Muž postavil pre svoju rodinu čarovný domček z dreva a slamy. Úrady ho chcú zbúrať!

Charlie je mladý otec rodiny, ktorý tak ako mnohí iní mladí ľudia túžil po vlastnom domove. Kvôli astronomickým cenám nehnuteľností sa mladej rodine zdalo takmer nemožné získať v dohľadnej dobe vlastný domov. Partneri s dieťaťom na ceste sa ocitli v zúfalej situácii – v malom, vlhkom karavane márne čakali na dobrú správu od miestnych úradov. Práve tie totiž celé mesiace rodina žiadala o vydanie stavebného povolenia na malý domček, ktorý chcel Charlie postaviť na zdedenom pozemku vo Walese.

Splnený sen

Napriek mlčaniu úradov sa Charlie rozhodol konať a pre svoju rodinu postavil v priebehu jedného roka nádherný dom zo slamy a dreva. Rozprávková chalúpka je často označovaná ako najkrajšia ekologická stavba v krajine.

Rodina obývajúca tento čarovný domček žije pokojným a skromným životom. Bez výdobytkov modernej techniky, obklopení prírodou, ktorá im poskytuje všetko, čo k životu potrebujú. „Žijeme v súlade s prírodou, tak ako naši predkovia. Snažíme sa chrániť ju a učíme to aj iných ľudí. Odmenou za našu snahu je každoročne bohatá úroda, z ktorej žijeme,“ uviedol Charlie.

Naoko to vyzerá ako šťastný a idylický príbeh, avšak zdanie môže klamať. Rodina si myslela, že v tomto domčeku konečne nájdu šťastie a pokoj, veci však začali naberať rýchly spád.

Tvrdý stret s byrokraciou

Manželia sa takmer po roku opäť pokúsili retrospektívne získať stavebné povolenie, avšak úrady rozhodli, že tento nenápadný ekologický domček vybudovaný z prírodných materiálov musí byť zbúraný. Odôvodnenie: neboli dodržané zákonom stanovené postupy. Manželia spolu s dieťaťom by sa podľa tohoto rozhodnutia mali opäť vrátiť do vlhkého karavanu.

„Je strašné, že ľudia, ktorí sú schopní vybudovať domov a túžia po živote v súlade s prírodou, sú odkázaní na svojvôľu úradov. Kedysi bolo prirodzené, že muži pre svoju rodinu stavali jednoduché príbytky. Dnes sa zdá sa, že ak ste schopní si vlastnými rukami postaviť skromný dom na svojom pozemku, je to pre vás skôr prekážka ako výhoda,“ uviedol na margo celej veci uznávaný architekt Hundertwasser.

Iný architekt dodal: „Ako je možné, že gigantickým stavbám, ktoré zničia celé hektáre okolitej prírody nie je problém vydať stavebné povolenie? Naopak ekologické stavby, ktoré prírodu nezaťažujú, majú byť zbúrané!“

V roku 2013 bolo vydané oficiálne nariadenie, že stavba musí byť zdemolovaná v priebehu dvoch mesiacov. Rozhodnutie sa však stretlo s obrovskou vlnou kritiky zo strany verejnosti aj popredných odborníkov, ktorí volajú po zmene systému. Dodnes nie je jasné, ako osud prírodného domčeka a mladej rodiny nakoniec dopadne. Nám ostáva len veriť, že tento príbeh bude mať šťastný koniec.

zdroj: naturalhomes

 

Dnes najobľúbenejšie