Najlepšia rada, ako strihať levanduľu: Keď to urobíte takto, bude krásna a hustá ako nikdy!

Mnohí ľudia váhajú a tápu pokiaľ ide o jarný rez (alebo strihanie) levandule. Takmer v každom článku sa hovorí o strihaní niečo iné. Na jednom mieste sa dočítate, že strihať sa má až na jeseň, na druhom, že najdôležitejší je jarný strih. Pokiaľ ide o spôsob, ako strihať, názory sú ešte rozdielnejšie. My sme preto dali na odporúčanie profesionálov, ktoré sa o levanduľu v záhradách svojich klientov starajú už roky. Ostrihajte levanduľu presne podľa tohto jednoduchého návodu a bude sa jej dariť ako nikdy predtým. Ker bude mať rovnomerný tvar, bude omladený a bude mať prílev novej energie pre bujný rast.

Jarný rez pre krásu, jesenné pre zdravie

Jarný strih je dôležitý pre krásu a silu. Pomôžete jej zbaviť sa častí, ktoré rastlinu najviac vyčerpávajú. Ideálny na strih je koniec marca a apríl. Rastlinka vám dá sama vedieť, kedy vhodný čas na strih – keď uvidíte, že sa objavujú nové drobné výhonky, môžete začať. Levanduľu zrežeme približne na 1/3 z nezdrevnatej časti (cca 7-10 cm nad zemou). Na kríku ponecháme len pár lístočkov. Niektorí pestovatelia sa obávajú, či rastlinku nepoškodia, keď ju takto výrazne zrežú – opak je však pravdou. Tento rez spôsobí, že rastlinka zhustne, bude mať rovnomerný tvar a dokonca aj staršie kríky budú opäť bohato a bujaro kvitnúť.

foto: gaura.sk

Pozor!

Ak ste rastlinu nestrihali už niekoľko rokov, nemôžeme ju takto radikálne zrezať. Rastlinke by ste spôsobili šok a rast by sa mohol celkom zastaviť. Staré drevnaté konáre by už nedokázali  vyrašiť. V takom prípade dodržte tento postup a máte istotu – pozrite sa pozorne,  pokiaľ sa nachádzajú lístočky a zrežte ich len tak, aby pár lístočkov zostalo zachovaných. Môžeme zmladzovať aj postupne, a to každý rok časť kríka.

Na jeseň zrežeme levanduli odkvitnuté výhonky, najlepšie do tvaru polgule. Týmto zabránime, aby sa nám rastlina v čase náporu snehu v zime zlomila.

zdroj: gaura.sk

Dnes najobľúbenejšie