Keď idem do záhrady, nasypem trochu tejto prísady k ružiam aj do zeleniny: Netreba robiť nič viac a takéto úžasné výsledky!

Pred pár rokmi si kúpila prvú zásobu tejto pre mňa zázračnej suroviny do záhrady – epsomskej soli. Využívam ju naozaj na všetko – od hubenia škodcov, cez výživu kvetov, až po hnojenie zeleniny. Odporúčam každému záhradkárovi.

Zázrak pre moje ruže

Zázrak pre ruže s menom Epsomská soľ. Epsomská soľ je plná horčíka a sulfátu, ktorý spomedzi všetkých kvetov potrebujú najviac ruže. Odporúča sa napsypať trochu soli priamo do jamky predtým, ako zasadíte svoje ruže. Bohato však stačí aj to, ak soľ jednoducho nasypete okolo ruží. Stačia 3-4 hrste soli okolo ruží a kvitnú „ako divé“ celú sezónu. Epsomská soľ je podľa záhradkárov akýmsi hormónom šťastia pre ruže.

Hubenie škodcov

Udrží hlodavce a slimáky ďalej od vašich záhonov. Nasypte ju okolo vašich rastlín, alebo si vyrobte postrek z 2 lyžíc soli a 5 l teplej vody.

Zelenší trávnik

Odborník na starostlivosť o trávniky odporúča posypať trávnik niekoľkými hrsťami epsomskej soli. Vďaka obsahu fosforu a horčíka bude tráva hustejšia a trávnik zelenší a krajší.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Zabijak buriny

5 litrov octu zmiešajte s dvomi šálkami epsomskej soli a ¼ šálky saponátu. Nastriekajte na presne burinu, ktorá vám vyrastá na chodníku či terase. Pre zmes použite aspoň 10% ocot – čím viac kyslosti, tým lepší výsledok.

Väčšie papriky a sladšie paradajky

Obľúbený trik pestovateľov zeleniny. Epsomská soľ dokáže ovplyvniť veľkosť a množstvo plodov, dokonca aj ich chuť. Stačí, ak rozsypete okolo každej rastlinky 1 lyžicu soli a hneď zavlažíte vodou. Procedúru opakujte každé dva týždne, kým sa neobjavia kvety. Ďalšou možnosťou je pripraviť si postrek u 1-2 lyžíc soli , 5 litrov vody a nastriekať pomocou fľaše s rozprašovačom na pôdu okolo rastlín.

Sladšie ovocie

Áno, aj chuť ovocia dokáže ovplyvniť epsomská soľ. Vďaka nej budú melóny, jahody, broskyne a citrusové plody sladšie. Na podporu sladkosti postupujte rovnako ako v predošlom kroku.

Prírodné hnojivo

Všimli ste si, že listy na rastlinách sú zvlnené alebo žlté? To sú známe príznaky nedostatku horčíka. Nastriekajte zmes vody a epsomskej soli priamo na listy, alebo nasypte hrsť do pôdy a zavlažte. Potrebný horčík tak rýchlo doplníte.

Pre krásne ruže

Bohatato kvitnúce, zdravé a krásne ruže. Nasypte ju okolo kríkov a zavlažte, prípadne aplikujte formou roztoku na pôdu okolo ruží.

Pred výsadbou semien a sadeníc

Pridajte 1-2 lyžice soli do pôdy predtým, ako do nej vysadíte semienka. Epsomská soľ napomáha rýchlejšiemu vyklíčeniu semien a tiež pomôže sadeniciam rýchlejšie sa adaptovať. Stačí, ak trochu soli pridáte do jamky, do ktorej vložíte semienko alebo sadenicu.