Nepridávajte ju len k pečenému mäsu: Najlepšia bylinka pre mozog, srdce, cievy, kĺby, kožu, vlasy a mnohé ďalšie!

Po mnoho storočí táto rastlina pomáha ľuďom trpiacim artritídou, dnou, astmou, ekzémami, ochoreniami pečene, žlčníka, srdca a obezitou. Pomáha tiež rýchlejšie zregenerovať telo po ťažkej chorobe!

Táto zelená voňavá bylinka má ohromné účinky na naše telo aj myseľ. Rastie v teplom podnebí a rozšírená a používaná najmä ako korenie. Jej liečivé účinky sú známe celé storočia a je dobré, aby ich poznali aj ľudia v modernej dobe. Spoznajte liečivú silu rozmarínu!

Tu sú len niektoré z výhod tejto voňavej rastliny:

Rozmarín zlepšuje krvný obeh a podporuje správnu činnosť srdca:

Má anti-sklerotické vlastnosti, znižuje hladinu cholesterolu. Štúdie dokázali, že táto rastlina je užitočná po ťažkých chorobách, najmä u starších ľudí s poškodením cerebrovaskulárnej cirkulácie.

Na zlepšenie cerebrovaskulárnej cirkulácie a zlepšenie činnosti srdca sa odporúča použiť rozmarín takto: 1 lyžičku listov zaliať 2 šálkami  vriacej vody, nechať lúhovať 30 minút v termoske, potom scediť. Užívajte 1-2 polievkové lyžice 3 krát denne pred jedlom.

Rozmarín omladzuje kožné bunky:

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zlepšuje hydratáciu pokožky, prispieva k redukcii vrások, zlepšuje krvný obeh, obnovuje pružnosť pokožky, odstraňuje opuchy, zlepšuje farbu tváre, odstraňuje pigmentové škvrny.

Odporúča sa piť rozmarínový čaj, pridať rozmarínový éterický olej do masky, krémov a tiež umývať tvár rozmarínovou vodou.

Znižuje bolesť v kĺboch, eliminuje zápaly a urýchľuje hojenie:

Rozmarín je obzvlášť užitočný na elimináciu zápalových procesov v tele, takže je užitočný pri rôznych ochoreniach kĺbov, dýchacích ciest a pri liečbe rán a vredov.

Zlepšuje zdravie mozgu:

Je to spôsobené tým, že rozmarín zvyšuje prietok krvi do všetkých mozgových štruktúr.

Bylinka obsahuje zlúčeniny, ktoré zabraňujú degradácii dôležitého neurotransmitera, vďaka čomu udržiava pamäť v dobrej kondícií do vysokého veku.

Pomoc proti únave a stresu:

Rozmarín je výnimočný aj tým, že upokojuje hormóny stresu a zlepšuje náladu. Bylinka nielen obnovuje energiu, ale tiež uvoľňuje telo a myseľ.

Stimuluje rast vlasov:

Je to spôsobené tým, že rozmarín zlepšuje krvný obeh.

Chudnutie:

Rozmarín pomáha schudnúť urýchlením trávenia a znížením chuti do jedla. Je to ešte efektívnejšie, ak k rozmarínu pridáte palinu a šalviu. Zmiešajte bylinky v rovnakom pomere a pripravte 1 čajovú lyžičku čaju zo zmesi bylín a 300 ml vriacej vody. Lúhujte 25 minút a sceďte. Vypite 150 ml trikrát denne počas 21 dní 30 minút pred jedlom.

Liečivú silu rozmarínu môžete využiť niekoľkými spôsobmi:

Rozmarínový éterický olej: vdychujte vôňu, pridajte do aromatickej lampy, šampónov, krémov a masiek na starostlivosť o pokožku a vlasy.

Uvarte si čaj: Odporúča sa piť 1-2 šálky čaju rozmarínu denne.

Je obzvlášť dobré piť tento čaj večer pred spaním.

Rozmarínový čaj sa tiež používa na podpornú liečbu cukrovky, ochorení pečene, žlčníka a po infarkte myokardu.

Rozmarín dobre rastie v interiéroch. Ak ho chcete namnožiť, stačí len vziať vetvičku dospelej rastliny, dať ju do nádoby s vodou, aby sa vytvorili korene, potom zasadiť a zabezpečiť prístup na čerstvého vzduchu a slnečného svetla.

Rozmarín nepoužívajte na liečbu detí mladších ako 12 rokov, pacientov trpiacich s epileptickými záchvatmi ani v tehotenstve. Rozmarín môže mierne zvýšiť tlak, takže sa neodporúča používať pre pacientov s hypertenziou 2-3 stupňa.