Najlepšia rada pestovateľa, ako udržať cesnak čerstvý na celý rok: 5 minút a ostane šťavnatý a voňavý do ďalšej úrody!

Skladovanie cesnaku je chúlostivá záležitosť. Za správnych podmienok môže vydržať v perfektnom stave až do nasledujúcej sezóny. V opačnom prípade môže začať klíčiť, prípadne strúčiky vyschnú, alebo začnú plesnivieť. Opýtali sme sa dlhoročného záhradkára, ako udržať cesnak vo vynikajúcom stave celý rok.

Skladovanie cesnaku je chúlostivá záležitosť. Za správnych podmienok môže vydržať v perfektnom stave až do nasledujúcej sezóny. V opačnom prípade môže začať klíčiť, prípadne strúčiky vyschnú, alebo začnú plesnivieť. Opýtali sme sa dlhoročného záhradkára, ako udržať cesnak vo vynikajúcom stave celý rok.

Na úvod:

Ak plánujete kúpiť väčšie množstvo cesnaku a uskladniť si ho na dlhšiu dobu, odborníci odporúčajú kúpiť cesnak jarný (odroda Makkoi, Japo, Mirka). Ozimný cesnak je síce o niečo ostrejší, ale aj vysušený a dobre skladovaný sa kazí rýchlejšie a tiež je často náchylnejšie ku klíčeniu pri dlhšom skladovaní.

Ako uchovávať cesnak

ako doma skladovať cesnak

Akonáhle cesnak začne klíčiť (k čomu dochádza najmä v dôsledku vysokej vlhkosti), začne obsah vitamínov rýchlo klesať. Samotný plod tiež stráca na chuti a rýchlo sa pokazí.

Pred uskladnením musí byť cesnak starostlivo roztriedený a na uchovanie vždy vyberajte len zdravé hlávky bez škvŕn a výraznejších poškodení.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

aby cesnak neklíčil

Starodávny spôsob skladovania

Ešte pred vynálezom chladničiek bol cesnak pletený do vrkoča a visel na chladnom a tmavom mieste – v podkroví alebo v pivnici. Môže sa teda skladovať mesiace bez klíčenia, ale čo keď vám podmienky neumožnia týmto spôsobom skladovať cesnaku doma?

cesnak v kose

Opálenie koreňov

Čerstvo zozbieraný alebo zakúpený cesnak má vždy korene. Áno, nie sú príliš viditeľné, ale je to práve tento pevný základ, ktorý je zodpovedný za to, či cesnak vyklíči alebo nie. Ak chcete klíčeniu zabrániť, opáľte korene pomocou zápaliek, zapaľovačov alebo dokonca horákov.

ako skladovať cesnak

Zasypte ho soľou

Pre túto metódu potrebujete krabičku alebo trojlitrovú nádobu . Vrstvy soli sa striedajú s hlávkami cesnaku a nádoby sú pevne uzavreté. Hlávky cesnaku teda zostávajú čerstvé po dlhú dobu a nemôžu začať hniť ani klíčiť: konzervácia soľou je pomerne obľúbená a rozšírená najmä pokiaľ potrebujete uchovať menšie množstvo cesnaku.

Iným spôsobom, ako uchrániť cesnak pred vlhkosťou, je použitie pilín, obilia, alebo múky namiesto soli za predpokladu, že vrchná vrstva sypkého produktu nie je hrubá menej ako 2 cm.

cesnak v soli

Zamrazenie cesnaku

Je hojne využívané predovšetkým preto, že si cesnak vďaka mrazeniu zachová svoju šťavnatosť. Možno ho zamraziť niekoľkými spôsobmi. Môžete strúčiky olúpať, v mrazáku rozložiť na tácku a potom poskladať zmrznuté strúčiky do mikroténového vrecka. Alebo strúčiky cesnaku sa dajú natlačiť do téglikov, alebo sáčkov a jednotlivé vrstvy prekladať potravinárskou fóliou. Môžete si vždy zlomiť len toľko, koľko je potrebné a cesnak bude hneď pripravený na priamu spotrebu.

Naložený cesnak v oleji

Môže byť pre gurmána veľkým pôžitkom. A pritom je tento spôsob uskladnenia tak jednoduchý. Olúpané strúčiky vkladáme do pohára a nakoniec zalejeme olivovým olejom. Uchovávajte pre istotu v chladničke.

Roztopený parafín – metóda, ktorá dokáže uchovať cesnak v perfektnom stave na celé roky

Vo veľkých skladoch zeleniny sa používala osvedčená ľmetóda: čerstvo zozbieraný cesnak sa ponoril do roztaveného parafínu,  nechal sa odtiecť a stuhnúť. Takto ošetrený produkt nemôže začať klíčiť, neskazí sa a ostane v perfektnom stave.

spôsob skladovania cesnaku