Mrkvu vysievam v júni a úrodu mám rozprávkovú: Minimum práce a výnosy mám omnoho vyššie ako susedia!

V júni pre mňa prichádza na záhrade druhé obdobie vysievania. Do zeme teda už nedávam priesady, ale rovno semienka a mám istotu, že úrodu bude zberať ešte celú jeseň. Ak máte na záhrade voľné miesto napríklad po zelenine, ktorú ste už stihli zobzerať, odporúčam skúsiť, je to skvelé využitie záhrady a vzhľadom k dlhým obdobiam teplého počasia môžete dopestovať dvakrát toľko úrody.

Mrkvu vysievam ešte v júni a úroda ma nikdy nesklame

U nás sa vysieva Antonovská mrkva, teda okolo dátumu 13.6 mám nachystané semienka a jeden deň ich jednoducho dám do zeme. Mrkvu dávam skorú.

Ako na to?

Pri semenách si len urobím malou motykou jarček, polejem, nasejem, zahrniem zeminou a zase polejem. Zelenina začne rásť, s ňou, samozrejme, aj burina. Tú najväčšiu vždy vytrhám, niečo nasteliem okolo zeleniny, ostatné ide do kompostu. Malú burinu nechávam tak. Žiadne prekopávanie (a na jeseň ani nerýľujem). Polievať stačí aj v tých najväčších horúčavách raz za dva dni.

V júni sejem vždy viac druhov zeleniny na jednu hriadku (minimum sú tri druhy – teda spolu s mrkvou aj petržlen a kôpor). Vždy, keď
niektorá zelenina skončí (napr. redkvičky, teraz bude končiť hrach), vytrhám a sejem či sadím ďalšiu.

Pri takomto spôsobe pestovania mám omnoho vyššie výnosy, zelenina nie je napadnutá škodcami a netrpí chorobami, navyše to nie je také prácne.
Akurát teda si treba zvyknúť na to, že je záhrada trochu „divoká“.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Vychytávka pri vysievaní mrkvy

Zdieľam s vami tajomstvo, ako zvýšiť výnosy z mrkvy pomocou jednoduchej vychytávky pri vysievaní. Žiadne starosti s pretŕhaním, rýchly rast a oveľa väčšia úroda.

sadenie mrkvy

© Depositphotos

Vysievanie mrkvy pomocou špeciálnej zmesi priamo z fľaše do riadku

Husto vysiata mrkva spôsobí, že korene si  vzájomne prekážajú, takže kvôli dobrej úrode je potrebné ich zriediť. Máme pre vás perfektný zlepšovák, ako mrkvu vysiať tak, že bude rovnomerne rozložená a navyše jej aj pomôžete v rýchlom a bujarom raste.

Pre našu metódu budete potrebovať hrniec s objemom asi 3 litre, lievik, 2 -litrovú plastovú fľašu, 3 polievkové lyžice zemiakového škrobu a asi 2 lyžice osiva mrkvy.

sadba mrkva bez riedenia

Prvým krokom je príprava zmesy.

PRÍPRAVA

Nalejte vodu do hrnca a preložte na plameň. Škrob sa rozpustí v šálke s vodou pri izbovej teplote.

Keď voda v hrnci zovrie a varte trochu na slabom plameni. Zároveň premiešajte tak, aby bola pasta homogénna.

Hmota by mala byť dosť hustá, ale mala byť zároveň kvapkať, keď ju naberiete lyžicou (stále musí byť tekutá). Ak sa ukázalo, že je až príliš hustá – rozpustite ju vodou. Zmes je pripravená!

sadenie mrkvy s pastou

Ochlaďte kvapalinu a naplňte ňou fľašu. Veľkosť fľaše je úmerná objemu osiva. Takže na 1 polievkovú lyžičku potrebujeme liter tekutiny.  A fľaša by sa nemala byť naplnená celkom doplna – malo by v nej byť asi 100 ml voľného priestoru, aby sa semienka dali dobre pretrepať  a lepšie sa vo fľaši rozložili.

sadenie mrkvy

Teraz nalejte semená do vopred naplnenej pasty. Môžete to urobiť pomocou lievika. Nezabudnite, že lievik musí byť suchý, v opačnom prípade by sa semienka prilepili. Fľašu zakryte korkom a pretrepte tak, aby boli semienka rovnomerne rozložené. Mal by to vyzerať asi takto.

sadenie mrkvy

Teraz môžete začať siať. Najskôr otestujte fľašu na malej ploche, aby ste si skúsili, ako je potrebné fľašu nakláňať a ako sa tekutina (zmes) leje, aby ste mohli rozdistribuovať semienka v   rovnomerných intervaloch. Hlavná vec je nevyliať semienka hustejšie, ako je to potrebné – jednoducho prechádzame fľašou po riadku. Tiež je potrebné poznamenať, že pred zasadením by mali byť lôžka dostatočne zavlažené a vzdialenosť medzi riadkami by mala byť aspoň 20 centimetrov.

sadenie mrkvy v apríli

Vysádzanie mrkvy na jar v súlade s touto technológiou odstráni zbytočné rozruch v záhrade – rastliny sa nebudú musieť riediť. Ďalšou výhodou je, že zmes je absorbovaná dlhšý čas, takže ponecháva potrebnú vlhkosť pre semienka. To znamená, že môžete počítať s bujarým rastom a rýchlym zberom.

Video-návod vám ozrejmí, ako na to!