Muškáty mi kvitnú až do decembra a na jar nikdy nekupujem priesady: Toto je moje tajomstvo!

Dobrý deň, chcem sa s vami podeliť o môj spôsob, ako zimovať muškáty. Vyskúšala som prvýkrát asi päť rokov dozadu a odvtedy to robím len takto. Možno to niekoho inšpiruje, mne sa tento spôsob osvedčil. :-)

Takže na začiatok chcem pvoedať, že pestujem len obyčajné muškáty, ťahavým sa u mňa z nejakého dôvodu nikdy nedarilo. Takže pred spomínanými piatimi rokmi som sa pred ohlásením prvých mrazov rozhodla zazimovať muškáty.

Neurobila som to ale klasicky, ale kedže boli ešte krásne zakvitnuté, dala som ich na parapetu do kuchyňe (pod parapetou je radiátor). Povedala som si, že nechám, kým neodkvitnú a potom ich klasicky uskladním.

Na moje počudovanie, muškáty začali nahadzovať puky a kvitli stále ďalej. Sem-tam, som ich dala do vody na zalievanie trochu cukru (to je tip mojej svokry) a takto som sa vytešovala z kvietkov až do decembra.

...

Keď pomaly odkvitali, vybrala som ich z nádob, len otriasla zeminu z koreňov, zabalila do novinového papiera a tak som ich uložila do kartónových krabíc.

Po minulé roky som vôbec nestrihala, tento rok som ale dlhé výhony odstrihla, aby sa vpratali do krabice.

Potom ich dávam do pivnice, v ktorej je úplná tma a sucho. Koncom marca vyberiem, jemne odstránim suché listy  a zasadím do  novej zeminy.

Rastliny už pri rozbalení majú nové, maličké lístky, tie na svetle a slnku veľmi rýchlo narastú a získajú krásnu, sýtu farbu.  Po čase ich začnem hnojiť a muškáty začínajú skoro a hojne kvitnúť. Takto sa z muškátov teším po väčšinu roka. :-)

Keď chcem nové muškáty, jednoducho odštiknem na jeseň zelené výhonky a zapichnem do zeme. Nechám zakoreniť a na jar mám priesady.

Tip nám poslala Peťa Krúpková

Ako po zime ošetriť muškáty

Dôležité je odstrániť uschnuté zhnednuté listy.

Ak nechcete, aby vám muškát rástol príliš do výšky, nechajte asi 5 sviežich spodných výhonkov a dlhú časť rastlinky odstrihnite. Tým docielite, že muškát bude nižší a hustejší.

Zo starého nové

Odrezky nemusíte vyhadzovať. Môžete ich použiť na vypestovanie nových mladých muškátov. Stačí, ak na jednom odrezku necháte dva-tri výhonky.

Nový výhonok je potrebné v spodnej časti namočiť do vody a namočiť do práškového stimulátora, ktorý urýchli proces zakorenenia. Pripravíme si substrát na rozmnožovanie (dá sa zakúpiť v záhradkárskych potrebách) a pridáme trocha perlitu.

Dôkladne premiešame. Črepník na zakorenenie musí byť hlbší (plytké nádoby sa pre tento účel nehodia).

Ten naplníme substrátom, ceruzkou si urobíme jamky hlboké asi 3 cm, aby sme pri zapichovaní rastlinky nezotreli stimulátor. Odrezky, aj substrát pevne pritlačíme, aby sa nehýbali a dobre zalejeme. Pozor, na zakorenenie vyberajte iba pekné zdravé a vyzreté výhonky.

Po zrezaní muškátov je vhodné ich presadiť do väčšieho kvetináča, ktorý naplňte kvalitným substrátom, určeným pre balkónové rastliny. Po presadení, kým sa rastlinka dobre zakorení, polievajte striedmejšie.

Pred príchodom jari môžete muškáty pomaličky otužovať častejším vetraním. Avšak von ich dajte až začiatkom mája. Muškáty sú pri správnej starostlivosti tou najkrajšou ozdobou balkónov, či terás. Ak im venujete trochu svojho času, odvďačia sa vám.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay