Nestojí to ani 1 Euro: Môj rokmi overený trik, ako prinútiť muškáty kvitnúť celú sezónu-až do jesene!

Muškáty sa o chvíľu začnú prebúdzať. Takto vám budú kvitnúť celú sezónu!

Pridávam sem môj tip, ako mať celú sezónu krásne muškáty, ktoré kvitnú doslova ako z vody. Tento recept robím už roky, robím ho odvtedy, čo som ho videla v jednej relácii pre záhradkárov v televízii. Je to nielen veľmi lacné riešenie, ale aj veľmi účinné. A vydrží vám to na celé týždne!

Žanetka V.

Prinášame vám najlepší elixír na kvitnutie muškátov a zároveň aj postup krok za krokom, ako muškáty na jar oživiť a dodať im silu!

Trik pre bujaré kvitnutie počas celej sezóny:

Potrebujeme:

2,7 -3 l vody (odstátej)
Droždie – 100 g (ja dávam dve a štvrť kocky droždia)
Cukor – 0,5 šálky

Postup:

Kvasnice (môžu byť aj tie po záruke, v tomto prípade to vôbec nevadí) rozpustíme v malom množstve teplej vody a potom ich pridáme do väčšej nádoby s odstátou vodou aj spolu s cukrom. Prikryjeme gázou, alebo inou tkaninou a necháme odstáť – z času na čas premiešame.  Keď sa skončí sa proces kvasenia (uvidíte podľa bubliniek na povrchu), hnojivo je pripravené. Dávkujeme tak, že 1 šálku hnojiva rozriedime v 10 l odstátej vody a zalievame muškáty raz za 2 týždne!

Čo treba urobiť v marci aby ste muškáty prebudili

Ak ste svoje muškáty na jeseň zazimovali a teraz sa pozeráte na biedne vyzerajúce rastlinky bez života, nič nie je stratené a môžete ich ešte prebudiť k životu a o niekoľko mesiacov sa tešiť z ich kvetov.

Zimný spánok

Až do polovice-až do konca februára sú muškáty vo fáze, ktorú označujeme ako zimný zimný spánok. Potrebujú minimum zálievky, aj našej pozornosti. Koncom februára a začiatkom marca sa však spolu s predlžujúcimi sa dňami začínajú prebúdzať k životu.

V tomto období je potrebné muškátom pomôcť s prebúdzaním sa – je nutné urobiť takzvaný spätný rez.

Ako na to?

Na muškátoch sa po zime nachádza viacero suchých častí – listov aj stoniek – tie musíme odstrániť. Zelenú stonku zrežeme na tri-štyri púčiky, z ktorých vyrašia nové výhonky a muškát sa krásne rozrastie.

Ak vidíte, že zo starých stoniek (zdrevnatených) vyrastajú nové výhonky, zrežte ich tesne nad novými výhonkami.

Presaďte ho!

Keď ste muškát zrezali, je čas presadiť ho nového substrátu – použite substrát pre balkónové rastliny. Muškát s koreňovým balom opatrne vyberte z pôvodnej pôdy a koreňový bal trochu uvolnite – narušte. Vložte do pôdy, ideálne do väčšieho črepníka.

Koniec zimy a začiatok jari je klúčový

Dávajte si pozor, ako sa o muškát v tomto období staráte. Samozrejme, muškát musí byť stále chránený pred mrazom. Postupne, ako sa začne oteplovať, môžete muškát otužovať vetraním miestnosti.

Kým presadený muškát dostatočne nezakorení v novom substráte, so zálievkou skôr šetrite a zalievajte len veľmi opatrne. Rovnako hnojenie nebude potrebné až kým muškát nevyberiete opäť na von. Von ich však vyberte až keď ustanú aj posledné jarné mrazy.

Trik pre viac výhonkov a bohaté muškáty

Keď na rastline uvidíte mäkké nové výhonky, jednoducho ich odštipnite. Docielite tak, že nižšie púčiky začnú rýchlejšie pučať a púšťať nové výhonky.

Čo s chorými muškátmi

Mnohí pestovatelia (najmä v prípade kríčkových muškátov) bojujú u prezimovaných rastlín s takzvanými bakteriózami. Vo februári je nutné všetky napadnuté rastliny dostať preč od zdravých muškátov a zrezať ich asi o ¼. Na rastline nesmú ostať zaschnuté listy ani stonky. Rezy nechajte jednoducho zaschnúť a muškáty preliať fungicídom.

 

Dnes najobľúbenejšie