NÁDHERNÝ ORGOVÁN: Takto jednoducho si ho môžete rozmnožiť!

Ak chcete radosť z orgovánu znásobiť stačí, ak si ho jednoducho rozmnožíte.

Orgován je jedným z najmilších symbolov jari. Jeho nádherná vôňa a jemné farby dokážu skrášliť každý kút našej záhrady. Ak chcete radosť z orgovánu znásobiť stačí, ak si ho jednoducho rozmnožíte. Táto metóda je skutočne veľmi jednoduchá a úspešnosť dopestovania dospelého orgovánu skutočne veľká.

Rozmnožte si orgován odrezkami

Týmto spôsobom získame odrody s voňavými kvetmi. Stačí, ak z materskej rastliny získate niekoľko odrezkov. Odrezky získavame v lete a mali by byť dlhé asi 10-12 cm. Odrezky zbavíme spodného páru listov a vrchné dva listy o polovicu skrátime (je to potrebné preto, aby sme zabránili vyparovaniu vody).

Odrezky je dobré ošetriť stimulátorom zakoreňovanie (nie ej to však nutné) a zapichneme ich do substrátu z rašeliny, piesku a perlitu. Čím viac odrezkov máte, tým väčší črepník budete potrebovať. Mali byť od seba vzdialené asi 10 cm.

Potom pôdu pokropíme vodou z rozprašovača a črepník zakryjeme igelitom. Pravidelne vetráme a zalievame. Približne po 20-30 dňoch odrezky zakorenia. Neskôr presadíme do samostatných črepníkov a na jar do voľnej pôdy v záhrade.

...

Získanie dcérskej rastlinky

Okrem odrezkov môžete orgován rozmnožiť aj pomocou dcérskych rastlín. Tento spôsob vykonávame na jar alebo na jeseň. Stačí, ak nájdete dcérku rastlinku, ktorá je síce pripevnená k materskej rastline, ale má vlastné korene.

Korene vykopeme a rastlinku oddelíme. Potom tak ako v predchádzajúcom prípade vložíme do substrátu tak, aby bola v rovnakej hĺbke ako predtým – pri materskej rastline. Rastlinku môžete vložiť priamo do pôdy v záhrade alebo do črepníka. Ja odporúčam najskôr črepník, kým rastlinka nezosilnie. Ak však rozmnožujete na jar, môžete vložiť aj do pôdy v záhrade.

Rastlinku dobre zalievame, kým na novom mieste nezosilnie – najskôr to môže vyzerať, že sa nič nedeje, ale to preto, že rastlinka sústreďuje energiu na rozvoj koreňov). Akonáhle sú korene dostatočne pevné, rastlinka začne rýchlo rásť. Nezabúdame pravidelne zavlažovať, aby rastlinka nabrala silu.

Potom nové orgovány jednoducho zasadíme do pôdy v záhrade. Pripravíme si jamu asi 30 cm hlbokú a 30 cm širokú. Jamu polejeme vodou a pridáme asi 5 cm kompostované hnoja a premiešame s pôdou. Do jamy vložíme rastlinku a zahrnieme zvyšnou zeminou. To je všetko, teraz je orgován dostatočne silný na samostatný rast.