zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Väčšina ľudí ju trhá len na čaj, no starká ma naučila, že takto je stokrát silnejšie: Zabudnite, čo je nespavosť, opary aj kŕče, tento domáci liek z medovky má úžasnú moc!

Môžete si zuby umývať aj viackrát denne ako sa odporúča, stále máte po ruke žuvačky či cukríky a aj tak nič nezaberá? Odstránenie zápachu z úst je často beh na dlhú trať, no matka príroda má pre vás jedinečné riešenie.

Medovka je veľmi užitočná bylinka, naše babičky by nám vedeli rozprávať, na čo všetko túto voňavú rastlinku používali. Moja starká ma napríklad naučila, že medovka v čaji je síce skvelá, ale existuje aj niekoľko spôsobov, ako z emdovky vyťažiť viac. Málokto vie, že sa z nej dá vyrobiť úžasný domáci liek, ktorý sa oplatí mať vždy poruke – na bolesti, kŕče, opary aj nespavosť je najlepším pomocníkom medovka. Pripravte ju takto:

Babičkine Karmelitánské kvapky

Potrebujeme na ne 30 g medovky, 30 g koriandru(roztlčené semeno), 20 g citrónovej kôry, 10 g škorice (mletej), 10 g muškátového ořieška. Zmes naložíme do liehu 30% alebo vodky, po týždni zlejeme do flaštičiek a dáme do chladu a tmy. Byliny v nich obsiahnuté podporujú trávenie, odstraňujú bolesť brucha, zvyšujú imunitu a majú relaxačný účinok. Ide o jeden z najlepších bylinných prípravkov proti nespavosti. To však nie je všetko!

Medovkové kvapky majú úžasné účinky:

– antivírusové a antibakteriálne účinky- perfektná na dezinfekciu rán, štípancov a iných poranení,

– jeden z najlepších liekov proti nafukovaniu a plynatosti – stačí pár kvapiek,

– silný liek na liečbu oparov, stačí si jednoducho niekoľkokrát denne prikladať na opar tyčinku namočenú v tejto tinktúre,

– ukľudňuje žalúdočnú, črevnú, srdcovú neurózu,

– lieči poruchy spánku, jej vôňa vám pomôže lepšie spať a mať spánok bez prerušovania,

– hoci má medovka upokojúce účinky, neotupí vašu myseľ, práve naopak, medovka pri učení spôsobí, že sa vám bdue lepšie sústrediť,

– medovka obsahuje cenný eugenol, ktorý chráni mozog pred poškodením,

– blahodárne účinky na ústnu dutinu – ničí zápach, antibakteriálny účinok

–  medovková tinktúra podporuje fungovanie pečene a chráni ju pred poškodením toxínmi,

– medovka má vplyv na udržanie zdravej hladiny cukru v krvi,

– pri miernej úzkosti, nervovej vyčerpanosti, nespavosti aj pri ľahkých depresívnych stavoch

– výborná pre každú ženu, pomáha pri bolestiach hlavy, menštruačných bolestiach a menštruačných kŕčoch,

– pár kvapiek do kúpeľa a bude mať pocit ako po luxusnom wellnesse.

Ako si ju vyrobiť?

Je to veľmi jednoduché. Stačí 10 g listov medovky zaliať obyčajnou alpou alebo 70 percentného alkoholu. Medovkové listy a alkohol naplníme do vhodnej, dobre uzatvárateľnej nádoby. Tinktúru z medovky necháme 1 deň vylúhovať a potom môžeme scediť a používať.

Užívanie: Užíva sa väčšinou 5-10 kvapiek 3x denne doba podľa potreby. Tinktúra sa môže tiež pridať do čaju.

Korenie s ktorým jedlo ľahšie strávite

Použiť medovku ako korenie je výborný nápad na pečené alebo grilované mäso (hydina, ryby, hovädzie, bravčové), šaláty, omáčky, polievky, ryža, zemiaky, ovocné šaláty, jogurty, tvaroh, koláče alebo nápoje. Jedlo bude chutnejšie a ľahšie ho strávite.

Používajte ako kloktadlo

Vo všeobecnosti sa hovorí o jej blahodarných účinkoch pri zápaloch dýchacích ciest, hlienoch či vtedy, keď sa potrebujete upokojiť a uvoľniť. Vedeli ste však, že ako kloktadlo je výborná aj proti zápachu z úst? Stačí, ak ju použijete ako kloktadlo.

Najlepšie tipy pre zdravie