Minulý rok boli skoro zem a kvitli nonstop od jari až do novembra: Môj recept na bujaré kvitnutie ťahavých muškátov!

Bývam na dolniakoch a minulý týždeň som dala konečne priesady muškátov na von. Minulé roky som postupovala presne podľa týchto krokov a muškáty boli skoro až po zem. Kvitnutie nonstop od jari do jesene.

Ja muškáty nenechávam prezimovať, ale každú ajr si kupujem priesady. Toto sú základné rady, podľa ktorých si vždy nájdem tie najkrajšie a najsilnejšie rastliny.

Základné rady pri kúpe muškátov 

– Všímajte si listy. Musia byť pevné, zdravé a bez škodcov.

– Rastlina musí mať dobre prerastený koreňový systém.

– Muškát nesmie byť zvädnutý.

Silná rastlinka je základ

Až do polovice mája priesady zaštipujem. Tak budú muškáty plné sily a pripravené na kvitnutie, budú bujaré a nádherné. Od polovice cca mája (aj trochu neskôr) končím so zaštipovaním a nechám vyháňať puky a nové výhonky.

Pripravte staré nádoby

Pri pestovaní muškátov je veľmi dôležité, aby boli nádoby, do ktorých rastliny vysadíte perfektne čisté.  Ak  sa teda rozhodnete využiť staršie črepníky vyumývajte ich horúcou vodou a dezinfikujte. Postačí použiť nejaký prípravok proti plesni, ktorý používate doma. Nechajte pôsobiť, najlepšie cez noc, a na druhý deň opäť dôkladne vypláchnite horúcou vodou. Ja nechávam ešte dezinfikovať aj na slniečku, je to záruka, že je nádoba pripravená.

Keď ich vysadím, postupujem takto!

Ťahavé muškáty sadím vždy do špeciálneho substrátu na ťahavé muškáty. Kvetináče musia byť s dvojitým dnom, len tak ich môžete správne polievať. Do jedného kvetináča zasadím maximálne 4 kvalitné priesady.

Okolo každej priesady napichám 3-4 hnojivé tyčinky a zalejem vodou. Tri týždne, kým sa dobre nezakorenia, polievam zvrchu a do každej zálievky pridávam trochu hnojiva na ťahavé muškáty.

Po troch týždňoch už môžem vodu nalievať do otvorov na kvetináčoch, muškáty sú už dostatočne zakorenené a vedia  si vodu ťahať zo dna kvetináčov.

Zálievka počas leta

Počas kvitnutia sa o muškáty starám asi ako každý. Pravidelne zalievam a asi 1-2x do mesiaca pridávam hnojivo kristalon. Tiež dbám na zálievku podľa mojej starkej, nie zakaždým, ale aspoň párkrát do mesiaca polievam muškáty výluhom zo žihľavy. je to výborné aj proti škodcom. Vždy zalievam odstátou, ideálne dažďovou vodou.

Ako zálievku pripraviť?

Takže jednoducho namočte mladú žihľavu do vody a nechajte lúhovať – ja nechávať aj 2 týždne a jednoducho používam na zalievanie. Je to aj výborná ochrana proti škodcom, žihľavová voda nevonia ani im.

Dnes najobľúbenejšie