Muškáty, ako ich nepoznáte. Vedeli ste, ako ich využiť pre vaše zdravie?

Muškáty nie sú len najznámejšie balkónové kvety, ktoré nás pestrými farbami kvetov sprevádzajú od skorej jari až do neskorej jesene. Ide aj veľmi užitočného pomocníka v oblasti zdravia, ktorého účinky poznali a využívali už generácie dávno pred nami.

Muškáty nie sú len najznámejšie balkónové kvety, ktoré nás pestrými farbami kvetov sprevádzajú od skorej jari až do neskorej jesene. Ide aj veľmi užitočného pomocníka v oblasti zdravia, ktorého účinky poznali a využívali už generácie dávno pred nami.

Jedným z najpozoruhodnejších účinkov muškátov je schopnosť bojovať proti zápalom, zlepšujú zdravie obličiek, uľavujú od bolesti, znižujú stres, posilňujú imunitný systém a pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach.

Pelargónia nie je len okrasnou rastlinou

img_0361

Názov pelargónia je veľmi všeobecný a zastrešuje viac ako 230 známych druhov okrasných rastlín najrôznejšieho vzhľadu a vône. O liečivých vlastnostiach sa rozprávame v prípade  pelargónie ružovej. Táto odroda pochádza z Afriky a neskôr bola rozšírená takmer do celého sveta. Kedže veľmi dobre zvláda aj bytové podmienky, a tak ju môžete pestovať aj doma. Esenciálny olej z kvetov tejto pelargónie je vyhľadávaný pre svoj pozitívny vplyv na zdravie srdca a ciev. 5-listé kvety sa tiež používali na prípravu liečivého a upokojujúceho čaju, ktorý pripomína omamnú vôňu ruží.

Proti stresu

Vplyv pelargónie na nervový systém je dobre známy. Napríklad vo forme spomínaného upokojujúceho čaju z kvetov. Pelargónia ružová obsahuje látky, ktoré pozitívne ovplyvňujú endokrinný systém a pomáha vyvažovať hormóny, ktoré spôsobujú stres a úzkosť.

Proti zápalom

pink-1522159_960_720

...

Zmiernenie zápalu v rôznych častiach tela. Napríklad, ak trpíte bolesťou kĺbov, svalov, alebo dokonca zápalmi, ktoré spôsobujú črevné či kardiovaskulárne potiaže. Prikladanie lístov pelargónie na bolestivé miesta dokážu rýchlo pomôcť s bolesťou. Prikladanie celých listov pelargónie ružovej sa tiež používa na zníženie vysokého krvného tlaku.

Na zmiernenie bolestivých svalov si môžete vyrobiť aj liečivú masť z listov pelargónie. Stačí, ak ich nasekáte nadrobno, alebo rozmixujete a zmiešate s lekárskou vazelínou alebo bravčovou masťou. Používajte ju ako klasickú masť a vmasírujte ju do bolestivých miest. Masť uchovávajte v chlade.

Pomáha imunitnému systému

Pelargónie ružové majú antiseptické, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a v období viróz a prechladnutí je čaj z pelargónie ružovej používaný aj na zmiernenie príznakov choroby. Šálka čaju alebo žuvanie listov pomáha bojovať proti zápalom ústnej dutiny a tým podporujú skoré uzdravenie.

Pri problémoch s trávením

8153274_f520

Ak trpíte kŕčmi, nadúvaním alebo žalúdočnou nevoľnosťou, šálka čaju môže byť z ružových muškátov môže predstavovať najjednoduchší spôsob, ako sa problémov zbaviť rýchlo a bez tabletiek.

Rýchla úľava pri bolesti zubov

Ak potrebujete rýchlo uľaviť od bolesti zubu, priložte si k nemu list pelargónie ružovej. Úľava by sa mala dostaviť veľmi rýchlo.

Pre krásu vlasov

Vývar z listov pelargónie ružovej prospejú aj vašim vlasom. Stačí, ak si s ním z času na čas umyjete vlasy a máte po probléme s nadmerným vypadávaním vlasov.

Ak chcete pelargóniu ružovú používať na tieto účely, nezabúdajte, že nesmie byť hnojená chemickými hnojivami. Na prísun živín pre rastlinku používajte len biologické hnojivo.