Najjednoduchší spôsob ako vypestovať jedlé huby: V kávovej usadenine!

Všetci vieme, že huby nie sú obyčajnými rastlinami, patria do samostatnej čeľade húb, ktorá sa na svete vyskytuje v najrôznejších formách – od morských húb, cez nebezpečné plesne až po jedlé formy húb, ktoré obľúbené po celom svete.

Huby môžete veľmi ľahko pestovať aj doma. Nepotrebujete na to žiaden špeciálny priestor ani vybavenie. Tajomstvo pestovanie húb u vás doma je ukryté na dne šálky kávy – v kávovej usadenine. Kávová usadenina obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré huby pre svoj rast potrebujú. Navyše, je veľmi dostupná, kedže káva sa pije takmer v každej rodine.

Na pestovanie húb potrebujeme:

Kávovú usadeninu

Plastovú fľašu

Kúsok lepenky

Výtrusy jedlých húb

Etanol 70 alebo viac %

Postup:

Najskôr si pripravíme plastovú fľašu. Odstránime z nej vrchnú časť – viď obrázok. V okolí dna nádoby urobíme 4-6 otvorov menších ako centimeter – budú slúžiť na odvádzanie vody a zabezpečovanie prísunu vzduchu.

57ab46ce6a240_crop

Vnútro fľaše potom dôkladne vytrite kúskom látky namočenej v alkohole. Rovnako aj vy si dôkladne umyte ruky. Pre rast húb je dôležité, aby sa v ich prirodzenom prostredí vyskytovalo čo najmenej baktérií.

57ab46ceb50d3_crop

Pripravíme si podmisku, ktorú podložíme pod fľašu. Teraz pristúpime k príprave prostredia pre rast húb. Kúsky lepenky navlhčíme (lepenka bude udržovať vlhkosť a vzdušnosť prostredia). Kávovú usadeninu prevzdušníme – premiešame lyžičkou alebo prekypríme rukami.

Na dno fľaše ukladáme striedavo vrstvu mokrej lepenky, kávovej usadeniny a výtrusov (budeme potrebovať asi 1 šálku výtrusov).

57ab46cec352d_crop

57ab46cee9b9b_crop

Potom fľašu prikryjeme vrchnou odrezanou časťou a celú fľašu vložíme do plastové vrecka. Nezatvárajte, aby vzduch mohol prúdiť. Dobrou radou je tiež použiť nepriehľadnú tašku, kedže hubám sa najlepšie darí v tmavom prostredí.

57ab46cf0784f_crop

O 20 dní by ste mali vidieť na povrchu prvé zárodky húb, ktoré za krátku dobu narastú o 6-8 centimetrov. Niektoré z menších húb nemusia prežiť čo je normálne, kedže živiny si pre seba ukradnú silnejší jedinci.

Po 2-4 týždňoch je nutné nádobu presunúť na čerstvý vzduch a na svetlo (nie však priame). Zatiaľ čo huby na začiatku potrebujú prítmie, potom je pre ne vyhovujúci prostredím svetlo – nie však priame, ideálne tienisté miesto v závetrí.

57ab47f9dddee_crop

57ab47f9a3664_crop

Dnes najobľúbenejšie