Nadmerná vlhkosť v byte môže byť nebezpečná. Jednoduchý trik, ako ju znížiť!

Ako odstrániť z interiéru nadmernú vlhkosť? Je to jednoduchšie, ako sa môže zdať!

Nadmerná vlhkosť v interiéri je škodlivá nielen pre samotný priestor a vybavenie v ňom – poškodzuje nábytok, steny, koberce, ale zároveň môže byť veľmi nebezpečná pre ľudské zdravie. V bytoch s nadmernou vlhkosťou sa veľmi dobre darí plesni, ktorá sa objavuje najmä na stenách, v okolí dvier a okien.

Úroveň vlhkosti závisí od rôznych faktorov. Ak nie je problém v samotnej stavbe – čo je ten najhorší prípad, významným faktorom je aj počasie – dlhotrvajúca vysoká vlhkosť v exteriéri. Našťastie, existuje jednoduchý spôsob, ako hladinu vlhkosti v interiéri udržovať v norme, respektíve vzduch zbaviť prebytočnej vlhkosti. Odvlhčovače, ktoré kúpite v obchode môžu vyjsť poriadne draho. Prinášame vám preto jednoduchý spôsob, ako znížiť hladinu vlhkosti vo vzduchu omnoho lacnejšie. Vyrobte si domáci odvlhčovač za pár drobných.

Na výrobu domáceho odvlhčovača potrebujeme:

img_285_ins_1305_600

Chlorid vápenatý (1 kg vás vyjde na 2-3 eurá)

Starú ponožku alebo silonky lycra

Kúsok dreva alebo kovu na oporu pre lapač vlhkosti

Misku na zachytávanie vody

Postup:

Chlorid vápenatý môžete jednoducho kúpiť na internete alebo v niektorých drogériách. Vhodná na výrobu odvlhčovača je granulovaná forma alebo forma jemných vločiek. Ako alternatívu ku chloridu vápenatému sa používa ryža alebo silica gél – obe zložky však omnoho lepšie fungujú na malom priestore. Chlorid vápenatý dokáže zachytávať vlhkosť v omnoho väčšom priestore.

img_285_ins_1304_600

Chlorid vápenatý jednoducho naplníte do starej ponožky a uviažete na uzol.

Potom už len stačí vytvoriť stojan pre domáci odvlhčovač tak, aby sa nedotýkal nádoby alebo plastovej misky, ktorá slúži na zachytávanie vody.

Pod lapač potom umiestníme spomínanú nádobu, ktorá bude slúžiť na zachytávanie vody kvapkajúcu z lapača. Voda v miske bude pre vás slúžiť ako dôkaz, že domáci lapač vlhkosti naozaj funguje. Nezabudnite vodu pravidelne vylievať, aby sa miska nepreliala. Chlorid vápenatý v ponožke z času na čas vymeňte.

Odvlhčovať umiestnite tam, kde máte s vlhkosťou najväčší problém. Prípadne aj do viacerých miestností v byte.

zdroj: home.onehowto.

Dnes najobľúbenejšie