Po obyčajnej sóde rastie cesnak ako divý: Žiadna pleseň, choroby a úrody máme 2x toľko!

2906

Výsadba cesnaku pre zimou je u nás veľmi častá, avšak je potrebné poznať isté zákonitosti, vďaka ktorým môžete očakávať bohatú úrodu. Poradíme aj zopár trikov od skúsenej pestovateľky – mojej starkej, vďaka ktorým sa vám to určite podarí!

Zdroj: youtube

Cesnak sa v našich zemepisných šírkach vysádza približne v októbri. Platí pravidlo, že čím neskôr, tým lepšie. Inak hrozí, že cesnak môže do zimy až príliš vyrásť a potom zmrzne. Správny čas na výsadbu je vtedy, keď teplota klesne pod 8 stupňov.

Cesnak vkladáme do pôdy do hĺbky 7-10 cm. Tak máme istotu, že ľahšie prežije zimné mrazy. Pred vysadením pôdu prekypríme a pridáme humus. Po zasadení pôdu zatlačíme.

Chcete väčšie  a zdravšie plody? Vysaďte ich na toto miesto

Zdroj: youtube

Starká mi vždy vravela, že najlepšie a čo je najdôležitejšie aj najväčšie plody získate vtedy, keď cesnak zasadíte tam, kde predtým boli paradajky, baklažán, tekvica a uhorky či fazuľa. Tieto plodiny dodávajú do pôdy dusík, ktorý cesnak potrebuje. práve vďaka dusíku – tomu prírodnému, bude cesnak extra veľký a zdravý. Nikdy nevysádzajte tam, kde bol predtým cesnak či cibuľa, tie logicky z pôdy dusík odčerpajú a vašej novej úrode sa tak vôbec nemusí dariť, prípadne bude úroda malá. Neodporúča sa ani záhony, kde bola vysadená iná koreňová zelenina. Rovnako dobrým indikátorom je, že rajčiny, tekvica či uhorky obľubujú slnečné stanoviská v záhrade – tie sú ideálne aj pre zimný cesnak.

Zdroj: youtube

Trik záhradkárov, ako vrátiť do pôdy dusík pre veľký a silný censnak!

Zdroj: youtube

Ak nemáte inú možnosť a musíte cesnak vysadiť na lôžka, kde predtým bola koreňová zelenina, po zbere úrody vysaďte na tieto miesta Viku Siatu. Dobre rastie aj počas krátkych dní a je odolná aj proti chladnejšiemu počasiu. Má schopnosť obnovovať kvalitu pôdy a čo je najdôležitejšie, navráti do nej dusík.

Zdroj: youtube

Morenie cesnaku

Pred výsadbou nezabudnite na morenie cesnaku. Najlepším na morenie je roztok Sulky-K (5%), v ktorom necháme oddelené strúčiky moriť asi 8-12 hodín. Strúčiky získajú modrozelený odtieň, na 1 kg cesnaku použijeme 1 l moridla. Morením cesnak chránite pred parazitmi, plesňou a aj pred extrémnymi výkyvmi počasia.

Zdroj: youtube

Stará ráda záhradkárov, použite jedlú sódu

Ide o starú eko receptúru, ktorú mnohí záhradkári používajú ešte dnes. Cesnak chráni pred hnilobou a škodcami, dodáva strúčikom väčšiu silu pre rast a prečanie chladných mesiacov.

Ako na to?

V 3 litroch vody rozpustite 1 PL sódy bikarbóny. Strúčiky nechajte v tomto roztoku vymáčať počas noci. Pred sadbou strúčiky namočte ešte na 3 minúty do vodky, alebo riedeného čistého alkoholu.

Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje. Jednotlivé strúčiky by mali byť vzdialené 7-8 cm a medzi riadkami necháme vzdialenosť 20 cm.

Cesnak je dobré na zimu prikryť opadaným lístím. Alebo rašelinou či humusom. Ak nehrozí extrémna zima, cesnak prežije aj bez prikrývaniu.

Na jar uvidíte prvé plody svojej jesennej práce, stačí odhrnúť zimnú prikrývku pôdy a uvidíte zelené výhonky mladého cesnaku. :-)

Zdroj, titulná foto: youtube

Foto: tjn
Témy:


Pridajte svoj komentár