Moja babička dávala do smotany aj rozpálenej panvcie s olejom vždy trochu soli: Nejde o žiadnu mágiu, ale geniálny trik, ktorý využívam denne!

Soľ je naozaj nad zlato. U nás doma sa sypala do mlieka a smotany. Dnes už viem, že nejde o žiadny magický rituál, ale o celkom praktickú vec, ktorá dokonca ušetrí peniaze. Zozbierala som pre vás užitočné a skutočne skvelé spôsoby, ako vám soľ pomôže vo vašej domácnosti.

Do prania, do mlieka, aj keď nestihnete vyprať

Ak chcete ušľahať šľahačku alebo sneh z bielka rýchlejšie a najmä tak, aby mali nadýchanejšiu textúru, pridajte na začiatku šľahania trochu soli.

Ak ste otvorili krabicu s mliekom alebo smotanou vedzte, že vám vydrží omnoho dlhšie, ak do nich nasypete trochu soli. Malé množstvo soli chuť nezmení, no zachráni vám peniaze. Moja babička to robila vždy, keď nechcela prísť o drahocenné mlieko. :-)

Ak ste si kúpili nový uterák, ktorý prvýkrát používate, viete, aký je to skvelý pocit. Uteráky však postupný praním stratia mäkkosť a schopnosť sať, sú nepríjemné na dotyk a voňajú najvábnejšie. Aby ste tomuto pocitu predišli, pri prvej príležitosti nasypte do prania aj 1 šálku soli. Tá sa postará o perfektný stav uterákov.

Zabráni prskaniu oleja, stačí ak nasypete do panvice s olejom trochu soli skôr, ako do nej vložíte mäso alebo iné suroviny. Olej nebude prskať a vy sa tak vyhnete zamastenej kuchyni aj nepríjemným stretom s rozpáleným olejom. Ak  flambujete pokrm na panvici, vždy majte poruke aj vrecko soli. Stačí trochu soli a plamene okamžite skrotíte, bez obáv z ďalšieho rozšírenia. Navyše, soľ vám pomôže absorbovať nepríjemný zápach spáleného tuku.

...
RF5377813

Ak ste si nestihli vyprať tričko, či košeľu a obávate nepríjemného zápachu, vyskúšajte tento trik. Zmiešajte 4 lyžice soli s 1 litrom horúcej vody. Nastriekajte na miesta pod pazuchami a keď tekutina vyschne, je aj po zápachu. Navyše, tento nápad vám pomôže aj ľahšie odstrániť žlté stopy z bieleho prádla.

Ak je šupka na jablku zvráskavená, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Ponorte ho na chvíľu do slanej vody, šupka sa opäť vyrovná a bude ako čerstvá. Nemusíte sa báť, že jabĺčko bude slané, stačí len umyť.

To nie je všetko, ani zďaleka

Ochráni sprchovací záves pred plesňou

Stačí, ak po zakúpení umyjete sprchovacie závesy v slanej vode. Pleseň nemá šancu.

Zmierňuje svrbenie

Štípanec od komára dokáže poriadne potrápiť. Svrbenie môžete však vyriešiť okamžite – stačí, ak zmiešate soľ s trochou vody tak, aby vznikla konzistencia pasty. Naneste na poštípané miesto a je to.

 

Sviečka sa nebude roztekať

Ak chcete, aby si sviečka počas horenia udržala pôvodný tvar a neroztekala sa, skôr, ako ju zapálite, namočte ju slanej vody. Nechajte uschnúť a zapáľte.

Rozžiari medené predmety

Čistenie medi soľou dokáže divy. Stačí, ak ju zmiešate s octom a múkou a touto pastou vyčistíte medený povrch. Potom jednoducho umyte a medené predmety budú opäť ako nové!

Odstráni zápach z topánok

7 prekvapivých využití soli v domácnosti

Soľ sa používa ako prísada do antiperspirantov a osviežovačov, ktoré bežne kupujeme v obchodoch. Jej “antizápachový” účinok však môžete vyskúšať aj u vás doma – konkrétne na topánkach. Nepríjemný zápach obuvi spôsobujú baktérie, ktoré sa v topánkach každodenným používaním hromadia. Soľ s nimi hravo zatočí. Stačí, ak ju jednoducho nasypete  do topánok a nechať pôsobiť cez noc. Ráno jednoducho soľ vyklepete a topánky si môžete pokojne obuť.

Zlikviduje mravce

Stačí, ak zmiešate soľ s vodou v pomere 1:4. Tento roztok jednoducho nastriekajte na miesta, kde sa hmyz zvykne pohybovať.

Perfektná zábava pre deti

Zmiešajte 1 šálku múky s 1 šálkou soli, 1 šálkou vody a pridajte niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva. Získate tak bezpečnú farebnú hmotu pre vaše deti.

Zabráni hnednutiu ovocia

Ak nemáte poruke citrón, nasypte do vody s nakrájaným ovocím trochu soli.

Odstráni zápach cibule z rúk

Cesnak a cibuľa zanechávajú na rukách pomerne prenikavý zápach. Jednoducho sa ho zbavíte, ak si mokré ruky pretriete soľou a následne opláchnete ako zvyčajne.

Prírodný osviežovač vzduchu

Šálku soli zmiešajte s 20-30 kvapkami esenciálneho oleja. Preložte do menších nádob a rozložte po byte. Potom si už len vychutnávajte sviežu vôňu v celom byte.

Oživí prútený nábytok

Prútená sedačka, posteľ či kreslá sú bezpochyby krásnymi a štýlovými doplnkami do každého bytu. Hoci sa stále tešia pomerne veľkej obľube, rokmi zvykne prútený nábytok zažltnúť, čím stráca pôvodný šmrnc a eleganciu. S týmto problémom však ľahko pomôže soľ. Pripravte si silný soľný roztok, ktorý štetcom nanesiete na zažltnuté časti nábytku. Potom nechajte nábytok jednoducho vyschnúť na slnku a bude opäť žiariť ako nový!

 

Upchatý odtok

Vlasy a iné nečistoty dokážu spoľahlivo upchať odtok v našej sprche či umývadle. Na jeho uvoľnenie potrebujete len 2 suroviny -jedlú sódu, ocot a samozrejme soľ. Zmiešajte ¼ šálky soli a ¼ šálky jedlej sódy. Zmes nasypeme do odtoku a zalejeme ½ šálkou bieleho octu. Necháme pôsobiť 15 minút a potom do odtoku nalejeme vriacu vodu.

Už žiadna námraza na oknách

Okno potrela slanou vodou. Tento trik sa bude hodiť aj vám!

Všetci vieme, že soľ rozpúšťa ľad a sneh. Práve vďaka tejto vlastnosti vám soľ pomôže bojovať aj proti námraze na oknách. Stačí, ak okná zvonku pretriete hubkou, ktorú ste predtým namočili v slanej vode. Rovnako vám soľ pomôže aj v aute. Nasypte ju do ponožky a pred príchodom mrazivej noci ňou dôkladne pretrite okná na aute. Ráno si môžete pospať o pár minút dlhšie, pretože starosti so zoškrabávaním ľadu môžete pokojne vypustiť.

zdroj: popularne

text: redakcia