Mravce nenávidia klinček a myši straší ocot: Najlepšia rada, ako udržať byt bez hávede na celé mesiace a bez chemikálií!

Na svete azda niet človeka, ktorý by sa rád delil o svoj príbytok s nechcenými návštevníkmi zo sveta hmyzu. A to najmä preto, že sa živia našou krvou alebo našimi potravinami, ktoré často intoxikujú a rozmnožujú sa rýchlejšie ako čokoľvek iné na svete.

Mravce, šváby, blchy žijúce na domácich zvieratách… Na všetky tieto nevítané tvory predsa musí existovať riešenie, vďaka ktorému sa našim obydliam vyhnú oblúkom a to bez toho, aby sme museli siahnuť po toxických chemikáliách.

Skúste tieto domáce recepty, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu i vašej peňaženke…

Mravce

Sú malé a takmer neškodné, ale keď začnú vo veľkom pochodovať po vašej kuchyni akoby im patrila, je to problém. V závislosti od vašich preferencií ich môžete buď zabiť alebo odpudiť. Máme obe riešenia.

Repelenty na odpudenie

 • Citrónová šťava: nasprejujte alebo nastriekajte citrónovú šťavu na miesta, odkiaľ mravce prichádzajú (praskliny v omietke, otvory v stenách…). Táto vôňa ich zaručene odradí.
 • Krieda: Znie to smiešne, ale ľudia tvrdia, že tým, že kreslia čiary kriedou na vstupných miestach do bytov, mravce sa cez ne nedostanú dnu. Vápnik v kriede pôsobí ako repelent a záhradkári, ktorí posypú kriedou pozemok, by o jej účinkoch vedeli hovoriť tiež.
 • Škorica a klinčeky: Jeden z najobľúbenejších receptov našich babičiek. Tietodve ingrediencie stačí spojiť dohromady a rozsypať okolo domu.
 • Kukuričná múka: Použitie kukuričnú v interiéri alebo exteriéri, funguje to rovnako ako škorica a klinčeky.
 • Ocot: Rozprašte roztok ½ vody, ½ octa a táto vôňa mravce odradí.

Likvidátory mravcov

 • Borax: zmiešajte ho s cukrom, vodou a prostriedkom na umývanie riadu a aplikujte rozprašovačom. Tento recept je pre mravce hotová katastrofa.
 • Paprika: Kajenské korenie aplikujte do otvorov, cez ktoré mravce prichádzajú alebo do mraveniska.

Blchy

Hryzú domácich miláčikov, ale dokonca aj ľudí. Ak sa chcete zbaviť týchto malých upírov, vyskúšajte nasledujúce metódy:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

 • Borax: Tento všestranný prášok môžete rozprášiť na rôzne povrchy a zaručene zabije blchy v byte. Dávajte si však pozor na použitie na miestach, kde majú prístup domáci miláčikovia alebo deti. Borax nechajte na mieste po dobu 12-48 hodín a potom ho povysávajte.
 • Rozmarín: 1 až 2 šálky čerstvých listov rozmarínu uvarte vo vriacej vode; po vychladnutí vmasírujte do kože vášho domáceho miláčika a nechajte uschnúť (najlepšie na slnku).

Pavúky

Aj keď sa u nás  jedovaté pavúky nevyskytujú, vidieť doma ich nechceme. Takto ich dostanete tam, kam patria – von, ďaleko od vášho domu.,

Pridajte 5 – 10 kvapiek oleja z mäty piepornej do zmesi 200 ml vody a 1/4 lyžičky obyčajného saponátu, dobre pretrepte a nastriekajte do kútov, medzier medzi nábytkom, škár a na rámy okien.

Roztoče

Pôvodcovia alergických reakcií a podráždení pokožky. Takto ich dostanete zo svojho domu.

