Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť bazalku. Vypestujte si nekonečné zásoby užitočnej bylinky!

Vypestujte si nekonečné zásoby bazalky z jedinej rastliny. Ukážeme vám, ako na to! :-)

Bazalka je jednou z najobľúbenejších byliniek, ktoré sa stále častejšie objavujú v našich domácnostiach. Nit sa čomu diviť, bazalka je nenáročná na starostlivosť a má mnohostranné využitie. Vedeli ste napríklad, že už jej samotná prítomnosť v domove odháňa pavúky, muchy a ďalších škodcov? V záhrade je bazalka taktiež veľmi prospešná. Bazalka má úžasný vplyv na okolitú bio-kultúru.Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami pre paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny. Bazalka tiež odpudzuje vošky a molicovité parazity.

taormina rainbow messina bougainvillea basil basilico hotel san domenico giardini naxos etna volcano vulcano island isola sicilia sicily italia italy sea sun landscape free europe wallpaper michael micky castielli resolution vacation holiday travel flight creativecommons creative commons zero CC0 cc0 CC cc panoramio flickr googleearth maps geotagged gnu gimp wikimedia

Bazalka je bohatá na vitamín C a ďalšie živiny, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Je to vynikajúca prísada do najrôznejších receptov a letných šalátov. Najlepšia je jednodznačne čerstvá, neváhajte a namnožte si toľko užitočnej rastlinky, koľko len chcete.

Rozmnožovanie bazalky z odrezkov

Najjednoduchší spôsob, ako bazalku rozmnožiť je pomocou odrezkov. Zároveň je to aj najrýchlejší spôsob pre každého, kto nechce čakať, kým vyklíčia semienka.

Z rastliny odrežte ostrým nožom niekoľko zdravých odrezkov. Je dobré, aby boli nad každým rezom 2-3 články, z ktorých vyrastajú lístky a ďalšie výhonky.

FLYQCNQIA8WK030.LARGE

...

Potom väčšie spodné páry lístkov odstránime. Stonky vložíme do vody do priehľadného pohára a uložíme na okno. Ja som používala odstátou dažďovú vodu a bazalke sa v nej skvele darilo.

how-to-propagate-basil-02

Vodu meníme každé dva dni a keď odrezky vyženú korene, presadíme ich jednoducho do substrátu. Zakorenenie odrezkov trvá rôznu dobu, v závislosti od vegetačného obdobia rastliny. V období mesiacov júl až september je to však najrýchlejšie – trvá to týždeň až dva.

2 spôsob

Bazalku môžete pomocou odrezkov rozmnožovať aj tak, že ju rovno zasadíte do substrátu. Na odrezky použite stimulátor zakoreňovania a jednoducho ho vložte do priepustného substrátu. Kvetináč s bazalkou je dobré prikryť plastovým vreckom, vďaka čomu zabezpečíte rastlinke dostatočnú vlhkosť. Pravidelne kontrolujte vlhkosť – substrát nesmie uschnúť. Pre zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu je dobré po týždni nastrihnúť roh vrecka. Bazalku umiestnite na teplé miesto s dostatkom svetla, dávajte však pozor na priame, ostré svetlo, rastlinka môže ľahko uschnúť.

Cut Basil for Better Growing

Bazalka potrebujete dostatok vlahy, pravidelne ju zalievajte – bazalku sa odporúča zalievať v dopoludňajších hodinách, ideálne odstátou vodou.