú tiež úspory.

Pre porovnanie, klimatizácia, ktoré je zapnutá v tieni, spotrebuje o 15 % menej elektrickej energie, než je tá, ktorá sa nachádza na slnku. Preto sa snažte klimatizáciu nainštalovanú na vonkajšej strane domu zatieniť vegetáciou. Tiež sa odporúča zatieniť betónové a asfaltové plochy, ktoré v horúčavách sálajú teplo a dokážu okolie neprimerane prehriať.

Severná a severovýchodná strana

Na týchto stranách domu (na severnej pologuli) vysádzame vždyzelené stromy, ako sú napríklad smrek, jedľa, borovica atď. Studené severné vetry sa budú na zelenej bariére stromov lámať a strácať na intenzite. Vždyzelené stromy budú najlepšie chrániť váš dom pred studenými zimnými vetrami, ak ich vysadíte vo vzdialenosti od domu, ktorá sa rovná jednej, alebo dvoch výšok stromu. Ak budú tieto odporúčania dodržané, podľa výpočtov táto zelená stena stena zníži rýchlosť studených vetrov zo 60 km/h na 20 km/h., čo podľa autorov štúdie zabezpečí úsporu energie o 30 %.

zdroj: biosferaklub

Dnes najobľúbenejšie