Muškáty mi kvitnú až do decembra a na jar nikdy nekupujem priesady: Toto je moje tajomstvo!

7100

Dobrý deň, chcem sa s vami podeliť o môj spôsob, ako zimovať muškáty. Vyskúšala som prvýkrát asi päť rokov dozadu a odvtedy to robím len takto. Možno to niekoho inšpiruje, mne sa tento spôsob osvedčil. :-)

Takže na začiatok chcem pvoedať, že pestujem len obyčajné muškáty, ťahavým sa u mňa z nejakého dôvodu nikdy nedarilo. Takže pred spomínanými piatimi rokmi som sa pred ohlásením prvých mrazov rozhodla zazimovať muškáty.

Neurobila som to ale klasicky, ale kedže boli ešte krásne zakvitnuté, dala som ich na parapetu do kuchyňe (pod parapetou je radiátor). Povedala som si, že nechám, kým neodkvitnú a potom ich klasicky uskladním. Na moje počudovanie, muškáty začali nahadzovať puky a kvitli stále ďalej. Sem-tam, som ich dala do vody na zalievanie trochu cukru (to je tip mojej svokry) a takto som sa vytešovala z kvietkov až do decembra.

Keď poamly odkvitali, vybrala som ich z nádob, len otriasla zeminu z koreňov, zabalila do novinového papiera a tak som ich uložila do kartónových krabíc. Po minulé roky som vôbec netrihala, tento rok som ale dlhé výhony odstrihla, aby sa vpratali do krabice.

Potom ich dávam do pivnice, v ktorej je úplna tma a sucho. Koncom marca vyberiem, jemne odstránim suché listy  a zasadím do  novej zeminy.  Rastliny už pri rozbalení majú nové, maličké lístky, tie na svetle a slnku veľmi rýchlo narastú a získajú krásnu, sýtu farbu.  Po čase ich začnem hnojiť a muškáty začínajú skoro a hojne kvitnúť. Takto sa z muškátov teším po väčšinu roka. :-)

Keď chcem nové muškáty, jednoducho odštiknem na jeseň zelené výhonky a zapichnem do zeme. Nechám zakoreniť a na jar mám priesady.

Tip nám poslala Peťa Krúpková

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Témy:


Pridajte svoj komentár