Jedna rada proti nenávidenej pásavke zemiakovej: Stačilo ju raz nakŕmiť týmto zázrakom a zmizla ako gáfor!

Zozbierali sme pre vás rady a skvelé tipy, ako bojovať proti pásavke zemiakovej len pomocou prírody – bez chémie a bez pracného zberania škodcov priamo z rastlín. Toto sú tie, ktoré mali u vás najväčší úspech.

Zázračný prášok

Napísal nám Michal: Máme malé deti a preto sa snažíme čo najmenej používať chemické postreky na ochranu úrody. S mandelínkou sme ale mali vždy veľký problém. Každý večer po robote sme pekne nastúpili, ručne obrali mandelínky aj s malými larvami a doma zabárali vo vriacej vode. Pred pár rokmi som skúsil jeden recept, ktorý priniesla moja prababka z Ukrajiny. Už roky sa ale u nás nepoužíval a odhodlal som sa až vtedy, keď som mala mandelínkovej brigády po krk. Hlavnou prísadou je horčicový prášok – dá sa zohnať na internete, alebo jednoducho tak, že si pomeliete horčicové semienko.

Ako na to?

Presné pomery z originál receptu nepoznám, tak píšem tak, ako používam ja. Cca 2 lyžice horčicového prášku rozriedime v jednom väčšom vedre vody, pridáme 100 ml klasického octu (9%) a 40 g strúhaného dechtového mydla (mydlo, ktoré obsahuje prírodný brezový decht, dá sa kúpiť na internete, alebo v obchodoch s prírodnou kozmetikou). Všetko dobre premiešame a aplikujeme formou postreku. Mandelínky sa budú pratať radšej k susedovi.

Trik našich babičiek – „smradľavé zlato“

Vratič obyčajný – celá rastlina aj samotné kvety obsahujú pyretrum, látku, ktorá sa využíva ako účinný odpudzovač hmyzu. Výluh alebo macerát zriedený vodou v pomere 1: 3 pôsobí proti roztočom, molicím, voškám a hlavne pásavke zemiakovej.

Rastliny ochranárky

My sme do zemiakov vždy sadili chren a okolo záhon afrinákok (Aksamietnice) tie dokážu bojovať so škodcami aj s plesňami, preto sú výborné do každej záhrady. Aj s nepríjemnými voškami vám aksamietnice pomôžu. Tu je ale najlepším pomocníkom olej z aksamietnic. Asi dva týždne nechajte macerovať desať natrhaných kvetov  v dvoch deci repkového oleja a potom použite ako postrek.

Posypte ich

Zdá sa, že pásavke nevonia drevený popol. Ja som najlepšie výsledky dosiahla s popolom z brezy – ten má na pásavku vyslovene odpudzujúci účinok. Dobre to však ide aj s iným dreveným popolom.

Ako na to?

Ráno, ale po daždi popol jednoducho sypeme na listy a zelené časti, ktorými sa chrobáky živia. Nezabudnite nasypať aj medzi jednotlivé rastliny. Na jeden meter štvorcový potrebujeme približne 0,5 – 1 kg popola. Popolíme 1 x za 2 týždne pred kvitnutím. Po odkvitnutí som už nepopolila, odporúča sa však ešte 1-2x popolenie zopakovať.

Čítala som aj posýpaní kukuričnou múkou, po ktorej pásavku naduje, to som však neskúšala, som verná popolovej metóde.

Jarmila P.

Kôpor do riadkov aj medzi ne

Poradila mi to kedysi svokra a robím to už roky. Medzi riadky aj priamo medzi zemiaky sadím kôpor. Pásavku perfektne odpudzuje a navyše kôpor zemiakom prospieva, vždy ich mám pekné a silné. Tiež mi poradila výluh z paradajkových listov alebo celých stoniek – ak budete paradajky prevzdušňovať, hoďte odrezané časti do vedra, zalejte vodou a potom výluhom postriekajte zemiaky.

Pali

Aj toto funguje

Ak nemáte k dispozícii drevený popol, vynikajúcou metódou je posypanie pôdy pod rastlinami čerstvými pilinami z borovice. Pásavka zemiaková neznáša pach borovicového dreva. Aplikujeme rovnako ako posýpanie popolom.

Postrek proti pásavke zemiakovej z orechových listov

Na prípravu potrebujeme 1 kg orechových listov (čerstvé orechy zo stromu vlašského orecha) a 10 l dažďovej vody. Zmiešame, necháme lúhovať týždeň a potom používame ako postrek na zelené časti zemiakov. Rovnako môžete vytvoriť aj postrek z už spomínaného brezového popola – 2 až 3 hrste popola rozmiešame v 10 l vody, necháme pár hodín odležať a používame ako postrek.

Petra K.

Dnes najobľúbenejšie