Z jedného listu môžete mať aj 10 nových rastlín: Najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť krásne Gloxínie!

Toto je najjednoduchší spôsob, ako rozmnožiť krásnu gloxíniu. Všetko, čo potrebujete je jeden list!

Gloxínie sú príbuzné afrických fialiek a okrem krásnych kvetov a nenáročnej starostlivosti majú jednu ďalšiu úžasnú výhodu. Môžete si jej namnožiť koľko len chcete. Ak teda máte gloxíniu doma, ale ju má vaša susedka, vezmite si jeden list. To je všetko, čo potrebujete k rozmnožovaniu tejto krásnej rastlinky.

Stačí jediný list

Rozmnožovanie tejto rastlinky je skutočne veľmi jednoduché – stačí jeden nepoškodený list s dlhšou stopkou. List jednoducho ošetriť stimulátorom zakoreňovania alebo mletou škorocu a zapichnúť priamo do vlhkého substrátu.

Ďalšou možnosťou je však list rozdeliť na 4 samostatné časti a každú zasadiť zvlášť. Listy onedlho vyženú koreňové hľuzy a objavia sa pri nich nové výhonky. Z nich neskôr vznikne dospelá kvitnúca rastlina.

Ako na to?

List rozdelíme na 4 časti, ako vidíme na obrázku.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Každú časť, ktorú budeme vkladať do pôdy je dobré ošetriť (ja používam mletú škoricu – pôsobí stimulačne a chráni odrezok pred chorobami).

Každý kúsok vložíme do vlhkého (nie preliateho) substrátu a prikryjeme igelitovým vreckom. Raz za týždeň vyvetráme a zalejeme pomocou rozprašovača. Ideálna teplota na rozmnožovanie je stabilná – okolo 20 stupňov Celzia a tiež stanovisko s dostatkom svetla – nie však priame slnko.

O niekoľko týždňov z jediného kúska lista vyrastú nové rastlinky. Keď sú tieto sadenice dostatočne veľké, jemne ich rozdelíme (oddelíme hľuzy tak, aby sa nepoškodili) a presadíme do samostatných črepníkov.

2-3 dni po presadení necháme rastlinky v tieni. Kvitnúť by vám mali asi do 6-9 mesiacov. Z jedného kúska listu získate pokojne aj 4 nové Gloxínie. Po krátkom pobyte v tieni vyberieme Gloxínie na slnečné stanovisko a staráme sa o ne, ako o dospelé rastliny – dávame pozor najmä na pravidelnú zálievku.