Zmiešajte 6 lyžičiek eukalyptového oleja s 1,5 lyžičkou tekutého pracieho prostriedku vo vedre s vodou a namočte umývateľné predmety do tohoto kúpeľa a potom ich umyte ako normálne. Na všetko ostatné stačí len naniesť  a utrieť čistou handričkou. Ak sa vám nepáči vôňa eukalyptového oleja, môžete ho nahradiť olejom z čajovníka, ktorý je rovnako efektívny.

Ako dostať roztoče z matracov

Potrebujeme:

200 ml 3% peroxidu vodíka

3 lyžice jedlej sódy

Pár kvapiek tekutého mydla

Postup:

Povrch matraca povysávame. Všetky prísady len zmiešame vo fľaši s rozprašovačom a počkáme, kým prestane peniť. Potom fľašku zatvoríme a jednoducho nastriekame na povrch matraca. Necháme pôsobiť aspoň 3 hodiny vo vetranej miestnosti. Keď matrac uschne, môžeme ho obliecť ako zvyčajne.

Našla som ešte návod na internete, ako odstrániť škvrny od moču rýchlo pomocou octu a vody!

Myši

Jediné, čo potrebujete je obyčajná vata a ocot.Šajzu a miesta, kde skladujete jedlo vyčistite jedným dielom octu a jedným dielom vody. Vysajte svoj domov pomocou vysávača a vyčistte všetky miestnosti, aby ste odstránili stopy potravín, ktoré by mohli prilákať myši a ďalšie hlodavce.

Pripravte si vatové guľôčky až tesne pred tým, než ich použijete, pretože vôňa octu bude najsilnejšia. Dajte si plastové rukavice. Vatová guľôčka musí byť celkom napitá. Opakujte túto techniku ​​pre toľko vatových guľôčok, koľko potrebujete. Ja som rozložila doma asi 10 kusov – nebojte sa, nebudete ich cítiť.

Vložte  guľôčky z vaty do všetkých oblastí, kde ste videli myši, alebo stopy po nich – napríklad v skrinkách, pod umývadlom, na policiach, za kachlami, kuchynskou linkou.….. Vtlačte guľky aj do škár a na miesta, cez ktoré sa myši môžu dostať do interiéru.

Vymeňte guľky, keď vyzerajú, že sú už suché a už z nich necítiť ocot. Po pár dňoch sa stopy po myšiach stratili a celú zimu som ich u nás nevidela. Ak chcete efekt vylepšiť, odporúča sa používať mätový ocot!

Ak doma prestanete nachádzať stopy po myšiach (omrvinky, myší trus), guličky si splnili svoju úlohu. Prípadne ich môžete z času na čas zopakovať kvôli prevencii. Ide naozaj o výborný spôsob boja proti myšiam, pretože ich len odplašíte – neznášajú vôňu octu – a priamo ich nazahubíte. Len jednoducho prestanú mať záujem o vás domov. Octoví zápach im totižto veľmi dráždi dýchacie cesty a komplikuje im orientáciu v priestoru.

 • Jablčný ocot: Pridajte šálku do vody, ktorú bude piť váš domáci miláčik. Blchy neznášajú kyslú chuť krvi.

Šváby

Všetkými neobľúbený nesmrteľný tvor – šváb – môže byť porazený, ak použijete správne nástroje.

 • Kremelina: Skvelý spôsob, ako sa zbaviť švábov, je rozmiestniť potravinársku kremelinu po celom dome. Výhodou je, že je neškodná pre domáce zvieratá.
 • Jedlá sóda: Zmiešajte ju s práškovým cukrom nalákajte tak šváby do smrteľnej pasce. Jedlá sóda spôsobí rozpad vnútorností švába.
 • Borax: 3 diely boraxu na 1 diel cukru. Umiestnite na miesta, odkiaľ šváby prichádzajú. Má to rovnaký účinok ako jedlá sóda. Hoci je používanie boraxu veľmi účinné, dávajte si veľký pozor na kontakt s domácimi zvieratami alebo deťmi, pre ktoré je nebezpečný.