plny-hrniec_transparent_negativ.png

Slanina v pohári s cesnakom, bobkovým listom – v malom množstve je to liek!

Mastná slanina je pre niekoho pochúťka, ktorej nikdy neodolá, iní sa jej stránia najmä preto, že sa im akosi nehodí do vzorca zdravého stravovania. To je však chyba, pretože slanina obsahuje veľko množstvo vitamínov a prospešných látok. Jej konzumácia v miere vám len a len prospeje. Okrem toho má však aj iné fantastické vlastnosti, ktoré sa ale nespájajú s jej konzumáciou. Dokáže totiž pomôcť pri bolesti zubov či angíne.

Čo obsahuje?

Surová slanina obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. V tomto mäsovom výrobku sa nachádza vitamín B1 (tiamín, aneurín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín E a tiež minerály – vápnik, železo, fosfor a pod. Spoločnou kombináciou dokazujú tieto zložky divy! Taktiež sa v nej skrývajú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré telo nedokáže samé vyprodukovať a bez ktorých organizmus nefunguje správne. Ďalšou zaujímavou látkou je kyselina arachidonová, ktorá čiastočne rozloží cholesterol, ktorý konzumujeme s jedlom. Nechýba ani kyselina hyalurónová, ktorá pôsobí proti starnutiu pleti.

Ak patríte k ľuďom, pre ktorých je najlepším „dezertom“ slaninka, mali by ste rozhodne vyskúšať túto delikátnu slaninu v slanom náleve!

Antivírus našich dedov

Tento recept poznám už roky, robil ho aj náš dedo a vždy mu hovoril vitamínová bomba. My mu teraz vtipne hovoríme antivírus. Pre milovníkov slaniny dnes máme skvelý recept z retete-usoare, ktorý posunie klasickú slaninku na vyšší level. Toto jednoducho musíte vyskúšať!

Potrebujeme:

1,5 kg slaniny

10 – 12 strúčikov cesnaku

Na soľanku

1 l vody

8 PL soli

3 – 4 bobkové listy

4 – 5 guličiek čierneho korenia

4 – 5 ks borievok

Postup:

1. Ako prvé si pripravíme soľanku: vodu nalejeme do hrnca, pridáme soľ, bobkové listy, čierne korenie a nové korenie. Premiešame.

2. Od okamihu, kedy soľanka zovrie ju povaríme 3 – 4 minúty. Soľ sa musí úplne rozpustiť.

3. Necháme ju úplne vychladnúť.

4. Slaninu dobre umyjeme.

5. Potom si ju nakrájame na kúsky, aby sa ľahšie zmestila do pohára.

6. Cesnak si nakrájame na tenké plátky.

7. Pridáme trochu cesnaku na dno čistej a suchej nádoby (pohára). Vložíme pár kúskov slaniny kožou nadol a každú vrstvu slaniny posypeme vrstvou cesnaku.

8. Nalejeme studenú soľanku do nádoby tak, aby bola slanina úplne zakrytá. Do nádoby tiež pridáme bobkové listy, čierne korenie a soľanku.

9. Nádobu prikryjeme viečkom a necháme stáť pri izbovej teplote 2 dni. Potom pohár odložíme na ďalšie 2 dni do chladničky.

10. O 4 dni vyberieme slaninu z nálevu.

11. Vysušíme papierovými utierkami.

12. Každý kúsok slaniny zabalíme do papiera na pečenie alebo do alobalu. Uchovávame v mrazničke. Potom stačí kúsok slaniny len vybrať, nechať v chladničke rozmraziť, nakrájať a môžete podávať.

Prajeme dobrú chuť!

 

 

 

 

 

 

Najlepšie recepty na dnes