plny-hrniec_transparent_negativ.png

Na Slovensku sa vo veľkom predáva falošný med: Jednoduchý trik, ako ho rozpoznať!

Na Slovensku sa med konzumuje celoročne, v lete je kupovaný vo väčších baleniach a pridáva sa do limonád či koláčov. V zime dominujú okrem medu propolisové produkty, ktoré podporujú imunitu. A v období vianočných sviatkoch kupujeme aj medovníky a sviečky.

Keď však med kupujete, určite chcete pravý včelí produkt a nie falošný produkt, ktorý sa za zaň len vydáva.

Falošný med

Často vidíme namä na jeseň popri ceste vysedávať predajcov „pravého lesného medu“ ktorí nám za pomerne lacný peniaz ponúkajú v mnohých prípadoch prifarbenú zmes, ktorá nemá s pravým nedom nič spoločné. Takýto pančovaný med si však môžete kúpiť aj v obchode. Je dôležité vedieť, že med sa nedá riediť, len pančovať pridávaním cukru.

Nejde protom o žiadnu novinku, prvé zmienky o falšovaní medu pochádzajú ešte z antických dôb, keď ziskuchtiví obchodníci ponúkali miesto medu zahustenú hroznovú šťavu. Neskôr sa podvodníci naučili zahusťovať roztoky cukru. V súčasnosti sa na túto nekalú činnosť využíva najmä repný a trstinový cukor, invertný cukor získaný úplným rozkladom bežného cukru alebo zmes glukózy a fruktózy (tzv. izoglukóza) pochádzajúca z kukuričného či zemiakového škrobu.

Ako odhaliť falošný med?

Či je med pravý alebo falošný, si môžete podľa včelára  všimnúť už v obchode. „V prvom rade je potrebné poriadne si preštudovať etiketu. Ak je na etikete nápis ´zmes medov EÚ a mimo EÚ´, tak ide o zmes, ktorej kvalitu vám nikto nevie garantovať. Samozrejme, ak aj med nie je zo Slovenska, neznamená to, že nemôže byť kvalitný, ale vždy by ste sa mali vedieť cez kontakt dopátrať k pôvodu medu. Ak chcete mať istotu a mať doma poctivý med, tak na etikete hľadajte meno, adresu a kontaktné údaje firmy, resp. včelára. A potom je to už iba o dôvere medzi vami a včelárom, resp. firmou, od ktorej med kupujete,“ poradil Filip Grgula.

Pozrite sa na etiketu

Podozrivý je aj neurčitý pôvod medu bez uvedenia dátumu stočenia. Falšovatelia totiž podľa neho často dovážajú lacný med z Čile, Argentíny či Mexika, ktorý tu len dorobia a zabalia. My sme tu zvyknutí na med z rastlín, ktoré sú pre naše prostredie typické. Včely v exotických krajinách zbierajú peľ z kvetín, ktoré náš organizmus nepozná. Tento nezvyk môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Preto je podľa odborníkov na zdravú výživu  najlepšie nájsť si domáceho včelára, ktorému môžeme dôverovať a od neho kupovať med. Na náš trh sa vozia medy napríklad aj z Mexika, Argentíny alebo Vietnamu. Napríklad ukrajinský med je pomerne kvalitný, ale vyššia je aj jeho cena.

Ako sa nedať oklamať?

Je tiež veľmi dôležité sledovať cenu – čím je nižšia, tým stúpa možnosť, že kúpime v pohári tretinu medu a dve tretiny rafinovaného cukru. Pozorne si prečítajte etiketu. Ak je sporná krajina pôvodu, nekupujte ho. Je jasné, že pri predaji medu v okolí cestných ťahov a pri podomovom predaji nie je problém pre falšovateľa vyrobiť si etiketu, ktorá uvádza niečo úplne iné, ako to, čo obsahuje pohár, preto treba byť naozaj obozretný. Tak, ako bolo zakázané predávať stužené tuky s názvom maslo (ten môžu používať len výrobky z kravského mlieka), mal by mať pravý med označenie Včelí med a nie iba Med.

Kvalitným ukazovateľom pravosti medu je to, čo niektorí považujú za závadu. Ide o jeho  cukornatenie.  Cukornatenie medu je však jeho prirodzená vlastnosť. Je to jednoducho známka, že med je pravý. Takže cukornatenie nie je zlé, práve naopak. Nepravý med vám vydrží v tekutom stave hoci aj rok, pravý skryštalizuje (scukornatie) niekedy už po pár týždňoch.

Rýchla kontrola pravosti včelieho medu

Do 7dcl. pohára dáme teplý čaj ( môže byť aj voda ) lyžičkou pustíme z vrchu med a pozorujeme čo spraví po dopade na dno pohára. Ak dopadne nerozpustený a musíme ho rozpustiť miešaním tak sa jedná o pravý med. Ak sa po ceste pohárom rozpustí tak je to med z izoglukózy – falšovaný.  Ak je do medu primiešaná len časť izoglukózy, vtedy sa časť medu rozpustí a časť padne na dno pohára. Prvý med sa na dne pohára nerozpskne.

Metóda našich babičiek

Naše babičky si zvykli overovať pravosť medu pomocou atramentového pera. Postup bol jednoduchý: hrot pera, ponorený do falšovaného medu spôsobil jeho sfarbenie do modra, no pravému medu neublížil. Dnes sa už také atramentové perá dajú kúpiť len veľmi ťažko, test s jódovou tinktúrou má však podobný princíp. V malom hrnčeku povaríme lyžicu medu spolu s lyžicou vody. Po vychladnutí pridáme do roztoku kvapku jódovej tinktúry. Ak tekutina stmavne, je to dôkaz, že med je falšovaný.

Opakujem, že najistejší spôsob je, ak nakúpite med od včelárov v okolí. Keď je zákazník spokojný, bude sa aj naďalej obracať na tohto istého včelára aj napriek tomu, že zaplatí zaň viac, ako v obchodnej sieti. Najväčšiu istotu má konzument pri kúpe medu od včelárov, ktorí sú držiteľmi ochrannej známky Slovenský med.

Najlepšie recepty na dnes