Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť muškáty: Na budúci rok rozžiaria vaše okná!

Na rozmnožovanie muškátov je práva teraz ten najvhodnejší čas. Ukážeme vám, ako na to:

Muškáty sú jednými z najobľúbenejších balkónových rastlín. Práve teraz, je ten najlepší čas na to, aby ste si muškáty namnožili aj na budúci rok. Ukážeme vám najjednoduchší a najrýchlejší postup, ako na to.

Na rozmnožovanie je najvhodnejší koniec leta a začiatok jesene, vtedy sú totižto rastliny najsilnejšie a v najlepšej kondícii.

Rozmnožovanie odrezkami

Ide o najjednoduchší spôsob, ako z jednej rastliny vypestovať mnohé ďalšie. Dôležité je z rastliny získať vhodný odrezok. Ten vždy získavame jedine ostrým nožom . Nikdy ho netrhajte ani nestrihajte nožnicami.

geranium-cutting

Z rastliny odrežeme neporušenú zelenú stonku s dĺžkou cca 10 cm, ktorá má aspoň dva páry listov, pričom rez vedieme zošikma pod druhým párom listov. Na každom odrezku by mali byť maximálna 3 listy, ostatné preto jednoducho odtrhnite.

odrezky-1

...

Na zaistenie čo najväčšej úspešnosti zakorenenia ošetrite odrezok stimulátorom zakoreňovania (ako alternatívu niektorí používajú škoricu).

Potom odrezky zapichnite do menších črepníkov (menšie črepníky stačia na zakorenenie a prezimovanie rastliny). Črepníky by mali byť naplnené kvalitným substrátom, pričom rozhodne nezbúdajte na drenážnu vrstvu vytvorenú zo zmesi piesku a rašeliny.

pelagonium-cutting

Odrezky zalejem vodou a zakryjeme plastovým vreckom, ktoré bude zadržiavať vlhkosť a ochráni rastlinku. Na začiatok ju uložte na svetlé a teplé miesto, neskôr do miestnosti s teplotou 4-10 stupňov (tam rastlinku nechajte prezimovať).

Na budúci rok sa môžete tešiť na záplavu farieb na vašom balkóne.

kolaz_1473699705

Pelargonium zonale

zdroj: gardenofeaden