zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Ak poznáte túto starú radu, na ibuprofén a aspirín môžete zabudnúť: Tento zázrak je celkom zadarmo – porazí bolesť, zníži horúčku a bojuje proti zápalu!

Siahnuť po lieku z lekárne proti bolesti je veľmi jednoduché, avšak často si neuvedomujeme, že pravidelné užívanie a najmä prekračovanie odporúčaných dávok môže zanechať negatívne dôsledky na našom zdraví.

Siahnuť po lieku z lekárne proti bolesti je veľmi jednoduché, avšak často si neuvedomujeme, že pravidelné užívanie a najmä prekračovanie odporúčaných dávok môže zanechať negatívne dôsledky na našom zdraví. Okrem záťaže na pečeň a obličky je veľmi rizikovým aj fakt, že telo môže časom stratiť na účinok týchto liekov citlivosť, čo znamená, že sme nútení stále zvyšovať ich dávky.

Liek z prírody, ktorý máte priamo pod nosom!

Je to kôra zo stromu – nie však z hocijakého, ale z vŕby. Vŕbová kôra sa používa nielen ako mulčovací materiál do záhrad, jej účinky pre naše zdravie sú omnoho významnejšie.

Náhrada aspirínu a ibuprofénu

Vŕbová kôra obsahuje cennú látku salicyl, ktorá sa v tele premieňa na kyselinu salicylovú. V organizme pôsobí proti zápalu a bolesti. Jej účinky ocenia najmä ľudia, ktorí trpia reumatizmom, bolesťami hlavy, alebo ich skolila chrípka . Toto sú účinky vŕbovej kôry:

  • dokáže zmierniť bolesť rovnako ako aspirín či ibuprofén – ide o prírodné analgetikum
  • bojuje proti zápalom, lieči ich zvnútr
  • znižuje horúčku
  • pomáha pri reume, dne a zápaloch kĺbov
  • zlepšuje trávenie a pomáha pri ženských chorobách
  • pomáha aj pri chorobách obličiek a močového ústrojenstva
  • upokojuje a ak ju pridáte do kúpeľa pomôže vám s problematickou pleťou a akné

Ako Užívať?

Najčastejšie sa používa vo forme liečivého čaju. Stačí, ak jednu lyžičku kôry zalejeme šálkou vriacej vody a lúhujeme 20 minút. Pijeme 3-5 x denne. Kôra sa neodporúča tehotným ženám a ľuďom, ktorý trpia vredmi či krvácaním do žalúdka. Jej účinky sú skutočne silné.

Na zber kôry vám stačí len nožík a papierové vrecko.

zdroj: pixaby

Kôry nepotrebujete zbytočne veľa, čím dlhšie sa skladuje, tým menšia je jej liečivá sila, preto si vezmite len toľko, koľko skutočne zužitkujete. Na odoberanie kôry je vhodné zvoliť si čerstvo vyrúbané stromy a kríky, ktoré určite nemôžete poškodiť. V prípade zdravých stromov vždy ranu ošetrite štepárskym voskom.

Kôru jednoducho doma rozložíme na papier na pečenie a necháme usušiť, keď nadobudne šedastú farbu je pripravená na použitie.

Najlepšie tipy pre zdravie