Môj trik, ako sa chrániť pred kliešťami: Zatiaľ ma nesklamal, odporúčam!

Zatiaľ sa na tento trik môžem spoľahnúť a snáď sa bude hodiť aj vám. :-)

Pochádzam z Považia a kliešťov je u nás neúrekom. Vždy, keď vyrazíme do lesa len tŕpnem, koľko si ich prinesieme zo sebou ako suvenír z prírody. Našťastie, dnes už mám svoje rokmi overené riešenie a zatiaľ ma nesklamalo. Odporúčam každému, kto rovnako ako ja, každý rok zabudne na očkovanie.

Môj spôsob ako sa ubrániť kliešťom

O cédrovom oleji som dozvedela pár rokov dozadu od kamarátky. Tá si ho priniesla z Ameriky, ale dá sa jednoducho kúpiť aj u nás. Tento olej sa používa najmä pre zdravie a krásu, avšak pre mňa jeho najväčší prínos však spočíva v ochrane pred kliešťami. Cédrové drevo totiž obsahuje cennú chemickú zlúčeninu s názvom nootkatone, ktoré je taká zložitá, že sa umelo takmer nedá napodobniť a teda ani vyrábať.  Táto zlúčenina kliešte nielen odpudzuje, ale aj likviduje. Okrem toho má cédrový olej ďalšiu protikliešťovú funkciu – dokáže rozbiť ich životný cyklus a metabolizmus, vďaka čomu v krátkom čase parazity uhynú. Mimochodom táto zlúčenina sa nachádza aj v grapefruitoch, v cédrovom oleji je však omnoho koncentrovanejšia.

Pozor: Produkt o ktorom hovoríme je získavaný priamo z cédrového dreva, existujú totiž aj oleje s rovnakým názvom, ktorý sa ale získava lisovaním plodov – orieškov sibírskej borovice. Tento olej sa používa najmä na vnútorné účely. 

Ako ho používať?

Najjednoduchšie je zadovážiť si cédrový esenciálny olej z cédrového dreva a dôkladne ho naniesť na svoje oblečenie skôr ako pôjdete do prírody. Najdôležitejší je spodný okraj nohavíc, rukávy a tiež okolie výstrihu. Takto bude cédrový olej pôsobiť ako repelent. Ak si von beriete krátke nohavice, odporúčam vyrobiť si repelent, ktorý môžete aplikovať priamo na kožu. Ja vyrábam takto: 1/3 šálky destilovanej vody zmiešam s 1 lyžicou kvetovej vody (hamamelu virgínskeho -zoženiete v internetových lekárňach), s 20 kvapkami esenciálneho oleja z cédrového dreva a 20 kvapkami esenciálneho oleja z ruže pelargónie. Všetko zmiešame vo fľaške s rozprašovačom, pretrepeme a môžeme aplikovať priamo na kožu. Tento repelent používam aj pre psíka pár kvapiek nastriekam medzi lopatky a na koniec chvosta.

Poznámka redakcie: Tento tip našej čitateľky nepovažujte za náhradu očkovania!

Za článok ďakujeme Miške! :-)

Picture of Michaela Trogárová

Michaela Trogárová

Veľmi rada sa podelím o svoje nápady a ešte radšej privítam vaše názory a pripomienky k mojim nápadom. :)

Dnes najobľúbenejšie