Myšlienky, ktoré nestarnú: Citáty slávnych osobností nám majú čo povedať aj dnes

Múdrosť ukrytá v slovách je tým, čo človeka niekedy najlepšie povzbudí na ceste k úspechu.

Múdrosť ukrytá v slovách je tým, čo človeka niekedy najlepšie povzbudí na ceste k úspechu.

Začiatky sú vždy ťažké a potvrdí vám to každý, kto sa niekedy snažil v živote niečo veľké dosiahnuť. Na ceste za úspechom sa vždy objavia nejaké prekážky, dôležité však je nenechať sa nimi zastaviť, nevzdávať sa a ísť v ústrety svojmu cieľu.

Niektorí šťastlivci to majú síce na pohľad jednoduchšie, ak napríklad do vienka dostali veľký talent, a zdá sa, že úspech ku nim prišiel sám od seba. Aj za tým, čo vidno na pohľad, sa však skrývajú hodiny snahy, prekonávania samého seba a neustáleho zdokonaľovania sa. Netreba však strácať trpezlivosť a vytrvalosť, pretože jedine vtedy dosiahnete to, po čom túžite.

Mnohí ľudia snívajú o tom, že raz budú úspešní v oblasti, ktorá ich najviac baví. V ceste za ich cieľom ich pritom povzbudzujú aj citáty o živote, ktorých autormi sú slávne osobnosti, a ktoré v sebe ukrývajú múdrosť a hlboké pravdy. Tie v mnohých prípadoch prežili aj celé desaťročia či tisícročia, no aj dnešným ľuďom majú stále čo povedať a dobre im poradiť.

Ak máte niekedy pocit, že nejde všetko podľa vašich predstáv, nevzdávajte sa svojho cieľa a usilujte sa o to, aby sa situácia obrátila vo váš prospech, pretože ešte rozhodne nič nie je stratené. Spomeňte si napríklad na citát svetoznámeho mysliteľa Konfucia, ktorý povedal: Najväčší úspech človeka nie je v tom, že nikdy nepadne, ale v tom, že vždy opäť vstane.“ Hoci je táto myšlienka stará už vyše 2000 rokov, pravdivá je dodnes. Konfucius je aj v súčasnosti veľmi obľúbený a vo svojej dobe patril k uznávaným mysliteľom a ľudia si od neho často pýtali rady vo svojich životných situáciách. Ochotne ich učil úprimnosti, spravodlivosti aj vzájomnému správaniu a delil sa s nimi o svoju múdrosť. Toto je iba jeden z jeho mnohých výrokov, no pre človeka môže mať veľký význam. Pripomína nám, že sa nemáme vzdávať a že je normálne, keď sa nám nie vždy darí tak, ako by sme chceli. Vďaka nemu však nezabúdame na to, že úspechom nie je to, dôjsť k cieľu hladko a bez problémov, ale nenechať sa týmito problémami odradiť či zlomiť. Úspech a často aj osobné hrdinstvo človeka je v tom, že opäť vstane na nohy a ide ďalej.

O tom, že úspech nám nespadne len tak z neba, hovorí aj Sofokles, ktorý je autorom slávneho výroku: „Pamätaj, že úspech je odmena za drinu.“ Krátky citát, no je v ňom toľko múdrosti, koľko sa len do jedného výroku môže zmestiť. Vidno, že slávny grécky dramatik a zároveň autor mnohých tragédií bol nielen majstrom slova, ale bol aj veľmi múdry. Preslávil sa najmä dielom Antigona, no do dejín sa zapísal aj svojimi výrokmi. Aj tento citát je pre každého moderného človeka šikovnou radou. Nedozvedáme sa z neho síce žiadnu novinku, no aj keď máme pocit, že všetko vieme, na to najdôležitejšie často zabúdame. Takže pamätajte! Sofokles vraví, že úspech si musíte zaslúžiť úsilím a drinou. Dalo by sa povedať, že ak ste svoj úspech ešte nedosiahli, pravdepodobne ste preň ešte neurobili dosť.

...

Ani starogrécky filozof Sokrates nezaháľal a jeho citáty aj dnes patria k mimoriadny obľúbeným. „Tajomstvo zmeny nespočíva v boji s tým čo bolo, ale v budovaní toho, čo bude.“ Sokrates počas svojho života neustále o niečom filozofoval a v tomto mu rozhodne treba dať za pravdu. Keď sa snažíte o úspech, netrápte sa minulosťou, ale radšej sa z nej poučte a hľaďte do budúcnosti, ktorú máte pred sebou.

Krásne a poučné citáty nám však nezanechali iba slávne osobnosti, ktoré tu žili dávno pred nami, no aj mnohí múdri ľudia dnešnej doby. „Prekážky sú to, čo vidíš, keď sa prestaneš pozerať na svoj cieľ,“ povedal Brain Tracy, ktorý sa venuje osobnostnému rozvoju. Hoci sa s Konfuciom či Sokratom v sláve porovnávať zatiaľ nemôže, aj takéto citáty vám môžu pomôcť a povzbudiť vás vo chvíľach, kedy to budete najviac potrebovať.