Najjednoduchší spôsob ako rozmnožiť ruže: Práve teraz je ten správny čas, o rok budú najkrajšou ozdobou vašej záhrady!

Ten najvhodnejší čas na rozmnožovanie ruží z orezkov pomaly ale isto nastáva – je ním koniec leta a začiatok jesene.

Ten najvhodnejší čas na rozmnožovanie ruží z orezkov pomaly ale isto nastáva – je ním koniec leta a začiatok jesene. Ak chcete na budúci rok tešiť z nových výhonkov vašich ruží, pripravte si odrezky už koncom tohto leta. Poradíme vám najjednoduchší spôsob, ako na to!

Rozmnožovanie z odrezkov

1. Najskôr si vytipujeme ružu alebo ruže, ktoré si chceme namnožiť. Z týchto rastlín si odrežeme odrezky dlhé približne 20 cm – odrezky by mali byť zdravé, zdrevnatené z jednoročných výhonkov.

2. Z odrezkov odstránime mäkké vrcholy a všetky lístky okrem vrchných dvoch lístkov (vrchný pár lístkov). Niektoré návody dokonca radia odstrániť všetky lístky, avšak odporúčame predsa len nechať posledný pár vrchných lístkov.

3. Pripravíme si hlbší črepník s piesočnatým substrátom.

4. Odrezok ošetríme stimulátorom zakoreňovania – pre rýchle zakorenenie, zacelenie drobných raniek a zabránenie infekcie z pôdy. Ako alternatíva stimulátora sa môže použiť mletá škorica.

5. Odrezok zapichneme hlboko do substrátu a necháme prezimovať v záhrade – vyberieme chránené miesto.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

aid1387401-728px-Propagate-Roses-Step-5

6. Na jar odrezky zakorenia a postupne vyženú nové výhonky. Nezabúdajte na pravidelné zavlažovanie a starostlivosť. Na budúci rok ich jednoducho vysadíte na záhon.

zdroj: wikihow