Najlepšia rada, ako na jar sadiť a strihať vresy: Držte sa tohoto a už ich na jeseň nebudete kupovať – prekrásne a husté!

Vres takisto známy aj pod názvom šedivník patrí do čeľade vresecovitých rastlín a radí sa k liečivým bylinám. Kvitnutie prebieha v období od konca leta až do zimy. Dá sa pestovať v pôde v záhrade, alebo napríklad aj v črepníku.

Pár základných vecí, ktoré je treba vedieť o vresoch

Najvhodnejším obdobím pre výsadbu vresu je v jarných alebo jesenných mesiacoch. V zásade vres vysádzajte na miesto, kde aj dlhodobo ostane. Ako sme už naznačili presádzanie nie je nutné a vres sám ho neznáša veľmi dobre. Výsadba vresu obyčajného Pri výsadbe či už do kvetináča, alebo do skalky – záhradky myslite na to, aby mal vres dostatok svetla. Nezabúdajte, že vresy a vresovce vyžadujú kyslú pôdu, takže používať rašelinu a hnojivá pre kyslomilné rastliny (rododendrony) a zalievajte pravidelne, až dokým  nevidíte, že sa rastlinka v záhrade alebo v črepníku uchytili. Potom sú aspoň pre mňa takmer bezúdržbové. Samozrejme, ak je veľmi sucho, treba zalievať.

Finta ostrieľaných záhradkárov

Toto musíte urobiť s vresmi kúpenými v obchode – fantastická rada

Toto by mal vedieť každý, kto má skúsenosť s tým, že kupované vresy z obchodu začnú krátko po presadení do pôdy chradnúť a schnúť.Ak vresy, alebo vresovce vysychajú po vysadení, tak to býva často preto, lebo väčšina vresov a vresovcov z našich obchodov sú z dovozu. Sú vypestované v skleníkoch a sú rýchlo množené a hnojené. Takéto, zväčša holandské rastliny, sú síce krátkodobo krásne, ale vysadenie do pôdy často neprežijú. Pre hnojenie je dobré používať hnojivo určené aj pre rododendrony. Ak chcete dosihanúť kráasny efekt v záhrade, odporúča sa vysádzať 8-15 koreňov na meter štvorcový.

Pozrite sa na miesto okolo koreňov!

Substráty, v ktorých sú sadené veľmi ľahko vysychajú. Po presadení síce do pôdy ste síce vybrali vresy z pôvodného substrátu a dali do nového, ale substrát, ktorý ostane prilepený na koreňoch začne rastlinu dusiť. Pôvodný substrát sa nedokáže prepojiť s tým, do ktorého rastliny presadíte.

Ako zaručiť, aby rastlina prežila a nezačala vysychať?

Je to veľmi jednoduché, ale efekt je skutočne ohromný. Pred výsadbou vždy rastlinu dobre oklepte zo substrátu a následne ponorte rastlinke korene do vody, aby sa dobre nasiakla a ľahšie korenila. Ja nechávam vo vode aspoň pár hodín. Tak máte istotu, že substrát sa úplne oddelí.

Rozmnožovanie rastliny

Vres obyčajný možno rozmnožovať dvomi spôsobmi. Tým najtypickejším je zakoreňovanie odrezkov. Odrezávame odrezky o dĺžke asi 20 cm a následne do pripravenej pôdy tieto odrezky zapichávame. Nad zemou však ostane iba jeden púčik. V pôde sa vres začne zakoreňovať a následne rozpínať. Druhým spôsobom je tzv. potápanie výhonkov. Keďže vres je pomerne rozpínavý druh kríku, výhonky môžete začať ohýbať smerom do pôdy a za 1 až 2 roky sa výhonok zakorení. Takto dosiahnete celistvý povrch obrastený samotnými vresmi.

Na strihanie vresov  je ideálny koniec zimy/začiatok jari

Aby rastliny bohato kvitli, odporúča sa ich pravidelný rez, a to vždy po odkvitnutí. Výhonky vresov skracujte neskoro na jeseň alebo v predjarí, pričom výhonky skráťte asi o jednu tretinu.

Vresy (Calluna vulgaris), ktoré kvitnú od augusta podľa odrôd počas celej jesene, zakvitnú celej dĺžke jednoročných (tento rok narastené) výhonov. Staršie výhony nekvitnú. Prirodzenou vlastnosťou týchto vždyzelených rastlín je, že kvitnúce časť výhonku po odkvitnutí zostáva holá, bez lístkov a nového obrastu. V raste po odkvitnutí pokračujú iba zelené špičky výhonov. Tým nastáva situácia, že z krásneho hustého kompaktného kríku, zakúpeného v záhradníctve po niekoľkých rokoch vznikne nevzhľadný krík s množstvom holých vetvičiek. Celkovo potom rastlina vyzerá škaredo.

Aby sme tejto situácii predišli a tešili sa z krásnych hustých huňatých kríkov, je dôležité vykonať u vresov po odkvitnutí spätný rez, ktorý túto ich nepríjemnú vlastnosť napraví. Pri tomto reze sa nožnicami odstránia odkvitnuté časti – môžeme ísť pomerne hlboko do drevnatej časti, ale nesmie ostať celkom holý výhon. Ak sa bojíte, aby ste rastline neublížili, držte sa pravidla  – skrátiť o 1/3 a len výhonky ktoré už nemajú kvety.

Vresy po zostrihnuté zostanú husté a kompaktné. Rez je potreba opakovať každoročne pre udržanie pekného tvaru kríku.

Strihanie vresu v črepníku

zdroj: veselazahrada.cz

zdroj: veselazahrada.cz

zdroj: veselazahrada.cz

zdroj: veselazahrada.cz

Dnes najobľúbenejšie