Najlepšia rada, ako uchovať cesnak do ďalšej úrody: Je šťavnatý, voňavý a presne ako čerstvý – cesnak už nekupujem!

Pomaly ale isto aj zberáme prvé plody cesnaku a po dôkladnom vysušení ich budeme pripravovať na dlhodobé uskladnenie. Poradíme vám jednoduchú a veľmi efektívnu metódu, ako uchovať cesnak perfektne šťavnatý a voňavý až do ďalšieho zberu úrody na budúci rok. jednoducho ho zmrazte - treba však postupovať presne podľa tohoto návodu!

Pomaly ale isto aj zberáme prvé plody cesnaku a po dôkladnom vysušení ich budeme pripravovať na dlhodobé uskladnenie. Poradíme vám jednoduchú a veľmi efektívnu metódu, ako uchovať cesnak perfektne šťavnatý a voňavý až do ďalšieho zberu úrody na budúci rok. jednoducho ho zmrazte – treba však postupovať presne podľa tohoto návodu!

Zmrazenie cesnaku

zberom cesnaku na zimu

Cesnak, podobne ako bylinky, nestráca po zmrazení svoje priaznivé vlastnosti, vôňu a chuť. Naopak, vďaka nízkej teplote ich budete môcť dlhodobo zachovať. Hlavnou podmienkou je cesnak na zmrazenie pripraviť a potom obdobie jeho čerstvosti môžete skutočne predĺžiť až do ďalšieho zberu.

ako olúpať cesnak

Na tento účel je najlepšie použiť čerstvé hlávky (také, ktoré boli samozrejme po vybratí z pôdy dostatočne vysušené). Rozhodne sa nepokúšajte zmraziť nahnitý či poškodený cesnak – hrozí, že by nakazil aj ostatné vaše zásoby.

Ako pripraviť cesnak na zmrazenie

Celé hlávky

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

ako zachrániť cesnak

Vezmite si plastovú fóliu a zabalte do nej každú neošúpanú hlávku cesnaku. Takýto jednoduchý trik im pomôže udržať čerstvosť, vôňu aj šťavnatosť a  po rozmrazení je hlávka ako úplne čerstvá. 

Celé ošúpané strúčiky

zmrazenie cesnaku

Ošúpte strúčiky a dajte ich do uzatvárateľných plastových vreciek, určených do mrazničky. Pred použitím ich nemusíte ani rozmraziť, ale okamžite pridajte do jedál.

Pretlačený alebo najemno nasekaný cesnak

mrazenie cesnaku na zimu

Cesnak ošúpte, nakrájajte alebo pretlačte cez lis a výslednú hmotu rozložte do formy na ľad. Nechajte ho úplne stuhnúť a potom ho vyklopte do nádoby alebo sáčkov (uzatvárateľných). Takýto mrazený cesnak je vhodné do polievok, šalátov a dressingov.

Ako súčasť omáčok

domáca cesnaková omáčka

Táto možnosť je najpohodlnejšia a najziskovejšia – spolu s cesnakom dostanete hotovú omáčku alebo dressing. Takže môžete nielen ušetriť čas, ale aj bez problémov pripraviť  plánované jedlo v správny čas a na správnom mieste.

Recept na mrazenú cesnakovú omáčku

dressing s cesnakom

prísady

100 ml slnečnicového alebo olivového oleja

7 strúčikov cesnaku

petržlen

kôpor

príprava

Nakrájame kôpor, petržlen a cesnak premiešame so slnečnicovým olejom. Prípadne pridajte akékoľvek ďalšie bylinky a korenia, ktoré sa vám páčia. Potom navrstvite cesnakovú omáčku do formičiek na výrobu ľadu a zmrazte. Takáto prísada je skvelá pre šaláty, polievky a ďalšie jedlá.

cesnaková omáčka

Majte na pamäti, že cesnak má veľmi špecifickú arómu, preto je najlepšie ho skladovať v  uzavretých nádobách mimo dosahu iných druhov ovocia a zeleniny.