Myslite na budúcnosť teraz. Žiť dôstojne môže každý

Vykročiť na cestu úspechu môže byť v mladom veku náročné, no ten, kto sa snaží, si bude môcť užívať lepší život ako jeho rovesníci. Stačí len trochu zaťať zuby a úspech sa čoskoro určite dostaví. Avšak z toho, čo nám život vlastným úsilím dopraje, netreba vyťažiť všetko na maximum hneď, ale myslieť aj na budúcnosť a povedomie vytvárať s predstihom.

Študentský život je bezstarostný a nádherný, no mnoho mladých ľudí si ho len bezbreho užíva bez toho, aby mysleli na to, že takýto životný štýl raz skončí a ani sa nenazdajú a budú musieť začať pracovať. A v tejto najdlhšie trvajúcej životnej etape treba následne urobiť aj niekoľko dôležitých životných rozhodnutí, ktoré človeku zabezpečia istotu nielen počas rokov, v ktorých pracuje, ale aj v budúcnosti. Tá je síce pre mladých ešte ďaleko, no treba na ňu myslieť oveľa skôr. Práca totiž nie je len o zarábaní a následnom míňaní peňazí, ale aj o zodpovednosti so zreteľom na spokojnosť v budúcnosti. Čím skôr sa o to človek začne zaujímať, tým viac mu to môže pomôcť, keď bude musieť uskutočniť isté rozhodnutia o niekoľko rokov neskôr.

Ak študujete alebo ste študovali na univerzite, určite poznáte ľudí, ktorí začali pracovať ešte počas samotného štúdia. Možno ste si ťukali na čelo, že obetovali najlepšie roky svojho života na tvrdú prácu a neužívali si študentské radosti. Veď povinnosti pracovného charakteru prídu až potom. Podobné myšlienky sú však zásadnou chybou, ktorú si mnoho mladých dostatočne neuvedomuje. Je predsa také jednoduché žiť z peňazí svojich rodičov, učiť sa na skúšky len krátko pred nimi a prinajhoršom si sem-tam privyrobiť na nejakej brigáde. No o to to potom majú takíto absolventi ťažšie. Pretože, kým ich niekdajší spolužiaci si už dávno užívajú skvelé miesta s výborným platom, oni len skúšajú šťastie na rôznych pohovoroch. A hoci treba nejako začať, väčšiu šancu majú vždy draví ľudia so skúsenosťami. Preto treba začať narábať so zodpovednosťou včas.

Tí skúsenejší majú preto pre mladých študentov jednu dôležitú radu – začať treba už s málom. Hoci aj obyčajným odkladaním si peňazí. Väčšina študentov má totiž zriadený účet v banke, z ktorého však väčšinou len veselo vyberá peniaze, pričom často neváha ísť aj do mínusu. Veď sa to tam potom znovu vráti. A to je veľká chyba. Zodpovednejšie je nechať si posielať peniaze z brigád na účet a ak to nejde, tak si tam tie peniaze vložiť. Následne si nastaviť sporenie, v rámci ktorého sa budú peniaze nielen odkladať, ale môžu sa aj zhodnotiť. Cestou, ktorou sa uberá čoraz viac pracujúcich mladých ľudí, je totiž napríklad investovanie do podielových fondov. Kombináciu sporenia a investovania si pochvaľuje mnoho ľudí, ktorí chcú a dokážu rozumne hospodáriť. Ale povedomie musí vzniknúť už v mladšom veku, v ktorom sa však veľa ľudí riadi heslom – peniaze boli a vždy budú. No nemyslia pritom na svoju budúcnosť, na časy, keď už nebudú pracovať, hoci sa zdajú byť také vzdialené, no raz sa predsa len stanú realitou. Je pritom logické, že ten, kto dokáže šikovne sporiť a investovať v mladom veku, sa neskôr dokáže postarať aj lepší dôchodok.

Ruku na srdce – koľkých ľudí zo svojho okolia poznáte, ktorí už teraz myslia na dôchodok? Stačí si pritom len predstaviť svojich starých rodičov alebo iných seniorov, ktorí nikdy nemajú dostatok peňazí. Úspešní ľudia však vedia, že intenzívnejšie treba myslieť na dôchodok už niekoľko rokov pred odchodom naň. A na základe toho potom analyzujú, aké najlepšie dôchodkové fondy pre nich trh ponúka. V istom veku tak môžu urobiť to najlepšie rozhodnutie, ktorým si pokryjú istotu dôstojnej staroby. Možno sa to totiž ani nezdá, no roky v práci ubiehajú veľmi rýchlo a peniaze z výplaty sa míňajú ešte rýchlejšie. Je naivné si myslieť, že človek, ktorý celý život nešetril, ani šikovne neinvestoval, tak urobí niekoľko rokov pred dôchodkom. No, našťastie, pribúda ľudí, ktorí myslia na svoj dôchodok a už teraz sa zaujímajú o bezpečnosť svojho dôchodku. Preto im nemusia byť cudzie ani také pojmy ako napríklad dobre známy fond perspektíva. Je teda dôležité, aby sa ľudia zaujímali o svoju budúcnosť už v mladom veku, hoci len čerpaním informácií, ktoré im môžu byť neskôr v živote mimoriadne nápomocné. O to jednoduchšie a zrozumiteľnejšie tak bude pre nich následné rozhodovanie sa o najlepšom spôsobe zabezpečenia si dôstojnej staroby.

(PR)

...