Najjednoduchší spôsob ako rozmnožiť Aleo Vera!

Pestovanie Aloe Vera je veľmi jednoduché a nenáročné. Ako to však je s rozmnožovaním tejto liečivej rastliny? Existujú hneď 2 jednoduché spôsoby, ako si rastlinu namnožiť aj u vás doma. Toto sú oni!

Pestovanie Aloe Vera je veľmi jednoduché a nenáročné. Ako to však je s rozmnožovaním tejto liečivej rastliny? Existujú hneď 2 jednoduché spôsoby, ako si rastlinu namnožiť aj u vás doma. Toto sú oni:

Rozmnožovanie z listov

Rozmnožovanie z listov je najjednoduchším spôsobom, ako rastlinku rozmnožiť, avšak nie vždy dopadne úspešne. Listy totiž obsahujú veľké množstvo vlhkosti a hrozí riziko, že list začne v pôde hniť skôr, ako zakorení. Preto je potrebné postupovať dôsledne, aby ste úspešnosť tohoto postupu maximalizovali ako sa len dá.

Ako na to?

Nájdite list Aloe, ktorá je dlhý aspoň 8 centimetrov. List odrežte ostrým a čistým nožom. Rez by mal byť mierne zošikmený, smerujúci nadol. Je dôležité, aby bol nôž skutočne čistý, pretože v opačnom prípade sa môže list rýchlo infikovať.

aid2287521-900px-Grow-an-Aloe-Plant-With-Just-an-Aloe-Leaf-Step-3-Version-2

Odrezané listy je teraz potrebné nechať na teplom mieste, aby sa na odrezanej časti vytvoril ochranný film. Tento proces môže trvať od niekoľkých dní až po 2 týždne. Film slúži na ochranu živých štruktúr rastliny pred infekciou z pôdy. Infikované listy Aloe nemajú šancu zakoreniť. Priemerný čas vytvorenia ochranného filmu je 1 týždeň.

aid2287521-900px-Grow-an-Aloe-Plant-With-Just-an-Aloe-Leaf-Step-4-Version-2

Po vytvorení ochranného filmu použijeme rastový hormón, ktorý urýchli zakorenenie. Ak nemáte poruke hormón, použite med alebo škoricu, ktoré pôsobia antisepticky a zabránia prípadnému prenosu infekcie z pôdy.

cutting_dipped_in_honey

Pripravíme si kvetináč s otvormi na dne. Aloe totiž ako všetky rastliny potrebuje vlahu, avšak sú veľmi citlivé na prílišnú vlhkosť. Kvetináč naplníme substrátom pre kaktusy a sukulenty a zavlažíme trochou vody. Potom do pôdy vložíme odrezanou časťou list tak, aby bola v pôde približne 1/3 listu. Kým pôda nevyschne, Aloe nezalievame. Črepník preložíme na teplé a slnečné miesto.

Grow-an-Aloe-Plant-With-Just-an-Aloe-Leaf-Step-5

aid2287521-900px-Grow-an-Aloe-Plant-With-Just-an-Aloe-Leaf-Step-7

Čoskoro uvidíte či sa list „ujal“ a zapustil korene alebo nie. Ak sa list začne zmenšovať a vysušovať neznamená to, že rastlina uhynula, ale že vyvíja koreňový systém.

Ak list zhnedne, je to naopak znak, že rastlinka uhynula.

Rozmnožovanie z trsov (výhonkov)

Výhonka alebo trsy sú súčasťou hlavnej rastliny. Spoznáte ich tak, že sú menšie a majú bledšiu, jasnejšiu farbu ako materská rastlina. Tieto trsy majú tiež vlastný koreňový systém. Trsy vhodné na presadenie musia mať najmenej 4 listy.

aid2287521-900px-Grow-an-Aloe-Plant-With-Just-an-Aloe-Leaf-Step-9

Najlepšie je výhonky získať tak, že z pôdy vyberieme celú rastlinu. Takto najjednoduchšie zistíte, kde sa výhonok napája na materskú rastlinu a môžete ho jednoducho oddeliť. Trs sa snažíme oddeliť tak, aby sme čo možno najmenej porušili korene. S oddelenými výhonkami ďalej pokračujeme ako v prípade rozmnožovania z listov (zvolíme kvetináč s otvormi, substrát na kaktusy a sukulenty a zasadíme do pôdy tak, aby boli korene v pôde. Nikdy nezalievame, kým pôda neuschne).

aid2287521-900px-Grow-an-Aloe-Plant-With-Just-an-Aloe-Leaf-Step-14

zdroj: wikihowhouseplantsexpert

Dnes najobľúbenejšie