Muž postavil chalúpku za 105 libier, chudobnej žene ju prenajíma za mlieko

Bývalý učiteľ umenia, 59 ročný Michael Buck je obyčajným mužom, ktorý si nikdy nepotrpel na najnovšie vymoženosti techniky alebo moderný dizajn. Jeho veľkou záľubou bola vždy starostlivosť o záhradu, pestovanie plodín a život v súlade s prírodu. Skromný muž mal už od detstva veľký sen – zhotoviť si vlastnoručne dom z prírodných materiálov podľa starobylej stavbárskej technológie.

Sen sa mu skutočne podarilo splniť a na jeho záhrade vyrástla stavba, pripomínajúca utešenú chalúpku z rozprávky. Na jej výstavbu použil Michael materiály, ktoré sa na stavanie obydlí využívali  už od praveku – hlinu, slamu, bahno a rákosie. Podlaha je zhotovená z dosiek, ktoré muž našiel na skládke odpadu a okná získal z čelného skla starého nákladiaka. Celkové náklady na rozprávkovú chalúpku sa vyšplhali len na smiešnych 150 libier!

Hoci v dome nie je zavedená elektrina, nájdete tu funkčnú kuchyňu s jedálňou a poschodovú posteľ.  O teplo sa starajú kachle na drevo, ale aj samotná stavba, ktorá má vynikajúce izolačné vlastnosti. Plytká šachta slúži ako chladnička a tečúca voda prichádza priamo z neďalekého prameňa. Michael v domčeku býval dva roky a momentálne ho prenajíma žene, pracujúcej na neďalekej mliečnej farme. Nájom mu vypláca ako inak – v mlieku. :-)

Farmer Michael Buck had built a cottage made out of cob (mud and straw) for less than £150

Michael Buck during the building of the cob house

Cob house during development

Michael Buck, 59, erected the 'cob house' at the bottom of his garden in the Oxfordshire countryside using an ancient building technique. Cob houses are built according to a method thought to date back to prehistoric times which uses only earth, clay and straw.

Cob House during construction

Cob house during developement

Ex-art teacher Michael - now a rural smallholder near Oxford - saved cash by using only natural materials or unwanted items donated or rescued from skips. The floorboards were rescued from a neighbour's skip and Michael cleverly used the windscreen for an old lorry to create several of the home's windows.

Interior of Cob house

Interior of Cob house

Michael Buck outside the cob house

Cob House

Michael Buck chalupka z prirodnych materialov 3

zdroj: michael-buckmirror

Dnes najobľúbenejšie