Nadpozemské pivonky: Kvitnú aj 50 rokov a skoro si netreba všímať, toto sú najkrajšie druhy do každej záhrady!

Pivonky sú tiež známe ako kvety cti a šťastia. Kvitnúť začínajú v máji a sú jedným z najkrajších symbolov jari, života a jemnej krásy. Opýtali sme záhradkára, ako dosiahnuť, aby boli tento rok najkrajšie zo všetkých kvetov v okolí!

Podmienky na pestovanie

Poloha: Naša klíma im úplne vyhovuje. Najlepšie prospievajú v stredne vysokých polohách, kde znášajú aj tuhšie zimy, ale bez veľkých teplotných výkyvov.

Stanovište: Uprednostňujú polohy na priamom slnku, prípadne s ľahkým pohyblivým polotieňom trvajúcim maximálne dve až tri hodiny. Stanovište by malo byť vzdušné, lebo prúdiaci vzduch ich chráni pred škodcami. Studený prievan však neznášajú.

Pôda: Vyhovuje im hlboká, dobre priepustná zásaditá záhradná zemina, ale znášajú aj neutrálne pH. Najvhodnejšia je hlinito-piesočnatá pôda. V kyslých pôdach a v oblastiach s častými zrážkami sa im veľmi nedarí. Zálievka by mala byť stredne častá.

Výživa: V júni po odkvitnutí sa odporúča prihnojenie kombinovaným minerálnym hnojivom a na jeseň občas pridať kvalitný kompost. Hnojivá sa do pôdy zapracúvajú plytko, maximálne do hĺbky 5 až 7 cm. Pozor treba dávať na nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami, ktoré spôsobuje zoslabnutie konárov. Tie potom nedokážu udržať ťažké kvety a v zime častejšie namŕzajú, lebo nestihnú zdrevnatieť.

Prezimovanie: Na jeseň treba odstrániť opadané lístie a pôdu okolo krov zakryť nástielkou alebo čečinou.

...

Vyberte si tú najkrajšiu!

Bylinné pivonky

Bowl of Beauty

Red Star

Cornelia Shaylor

Rubra Plena

Marksburg

Ako pestovať bylinné pivonky

Drevité pivonky:

Athlete

Paeonia tenuifolia

Životabudič pre najkrajšie kvety: 4 kroky = 4 etapy hnojenia, ktoré ju privedú k životu

Ak vám pivonka už dlhú dobu nekvitla a nedarí sa jej, musíte jej dodať dostatok živín a to najmä v kritickom období. Predovšetkým potrebujú dusík a fosfát!

1. etapa – keď uvidíte mladé výhonky

Pri koreni zalievajte roztokom dusičnanu amónneho (v 10-15 l vody).

2. a 3. etapa

Keď sa na scéne objavia púčiky, doprajte pivonkám výživu v podobe zmesi 7-8 g dusičnanu amónneho, 5-6 g draselnej soli a 10-12 g superfosfátu. Dávkujem do pôdy okolo pivonky.

4. etapa

Dokončenie kvitnutia a postupné odkvitanie kvetov. V tomto období pripravujeme pivonku na obdobie odpočinku, ak však chcete, aby o rok opäť kvitla ako tento rok, dajte jej 5-6 g draselnej soli a 10-12 g superfosfáru. Potom nezabudnite na jesenný rez (viď nižšie).

Ak máte skúsenosť, že pivonke sa darí dobre a nepotrebuje pomôcť špeciálnymi hnojivami, dodajte jej aspoň dávku kompostu. Čím viac živín, tým viac sily na kvitnutie.

Ďalšie tipy pre vás:

Pivonky nesmú byť zasadené príliš hlboko v pôde, vtedy sa im nedarí.

Zabezpečte im dostatočnú drenážnu vrstvu pôdy.

Ideálne je slnečné stanovisko prípadne polotieň.

V období sucha je dobré rozmiestniť okolo rastliny nástielku pre zabezpečenie dostatku vlahy.

Darí sa jej v pôde s neutrálnym pH.

Keď odkvitne, zrežte zvyšky po kvetoch a na jeseň zrežte časti nad zemou až na úroveň pôdy.

Ak presádzať, tak po 4-5 rokoch. Nemá príliš rada zmenu prostredia.

Rozmnožovanie koreňovým odrezkom!

Pivonku lekársku si jednoducho rozmnožíte koreňovými odrezkami. Stačí, ak po jesennom zrezaní nadzemných častí jednoducho vykopete koreň a rozdelíte ho na niekoľko častí (napríklad na tri), pričom každá bude mať niekoľko výhonkov a hľúz. Potom každú časť koreňa opäť zasadíme do pôdy tak, aby výhonky boli nad zemou. To je všetko – z jednej pivonky tak získame tri nové!